Jessie Zhang

17. 8. 2022

Americký farmaceutický gigant Moderna dokončil dohodu s představiteli Austrálie a jejího státu Victoria o vybudování prvního zařízení na výrobu mRNA na světě v univerzitním kampusu.

Výstavba na melbournské Monashově univerzitě by měla být zahájena ještě tento rok a se spuštěním výroby se předpokládá do konce roku 2024.

Společnost uvedla, že zařízení by mělo ročně vyrábět až 100 milionů dávek mRNA vakcín zaměřených na respirační viry, včetně wuchanského viru (SARS-CoV-2) či sezónních chřipkových virů.

Generální ředitel společnosti Moderna Stephane Bancel hovoří na výročním zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu 23. května 2022. (Fabrice Coffrini / Getty Images)

„Těšíme se, že se staneme součástí Monash Clayton a přispějeme k výzkumně-vývojářským aktivitám v Melbourne a v celé Austrálii,“ uvedl manažer společnosti Moderna Michael Azrak v prohlášení z 15. srpna.

Předseda australské vlády a premiér státu Victoria uvedli, že plán desetiletého partnerství, jehož cílem je vytvořit „domácí“ mRNA ekosystém, byl dokončen.

Podle australských představitelů má projekt snížit závislost Austrálie na dovozu mRNA vakcín a  zranitelnost výpadků v logistickém řetězci.

Premiér státu Victoria Daniel Andrews uvedl, že tato dohoda znamená, že Austrálie bude domovem jediného výrobního centra mRNA společnosti Moderna na jižní polokouli.

„Neztrácíme ani vteřinu, abychom zajistili přístup k vakcínám, které potřebujeme k zajištění bezpečnosti obyvatel Victorie,“ řekl Andrews.

Vývoj

Profesor medicíny na australské Flinders University však uvedl, že podle jeho názoru byl vývoj mRNA uspěchaný, což mohlo přispět k problémům s nežádoucími reakcemi.

„Myslím, že v počátcích v tomto směru vedla Oxfordská univerzita [AstraZeneca], když velmi rychle provedla testy přenosu adenovirovu na člověka, podobně jste to viděli i u společnosti Moderna a jejího přístupu k mRNA,“ řekl již dříve Nikolaj Petrovský deníku The Epoch Times.

„To vytvořilo mentalitu typu ‚následuj vůdce‘, kdy (výrobci) Sputnik a Johnson and Johnson kopírovali oxfordský přístup a Pfizer následoval Modernu s přístupem mRNA.“

V loňském roce viktoriánská vláda uskutečnila významnou investici ve výši 50 milionů australských dolarů (cca 848 milionů Kč) na založení iniciativy „mRNA Victoria“, která měla za úkol přinést budoucím generacím průmysl mRNA vakcín.

V rámci této iniciativy poskytla Monashově univerzitě 5,4 milionu australských dolarů na vytvoření zařízení na výrobu mRNA vakcín na její půdě.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.