Mnozí z nás dostali letos na podzim dopis od svého dodavatele elektřiny, ve kterém nás upozorňuje, že „situace na trhu s energiemi je stále velmi napjatá. Jen za poslední rok vzrostly naše nákupní ceny elektřiny trojnásobně, a plynu dokonce čtyřnásobně. Je nám to líto, ale na takový nárůst musíme znovu reagovat,“ – takto své odběratele upozorňuje např. E.ON.

A dodává: „Díky tomu, že pro Vás energie nakupujeme zodpovědně s předstihem, zvyšujeme ceny jen v nejnutnější míře a děláme to až ve chvíli, kdy nemáme jinou možnost.“ Poté nabízí ceník Variant.

Když se do nabízeného ceníku podíváme, spatříme následující:

  • běžná spotřeba ve výši 3 767,- Kč na MWh se zvýší na 6 801 Kč na MWh, přičemž zastropovaná cena činí 6 050 Kč MWh
  • ohřev vody nebo vytápění akumulačními kamny se ze 4 801 Kč za MWh zvýší na 6 065,- Kč za MWh, přičemž zastropovaná cena je 6 050 Kč
  • hybridní vytápění ze 5 266 Kč na MWh zvyšuje na 9 031,-Kč, přitom strop ceny činí opět 6 050 Kč za MWh.

A tak dále … pokračuje ceník Variant. Na první pohled je jasné, že vládní stropy cen nebudou většině obyvatel stačit poté, co skončí fixace cen v příštím roce.

„Kvůli drahým energiím se do problémů dostávají rodiny s dětmi či lidé, kteří dříve zvládali bez větších problémů platit nájem a účty. Zhoršující se situaci sledují i neziskové organizace a azylové domy,“ uvedlo k situaci iDNES.cz.

„Již několik let jsem rád, když dáme peníze na topení – uhlí. Bydlím se synem, spotřeba 15 tis. kWh, platíme přes 50 tis. za rok. Nyní 100–150 tisíc nově???? Takové zdražení elektřiny je neúnosné a opravdu nevím, kde na to vzít peníze. Nebo ať nám dají platy, jako mají v Německu, a jsme v pohodě…,“ komentoval pan Václav ceny energií na stream.cz.

Zeptali jsem se paní ze čtyřčlenné rodiny se dvěma dětmi, jak její rodina pociťuje zvýšení cen energií:

„Nám zvedli ceny energie o 100 %, ale… zatím jsme to ještě neplatili, tak uvidíme. Zatím nedokážu říci, jak moc to pocítíme. Máme dobré platy, nejsme sociálně slabší rodina. Hůře to asi budou pociťovat ty sociálně slabší rodiny. Manžel podniká. A nesplácíme hypotéku. Možná ti, co splácejí hypotéku, to pocítí. Nás se to zatím moc nedotýká,“ řekla paní Blanka pro Epoch Times.

Budete si moct dovolit zahraniční nebo tuzemskou dovolenou?

„Vždy jsme jezdívali u nás po Česku, letos jsme poprvé byli v Chorvatsku. Máme i finanční rezervu, máme našetřeno. Myslím, že na dovolenou snad bude,“ ubezpečuje se paní Blanka.

Paní Lenka, rovněž se čtyřčlennou rodinou, odpovídá na dotaz o zvýšení cen energií:

„No, zatím to není taková hrůza, topíme dřevem zakoupeným dva roky dopředu, plyn téměř nepoužíváme, ceny máme ještě chvíli zafixované. Máme je přes nějakou aukro společnost, která pro nás hledá nejlevnější na trhu, vždy na dva roky. Horší je to s jídlem, tam to vyletělo prudce, takže u nás se to začne projevovat nejspíš příští rok v dubnu. A to pak bude mazec…“

Co říká stát

„Navrhovaná úprava má zajistit pomoc s vysokými cenami elektřiny a plynu nejen domácnostem, ale také malým a středním podnikatelům, vládním institucím, školám, poskytovatelům zdravotních a sociálních služeb, provozovatelům městské hromadné dopravy a dalším subjektům uvedeným v nařízení vlády,“ vyslovil se ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela počátkem října.

