Michal Cabejšek

30. 7. 2022

Skupina zdravotnických pracovníků, kteří žalovali svou nemocnici kvůli nařízení o povinném očkování anticovidovou vakcínou, má podle dohody o odškodnění z 29. července obdržet 10 milionů dolarů.

Asi desítka pracovníků nemocnice NorthShore University HealthSystem ve státě Illinois podala žalobu v říjnu 2021 a tvrdila, že zařízení neuděluje náboženské výjimky, což je protizákonné.

Po osmi měsících vyjednávání se pracovníci a NorthShore „dohodli na urovnání tohoto případu“, uvádí se v memorandu podaném u federálního soudu.

Podle podmínek dohody zaplatí společnost NorthShore 10 337 500 dolarů do fondu na odškodnění pracovníků postižených jejím nařízením – konkrétně těch pracovníků, kteří v období od 1. července 2021 do 1. ledna 2022 požádali o náboženskou výjimku a byli odmítnuti a buď se tedy nechali očkovat, aby se vyhnuli výpovědi, nebo byli propuštěni či dali výpověď. Do této kategorie spadá přibližně 473 pracovníků.

Společnost NorthShore také upraví své nařízení o očkování „tak, aby posílila své postupy přizpůsobení se osobám se schválenou výjimkou z důvodu upřímně vyznávaného náboženského přesvědčení“.

Pracovníci, kteří byli propuštěni, protože se odmítli nechat očkovat z důvodu svého náboženského přesvědčení, mohou požádat o opětovné zaměstnání.

Americký okresní soudce John Kness, Trumpem jmenovaný soudce dohlížející na tento případ, byl požádán o schválení navrhovaného urovnání.

Právní skupina Liberty Counsel, která zastupuje žalobce, označila urovnání za první svého druhu v případě žaloby proti soukromému zaměstnavateli, který odmítl stovky žádostí o náboženskou výjimku z povinnosti očkování proti covidu-19.

„Drastická změna politiky a výrazná finanční úleva, kterou urovnání požaduje, přinese silnou míru spravedlnosti zaměstnancům společnosti NorthShore, kteří byli bezcitně nuceni volit mezi svým svědomím a zaměstnáním,“ uvedl v prohlášení Horatio Mihet, viceprezident skupiny pro právní záležitosti.

„Toto urovnání by také mělo sloužit jako důrazné varování pro zaměstnavatele v celé zemi, že nemohou odmítnout vyhovět těm, kteří mají upřímné náboženské výhrady vůči nucenému očkování,“ dodal.

Fond

Pokud bude dohoda schválena, budou moci postižení pracovníci požádat o peníze z desetimilionového fondu.

Každý pracovník, který se nakonec nechal očkovat, přestože vznesl náboženské námitky, by měl podle odhadů nárok na přibližně 3 000 dolarů, zatímco ti, kteří byli propuštěni nebo dali výpověď, by mohli získat až kolem 25 000 dolarů.

Konečné částky budou mimo jiné záviset na tom, kolik pracovníků o peníze požádá.

Kromě toho dohoda vyčleňuje 260 000 dolarů pro jmenované žalobce v tomto případu. Každý z nich by měl kromě ostatních prostředků obdržet přibližně 20 000 dolarů.

Liberty Counsel také požaduje dva miliony dolarů na odměny právníkům, což je asi 20 % z celkové částky vyrovnání.

 Z originálního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: MiC

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.