Zachary Stieber

1. 12. 2022

20 republikánských senátorů vedených Randem Paulem pohrozilo, že pokud se nebude hlasovat o ukončení povinného očkování proti covidu-19 v armádě, nebudou hlasovat pro armádní rozpočet.

„Podnikáme dnes tento krok a říkáme, že nebudeme hlasovat pro NDAA – zákon týkající se především armádního rozpočtu – pokud nebude hlasováno o ukončení tohoto povinného očkování v armádě,“ řekl Paul novinářům během briefingu 30. listopadu ve Washingtonu.

„Někteří budou namítat, že povinné očkování není v armádě ničím novým. To je pravda,“ řekl senátor Paul, jehož původní profese je lékař. Podle něj se však toto očkování od ostatních liší třemi faktory.

Ony tři faktory následně specifikoval. Za prvé vakcíny proti covidu-19 nezastavují přenos viru. Dále pak poznamenal, že mladí lidé jsou po očkování vystaveni zvýšenému riziku zánětu srdce, který může vést až k úmrtí, zatímco samotná nemoc (covid-19) představuje pro tuto skupinu jen malé riziko. A jako třetí faktor uvedl, že mnoho členů armády již covid prodělalo, což jim poskytuje přirozenou ochranu před opětovnou infekcí a závažným průběhem onemocnění, která je podle mnoha studií lepší než ochrana prostřednictvím vakcín.

K Paulovi se na tiskové konferenci pro novináře připojili i senátor Lindsey Graham, Ted Cruz, Ron Johnson, Mike Braun, Mike Lee a Rick Scott. Pod onen závazek se pak podepsalo dalších 13 senátorů.

Republikánské vedení zatím k požadavku nezaujalo stanovisko, uvedli senátoři.

„Problém, který zde máme, je ten, že máme dilema, které jsme neměli po celá desetiletí, a to najít dostatek lidí [pro] službu v armádě, [a] naše náborové požadavky jsou daleko nižší,“ řekl Graham. „Konflikty ve světě se zhoršují, ne zlepšují. Potřebujeme více lidí v armádě, ne méně. A tato očkovací povinnost povede k tomu, že tisíce, desetitisíce schopných Američanů, kteří jsou dobře vycvičení, opustí armádu, protože se rozhodli nenechat se očkovat.“

Zájemci o službu v americké armádě na přípravném kurzu potenciálních rekrutů, kteří nesplňují standardy fyzické zdatnosti nebo testů, ve Fort Jackson v Columbii, USA, 28. září 2022. (Scott Olson / Getty Images)

Americká armáda nesplnila svůj náborový cíl pro fiskální rok 2022 o 25 % a s náborem měly problémy i další složky. Nejvyšší představitelé uvedli, že problém s náborem pramení z řady faktorů, včetně nedostatečné interakce se školami během pandemie covidu-19. Kritici upozorňují, že řada příslušníků byla propuštěna nebo opustila armádu poté, co jim byla zamítnuta žádost o výjimku z očkování, a tvrdí, že k problémům s náborem přispěl i odpor proti povinnému očkování.

Graham také položil na „misky pomyslné váhy“ situaci v armádě a situaci na hranicích, kde nelegální přistěhovalci překračují hranice v rekordním počtu, aniž by byla zavedena pravidla týkající se očkování.

„Chci [Pentagon] vyzvat, aby změnil svou politiku. Myslím si, že je doslova šílené vyhánět muže a ženy z armády v době, kdy máme nedostatek rekrutů, kvůli tomu, že tuto vakcínu odmítají,“ řekl Graham. „Zároveň nám do země legálně přicházejí miliony lidí bez očkování, které naše vlastní vláda rozmisťuje po celé zemi. To u většiny lidí nezůstalo bez povšimnutí.“

Republikáni doufají, že se jim podaří shromáždit dostatečnou podporu k zablokování hlasování armádního rozpočtu, k čemuž potřebují 41 hlasů (celkem je v Senátu 50 republikánských senátorů).

„Nikdo z vedení se zatím k podpoře této snahy nezavázal. A já bych je ze své pozice požádal, aby nám dali vědět, zda jsou pro, nebo proti,“ řekl. Pokud bude vedení proti, bude iniciativa neúspěšná. Pokud bude pro, myslím, že se velmi rychle dostane na 41.“

Senátoři zároveň uvedli, že armádu podporují, ale vnímají, že je vhodný čas jednat.

desantis
Senátoři Rick Scott (vlevo) a Ted Cruz (vpravo) na tiskové konferenci v Senátu ve Washingtonu, 30. listopadu 2022. (snímek z živého vysílání zveřejněného NTD)

„Bojujeme v tomto boji, protože bereme velmi vážně svou povinnost stát při těchto vojácích, námořnících, letcích a mariňácích,“ řekl Cruz.

„Myslím, že není nic důležitějšího než bránit muže a ženy, kteří chtějí sloužit,“ dodal Scott, veterán námořnictva.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.