Právnička zastupující amerického exprezidenta Donalda Trumpa a bývalý vysoce postavený představitel FBI vyjádřili pochybnosti o tom, že soudce dnes odtajní místopřísežné prohlášení, na jehož základě vydal 5. srpna povolení FBI k prohlídce Mar-a-Lago, kterou úřad provedl minulé pondělí.

„Nemyslím si, že by někdo uvnitř vlády chtěl tuto věc odpečetit,“ řekl ve středu pro Fox News Chris Swecker, bývalý náměstek ředitele FBI, a dodal, že „velmi vážně pochybuji, že to zítra uvidíte odpečetěné“.

Swecker narážel na slyšení, které je naplánováno federálním soudcem Brucem Reinhartem na čtvrtek 18. srpna a které se bude týkat toho, zda by mělo být místopřísežné prohlášení odpečetěno. Ministerstvo spravedlnosti v pondělí podalo na soud žádost, ve které tvrdí, že by ke zveřejnění dojít nemělo, protože jeho zveřejnění poškodí jejich vyšetřování.

Trump a další republikáni však tvrdí, že by prohlášení mělo být zveřejněno, protože by ukázalo, proč FBI podnikla takový bezprecedentní a mimořádný krok v podobě razie v domě bývalého prezidenta a možného kandidáta na prezidenta v roce 2024.

Odhalení místopřísežného prohlášení by podle nich poskytlo více informací o tom, co se ministerstvo spravedlnosti snaží vyšetřit, a vneslo by více světla do toho, proč byla razie provedena. Dne 12. srpna vydal Reinhart příkaz k odtajnění pouze příkazu FBI k prohlídce a potvrzení o převzetí majetku.

Reakce právničky

Trumpova právnička Alina Habbaová během nedávného rozhovoru pro Fox News sdílela Sweckerovo tvrzení, že je nepravděpodobné, že soudce ve čtvrtek přísežné prohlášení odtajní.

„Soudce Reinhart je stejný soudce, který asi před měsícem nechtěl vzít můj případ týkající se Hillary [Clintonové]. Rozhodně to nebude nutně přátelský soudce. Řekla bych, že je to velmi nepravděpodobné,“ řekl Habbaová a poznamenala, že „ministerstvo spravedlnosti už říká, že nechce, abychom viděli, co bylo v tom místopřísežném prohlášení“.

„Obvykle je to kvůli ochraně svědků a dalších okolností spolupráce s justicí. Takže i když bych to ráda viděla a chápala, proč žádáte o razii u prezidenta, který spolupracuje, věřím, že to tento soudce odhalí? Ne, nevěřím,“ řekla.

Ministerstvo spravedlnosti a FBI se k razii v podstatě nevyjadřují, vyjma prohlášení ministra spravedlnosti Merricka Garlanda během tiskové konference 11. srpna. Garland uvedl, že osobně schválil příkaz k razii FBI, ale neposkytl téměř žádné informace o tom, proč byla provedena a co bylo z Trumpova domu odvezeno.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.