Když v zimě stáhneme topení, oblečeme si svetry a teplé ponožky ve snaze ušetřit drahou energii – uskromníme se po vzoru našich předků, je tu ještě jiná hrozba. Odborníci varují, že pokud nebudeme svoje příbytky v zimním období dostatečně vytápět a zanedbáme větrání bytu, hrozí nám vznik plísní a vlhkost ve zdi. Z toho plyne, že neušetříme vlastně nic, protože budeme muset vysoušet svoje obydlí a zbavovat se plísní – a to také nestojí právě málo peněz.
Odborníci proto doporučují teploty kolem 21 stupňů, větrat krátce a intenzivně a teplotu v bojleru nesnižovat pod 45 stupňů Celsia, uvádí ČTK. Pokud voda z ohřívačů není dostatečně ohřátá, vzniká v ní nebezpečná bakterie legionella, varuje dále SZÚ.
Pro ohřev vody tedy doporučuje SZÚ „50 až 60 stupňů Celsia s možností přihřátí nad 70 stupňů, kdy bakterie legionelly hynou“.
Na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) stojí varování, že kromě plísňových skvrn ve zdi hrozí i množení nebezpečných bakterií a navíc může být riziková i nedostatečně teplá voda v bojleru. Někdy plíseň ani nemusí být na zdi patrná, protože se může vytvořit i skrytě uvnitř souvrství stěn.
Při snížené teplotě v obydlí mají lidé malou ochotu větrat, ale doporučuje se krátké vyvětrání i přesto, že se nám nechce. Vydechujeme kysličník uhličitý a ten potřebujeme dostat ven, vyměnit doma vzduch. Ve školách to platí zvláště, protože přemíra CO2 zhoršuje u žáků schopnost soustředění na výuku.
„Optimálně by se měla relativní vlhkost vzduchu pohybovat v rozpětí 45 až 55 procent a teplota vzduchu kolem 20 až 22 stupňů Celsia,“ doporučují odborníci na stránkách SZÚ.
Byty nemusíme přetápět, jak jsme byli zvyklí, na 25 stupňů Celsia – stačí nám 21° C. Ve školách postačí 20° C. Pouze ve školkách, kde si děti hrají blízko u země, je třeba k tomu přihlédnout a teplotu podle toho nastavit.
Nemáme tedy šetření s teplem přehánět a jít do extrémů. Stačí zapomenout na „trenýrkovou teplotu“ a rozloučit se s částí svého dřívějšího pohodlí.
S použitím zprávy ČTK.