MPSV nabízí pomoc s úhradou nákladů na bydlení, včetně nákladů na energie. O příspěvek se může požádat na Úřadu práce. Posuzují se čisté příjmy, resp. příjmy vaší rodiny a uhrazené náklady na bydlení (jejich průměr za minulé kalendářní čtvrtletí; náklady obsahují celkové náklady na bydlení včetně energií), uvádí ministerstvo na svém webu.

„I přes zastropování ceny elektřiny od ledna 2023 se řada domácností bude v příštím roce potýkat se skokovým navýšením svých záloh za energie, a to kvůli konci fixací. K největším ´žroutům´ energie patří kupříkladu chladnička,“ upozorňuje společnost REMA Systém.

Ačkoliv řada domácností s opatřeními na snížení své spotřeby elektřiny už v uplynulých měsících začala, nabízí konec tohoto roku a začátek nového výhodnou příležitost k razantnějšímu zásahu – výměny starých spotřebičů.

Kolik lze výměnou chladničky ušetřit?

I desetiletá A+ chladnička vás ročně stojí o 600 korun více než tři roky starý model, uvádí Petr Kubernát za REMA Systém a radí využít koncem roku akce typu Black Friday a díky vánočním slevám si pořídit modernější a energeticky efektivnější spotřebiče, anebo využít povánoční výprodeje. Úspora 623 Kč/rok koupí nového spotřebiče může pro někoho být směšná, pro jiného ne.

A k odvozu staré elektroniky si lze objednat svoz elektroniky přímo od domu.

Jak se daří stavět fotovoltaiku

„Poptávka po fotovoltaických řešeních šla v uplynulých měsících strmě nahoru. Podniky, které drtí vysoké ceny energií, ale také města a obce hledají co nejrychlejší cestu k úsporám. Vzhledem k obrovskému zájmu o energii ze slunce si však většinou musejí několik měsíců počkat,“ upozorňuje Top Gis

„Úsporu tak dnes sice zájemci nezískají ihned, na druhou stranu ovšem mají možnost si fotovoltaické řešení řádně naplánovat. A prověřit i další možnosti, kde se dá ušetřit,“ říká ve svém komentáři Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis.

„Svoji energii prodáváme do Rakouska… 3x levněji“

„V současné době ceny energií nejvíc ovlivňuje situace na Ukrajině. I když je Česká republika významným výrobcem energií, jsme součástí jednotného evropského trhu. I my proto – stejně jako ostatní dodavatelé – nakupujeme energie na burze,“ vysvětluje E.ON.

„Dnes jsme v situaci, že jsme si dobrovolně nechali zlikvidovat zemědělství, průmysl – a naši elektrickou energii prodáváme do Rakouska, kde občané Rakouska mají naši energii skoro 3x levnější než občané ČR. Dobrovolně jsme si zlikvidovali střední třídu, malé a střední podnikatele a státní úředníci mají o 20 % vyšší platy než lidé, kteří tvoří daně,“ komentuje celkovou situaci Jiří Janeček, provozní v pivovaru Malý Janek z Jinec.

„Jsme v situaci, kdy vlády pomocí dotací ovládají voliče. Jsme v situaci, že se vlády chlubí, kolik lidí už dosáhne na různé podpory. Za pár let budeme buď pracovat pro nadnárodní korporaci nebo pro stát. My už si o své zemi bohužel nerozhodujeme,“dodává Janeček, www.malyjanek.cz.

Kromě oblečení dvou svetrů a výměny chladničky lze těžko vyhledat řešení situace, kdy ceny energií stoupají nevyzpytatelně.

„V současné době je trh energií pro konečné spotřebitele cenově velmi nestabilní. Cena elektřiny má nyní mírně vzrůstající trend. Vláda ČR připravila stabilizační balíček cen elektřiny a plynu a stanovila maximální možnou úhradu za 1kWh,“ uvádí energie123.cz.