Emel Akan

31. 1. 2023

Republikáni, kteří nyní ovládají Sněmovnu reprezentantů, zahájili vyšetřování vládního „plýtvání, podvodů, zneužívání a špatného hospodaření“ a také chtějí zahájit vyšetřování rodiny Bidenových.

James Comer, předseda sněmovního výboru pro dohled, nastínil 30. ledna cíle svého výboru v projevu na akci National Press Club Headliners Newsmaker. Comer kromě jiného sdělil, že výbor začne vyšetřovat Bidenovu rodinu kvůli obvinění ze zneužívání politického vlivu Joea Bidena k obchodním příležitostem. První slyšení se uskuteční příští týden.

„Rodina přijala miliony dolarů od nepřátelských mocností, hlavně z Číny. Myslím, že musíme zjistit, na co ty peníze byly a kdo je poskytl,“ řekl Comer.

Poznamenal, že u Huntera Bidena a dalších členů rodiny Bidenových zaregistrovaly bankovní domy nejméně 150 oznámení o podezřelých aktivitách týkajících se zahraničních obchodních transakcí. Ministryně financí Janet Yellenová však podle něj nadále blokuje přístup veřejnosti k těmto záznamům.

„Pokud to není praní špinavých peněz, proč se to snažíte skrývat před médii?“ řekl Comer.

„Když vidíte, že ta země [Čína] darovala Bidenově rodině tolik peněz, neměl by se na to někdo podívat, aby se ujistil, že je vše v pořádku? To je to, co děláme.“

Pokud jde o nedávnou kauzu objevení dokumentů s klasifikací tajné/důvěrné, Comer doufá, že obě politické strany dosáhnou dohody pro novou legislativu, která upraví způsob odevzdávání dokumentů při odchodu prezidenta a viceprezidenta z úřadu.

Sněmovní výbor pro dohled bude mít tento týden také první slyšení ohledně podvodů s podporou týkající se covidu-19. Podle Comerových odhadů došlo v důsledku plýtvání, podvodů a špatného hospodaření ke ztrátě téměř 560 miliard dolarů z prostředků určených na pomoc při pandemii.

Výbor se bude také zabývat tím, jak Bidenova administrativa řešila bezpečnost na hranicích a stažení vojáků z Afghánistánu.

Za poslední dva roky „nebyl před sněmovním výborem jediný ministr“, tvrdí Comer. „Myslím, že to je nepřijatelné.“

Comer poznamenal, že v rámci jeho výboru vzniká i nový podvýbor jmenovaný předsedou Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym a demokratem Hakeemem Jeffriesem, který bude vyšetřovat původ covidu-19.

Republikán z Kentucky řekl, že doufá, že vyšetřování původu covidu bude poháněn oběma stranami, ale demokraty zároveň obvinil, že v posledních dvou letech tuto problematiku ignorovali, protože ve věci nenaplánovali žádná slyšení.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.