Epoch Inspirace

26. 1. 2023

SÉRIE: Jak vést rozhovor jako gentleman

Následující text je úryvkem z knihy The Gentlemen’s Book of Etiquette, and Manual of Politeness od Cecila B. Hartleyho, vydané nakladatelstvím Locke & Bubier v roce 1875.

Jedním z prvních pravidel průvodce pro zdvořilou konverzaci je vyhýbat se politickým nebo náboženským diskusím ve společnosti. Takové diskuse téměř vždy vedou k podrážděným rozdílům v názorech a často tedy k otevřeným hádkám a ochlazení citů, kterému by se dalo předejít opuštěním nepříjemného tématu, hned jakmile se objeví výrazné názorové rozdíly. Jen velmi málo lidí dokáže upřímně a s rozvahou diskutovat o politických nebo náboženských rozdílech, a přitom ovládat svůj jazyk a povahu natolik, aby se vyhnul urážkám a výpadům.

V kruzích, které se k takovým diskusím scházejí, v malé společnosti, kde každý ze zúčastněných je připraven zdvořile naslouchat ostatním, se o politice může mluvit zcela slušně, ale v salónu, u stolu nebo ve společnosti dam je lepší se těmto tématům vyhnout.

Pokud jste do takové diskuse vtaženi, aniž byste k tomu měli tendenci, dejte si pozor, aby vás váš individuální názor nezavedl k vyjadřování a jednání, které se nesluší gentlemanovi. Zdvořile naslouchejte těm, jejichž názory se neshodují s vašimi, a zachovejte si rozvahu. Muž v afektu přestává být gentlemanem.

I když jste přesvědčeni, že se váš oponent naprosto mýlí, ustupte s grácií, odmítněte další diskusi nebo obratně odbočte od rozhovoru, ale neobhajujte tvrdošíjně svůj názor až do bodu, kdy se rozčílíte nebo se rozrušíte víc, než se na džentlmena sluší.

Uvažte například s rozvahou skutečnost, že mnozí z těch, kteří svůj názor nevyslovují jako názor, ale jako zákon, obhajují své stanovisko takovými frázemi, jako: „Kdybych byl prezidentem nebo politikem, tak bych to udělal takto,“ – a zatímco vřelostí své argumentace dokazují, že jsou naprosto neschopní řídit svůj vlastní temperament, budou se vás snažit přesvědčit, že jsou naprosto kompetentní k tomu, aby se ujali vlády národa.

Chcete-li, zachovejte si pevný politický názor, ale neprezentujte ho při všech příležitostech, a především se nesnažte nutit ostatní, aby s vámi souhlasili. Vyslechněte si klidně jejich názory na stejná témata, a pokud se nemůžete shodnout, zdvořile se rozcházejte, a i když vás váš oponent může označit za špatného politika, nechť je nucen uznat, že jste gentleman.

Pokračování…

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil P. M.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).