Michal Cabejšek

31. 12. 2022

Server The Dossier minulý týden publikoval zprávu ohledně přechodu účtu Světového ekonomického fóra (WEF) a navádění jeho sledovatelů před jeho novou konferencí ve švýcarském Davosu, z Twitteru na jiná sociální média, včetně těch čínských. Článek nejspíš vycházel z předpokladu, že WEF ve své nové brožuře „Jak následovat Davos 2023“ nezmínilo jako jednu z možností informovanosti právě Twitter. WEF však již, dle novějšího článku serveru Newsmax, poté co článek The Dossier přebral například i server ZeroHedge, opravila a Twitter listovala dokonce na první příčku.

Problém však stále zůstává, že byl doplněn pouze hashtag na Twitter bez přímého odkazu na účet, tak jak to uvádí u ostatních sítí. Na samotném Twitteru účet WEF zůstává.

WEF ve své nové brožuře „Jak následovat Davos 2023“ doporučuje, na jakých sítích sledovat jeho platformu. Včetně např. Facebooku a YouTube zmiňuje i čínské aplikace jako TikTok, WeChat či Weibo.

Kritika WEF přichází v době, kdy se Twitter pod svým novým vedením setkává s odporem ze strany různých institucí.

WEF má prostřednictvím svého zakladatele Klause Schwaba a partnerských organizací nápadně vřelé vztahy s čínskou vládou. Davos se nedávno pochlubil, že jeho čínská kancelář má nyní 40 zaměstnanců na plný úvazek. Kontroverzi rovněž vyvolává nápadně silná propagace WEF nového virtuálního Metaverse již zmiňovaného Facebooku, jehož generální ředitel Mark Zuckerberg, má, jak je známo, také přátelské vztahy s Čínou.

Na programu konference v Davosu v roce 2023, která se má konat již za pár týdnů, jsou kromě témat, jako jsou IT, inflace či energetická krize, také podle serveru The Dossier i témata jako „Posílení rasové a etnické rovnosti“ (moderuje CNN), „Dekarbonizace dodavatelských řetězců“ (moderuje čínská státní televize) či „Za duhou: Pokrok v oblasti práv LGBTQ+“.

Klaus Schwab v rozhovoru pro čínská státní média prohlásil, že systém Komunistické strany Číny je „velmi atraktivním vzorem“ pro ostatní národy. Pro čínskou televizi CGTN rovněž uvedl, že je „velmi spokojen“ s tím, že vidí zvýšený potenciál pro zlepšení vztahů mezi Čínou a Evropskou unií.

WEF navíc každoročně v Pekingu pořádá „Výroční setkání nových šampionů“, které zprostředkovává partnerství mezi mezinárodními podniky a čínským režimem. V roce 2018 udělila čínská komunistická strana Klausi Schwabovi za jeho „čínské reformy“ Medaili přátelství, což je medaile pro nečínské občany, kteří plní příkazy Komunistické strany Číny v zahraničí.

Samotný Twitter v roce 2020 oznámil, že do své správní rady přijal bývalou viceprezidentku společnosti Google a guru umělé inteligence Li Fei-fei. Což vyvolalo obavy, kvůli jejím vazbám na čínský režim – za což si vysloužila přezdívku „rudá expertka“. A je tedy možné, že pod novým vedením se tyto vazby na čínský režim vytrácí.

TikTok a jeho vazby na Čínu

Skupina amerických zákonodárců z obou politických spekter se snaží zakázat fungování sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Jejich návrh navazuje na četná svědectví vedoucích představitelů amerických zpravodajských služeb, podle nichž aplikace představuje hrozbu pro národní bezpečnost. Samotný ředitel FBI Christopher Wray opakovaně prohlásil, že se jedná o hrozbu pro národní bezpečnost USA. 

Bezpečnostní experti označili aplikaci TikTok za „zneužitelnou“ a uvedli, že aplikace odčerpává od Američanů obrovské množství dat, která by mohla být zaslána čínskému režimu. Takové obavy nejsou bezdůvodné, dokonce i vedení TikToku již dříve přiznalo, že na platformě cenzurovalo informace a potlačovalo videa, která byla kritická vůči čínské komunistické straně.

V článku Buzzfeed z července se navíc uvádí, že TikTok svým pracovníkům nařídil, aby americkým uživatelům ve své zpravodajské aplikaci vnucovali propekingské názory.

Po intenzivní kritice Biden nařídil ministerstvu obchodu, aby přezkoumalo hrozbu pro národní bezpečnost, kterou představují aplikace typu TikTok od nepřátelských zahraničních zemí, jako je Čína. „Už před lety jsem všem říkal, že TikTok je nástrojem komunistické Číny, a Biden přesto zve ,influencery‘ z TikToku do Bílého domu,“ prohlásil republikánský senátor Marco Rubio, který zasedá v senátním výboru pro zpravodajské služby.

Britský parlament mezitím v srpnu zrušil svůj účet na TikToku poté, co členové parlamentu vyjádřili obavy z rizika, že jejich osobní údaje budou předány do Číny.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.