Andrew Moran

29. 12. 2022

Největší globální správce aktiv BlackRock bude koordinovat investice do obnovy ukrajinské ekonomiky, oznámil ve středu Kyjev.

Po setkání prezidenta Volodymyra Zelenského s generálním ředitelem společnosti BlackRock Larrym Finkem ukrajinská vláda potvrdila, že titán z Wall Street souhlasil s koordinací „úsilí všech potenciálních investorů a účastníků obnovy naší země“. Výsledkem dohody je, že společnost BlackRock nasměruje kapitál do vícero odvětví ekonomiky východoevropské země.

Od prvního setkání Zelenského a Finka v září, na němž se diskutovalo o přesunu veřejných a soukromých investic do Kyjeva, pracují obě strany na komplexním projektu, který vládě radí, „jak strukturovat prostředky na obnovu země“.

V listopadu pak podepsaly ukrajinské ministerstvo hospodářství a společnost BlackRock Financial Markets Advisory (FMA) memorandum, které tento plán potvrdilo.

„BlackRock FMA bude radit ministerstvu hospodářství při vytváření plánu pro implementaci investičního rámce, včetně identifikace možností návrhu předpokládaného uspořádání, struktury, povinností a řízení,“ uvedl minulý měsíc v prohlášení správce aktiv v hodnotě 8 bilionů dolarů.

Bude Ukrajina pro investice zajímavou?

Náměstek ukrajinského ministra hospodářství Oleksandr Gryban při svém vystoupení na Ukrajinském fóru o infrastruktuře v Londýně tento měsíc předpověděl, že Ukrajina se po válce nakonec „stane jednou z nejlepších zemí na světě, pokud jde o příležitosti pro investory“.

„Musíme jednat rychle – a v tomto případě by měly přijít na pomoc zkušenosti a odborné znalosti soukromého sektoru v oblasti řízení projektů,“ řekl.

I přes pokračující konflikt doposud ohlásilo nové investice na Ukrajině několik mezinárodních organizací a globálních korporací.

Začátkem tohoto měsíce například společnost Nestlé oznámila investici ve výši 43 milionů dolarů do výrobního závodu na západní Ukrajině.

V listopadu zahájila International Finance Corporation, soukromá investiční organizace Světové banky, balíček v hodnotě dvou miliard dolarů na podporu ukrajinského soukromého sektoru.

Minulý měsíc poskytli Andrew a Nicola Forrestovi prostřednictvím své skupiny Tattarang Group 500 milionů dolarů Ukrajinské iniciativě pro zelený růst. Tento fond, který by se měl rozrůst až na 100 miliard dolarů, byl zřízen za účelem spolupráce s globálními investory, aby urychlil úsilí o obnovu Ukrajiny a obnovu její primární infrastruktury.

Iniciativu podpořil prezident Biden, zvláštní vyslanec OSN Michael Bloomberg, bývalý britský premiér Boris Johnson a generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Mathias Cormann.

„Ukrajina může vstoupit do zlaté éry,“ řekl Forrest. „Podporou Ukrajiny ze strany podnikatelů vysíláme světu zprávu. Chci, aby každá vláda věděla, že jakmile ustanou nepřátelské akce, globální byznys bude připraven okamžitě pomoci s obnovou.“

Podle údajů Národní banky Ukrajiny vzrostly ve druhém čtvrtletí přímé zahraniční investice na Ukrajině o 439 milionů dolarů.

Světové ekonomické fórum doporučilo, že poválečná obnova Kyjeva musí být ekologická a inkluzivní.

Letos v létě Kyjev odhadl, že náklady na poválečnou obnovu budou činit 750 miliard dolarů. Tato částka však nadále roste vzhledem k neutuchajícímu dělostřeleckému ostřelování, vytrvalým raketovým útokům, přerušení dovozu a vývozu a vysídlování obyvatelstva.

Ukrajina zavedla program na přilákání zahraničních investic ve výši až 400 miliard dolarů, které mají být zaměřeny na různé oblasti hospodářství, od čisté energie přes obranu až po přírodní zdroje. Podle Zelenského jde o „největší příležitost v Evropě od druhé světové války“.

Nick Fenton a Andrew Lohsen z Center for Strategic and International Studies však varují, že „tok tolik potřebných finančních prostředků ohrožují obavy z korupce“.

„Ukrajina v posledních letech provedla významné protikorupční reformy, ale bude muset ukázat další pokrok, aby maximalizovala potenciál pro zahraniční investice,“ dodali v listopadové zprávě.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.