Katabella Roberts

28. 11. 2022

Klaus Schwab, zakladatel Světového ekonomického fóra (WEF), v rozhovoru pro čínská státní média prohlásil, že systém Komunistické strany Číny je „velmi atraktivním vzorem“ pro ostatní národy.

Schwab se tak vyjádřil v rozhovoru pro čínskou státní televizi CGTN na margo summitu generálních ředitelů zemí APECu, který se konal 19. listopadu v thajském Bangkoku.

„Vážím si úspěchů Číny, které jsou za posledních více než 40 let od zahájení politiky ekonomické otevřenosti a reforem obrovské. Myslím, že je vzorem pro mnoho zemí,“ řekl Schwab a dodal, že podle něj by země měly mít možnost vybrat si, v jakém systému chtějí žít, ale že „čínský model je pro mnoho zemí určitě velmi atraktivním modelem“.

„Velmi se těším, že v Davosu [ve Švýcarsku, kde se WEF koná] zazní silný čínský hlas, který světu ještě lépe vysvětlí, co znamená stranický sjezd, který stanovil zásady politiky [a] co to skutečně znamená pro globální spolupráci a globální rozvoj,“ dodal Schwab.

Schwabovy komentáře přicházejí krátce poté, co si čínský vůdce Si Ťin-pching zajistil třetí funkční období v čele vládnoucí komunistické strany za situace stále napjatějších vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.

Čína od počátku epidemie covidu-19 zavedla přísná opatření k omezení šíření nemoci. Vydává očkovací pasy, provádí hromadné testování a uzavírá rozsáhlé oblasti země. Mnozí odborníci označili tato opatření za „problematická“ kvůli ekonomice. Mnozí obyvatelé nemohli pracovat a v některých případech neměli přístup k základním potravinám a zdravotnickému materiálu.

V posledních dnech vypukly kvůli restrikcím v Číně rozsáhlé protesty v reakci na událost v hlavním městě Sin-ťiangu Urumči na severozápadě Číny, kde zemřelo nejméně 10 lidí poté, co se zdravotníci, zřejmě kvůli restrikcím, nemohli dostat do hořícího bytu.

Tvrdá ruka režimu vůči Ujgurům v Sin-ťiangu není novinkou. Pronásledování čínským režimem, včetně politické převýchovy, nucených prací, mučení a nucené sterilizace na základě jejich náboženství a etnického původu, odsoudili i světoví představitelé.

Schwab na CGTN také prozradil, že je „velmi spokojen“ s tím, že vidí zvýšený potenciál pro zlepšení vztahů mezi Čínou a Evropskou unií.

Na setkání skupiny G-20 v Indonésii na začátku listopadu se Si Ťin-pching setkal se západními lídry a dohodli se, kromě jiného, na podpoře globální metody prokazování očkování, která by pomohla zastřešit „usnadnění bezproblémové mezinárodní cestování“, a „důvěryhodné globální digitální zdravotní sítě“, které by vycházely ze stávajících digitálních systémů očkovacích pasů proti covidu-19.

„Jsem velmi rád, že hovoříme nejen o čínsko-amerických vztazích, ale opět také o evropsko-čínských vztazích, a mám pocit, že přes všechny otazníky a do jisté míry opatrný přístup, který vidíme v Evropě, se domnívám, že mezi Čínou a Evropou mohou být opět navázány velmi úzké vazby, protože jejich ekonomiky jsou tak provázané,“ řekl Schwab.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.