Republikáni, kteří nyní ovládají Sněmovnu reprezentantů, zahájili vyšetřování vládního „plýtvání, podvodů, zneužívání a špatného hospodaření“ a také chtějí zahájit vyšetřování rodiny Bidenových.

James Comer, předseda sněmovního výboru pro dohled, nastínil 30. ledna cíle svého výboru v projevu na akci National Press Club Headliners Newsmaker. Comer kromě jiného sdělil, že výbor začne vyšetřovat Bidenovu rodinu kvůli obvinění ze zneužívání politického vlivu Joea Bidena k obchodním příležitostem. První slyšení se uskuteční příští týden.

„Rodina přijala miliony dolarů od nepřátelských mocností, hlavně z Číny. Myslím, že musíme zjistit, na co ty peníze byly a kdo je poskytl,“ řekl Comer.

Poznamenal, že u Huntera Bidena a dalších členů rodiny Bidenových zaregistrovaly bankovní domy nejméně 150 oznámení o podezřelých aktivitách týkajících se zahraničních obchodních transakcí. Ministryně financí Janet Yellenová však podle něj nadále blokuje přístup veřejnosti k těmto záznamům.

„Pokud to není praní špinavých peněz, proč se to snažíte skrývat před médii?“ řekl Comer.

„Když vidíte, že ta země [Čína] darovala Bidenově rodině tolik peněz, neměl by se na to někdo podívat, aby se ujistil, že je vše v pořádku? To je to, co děláme.“

Pokud jde o nedávnou kauzu objevení dokumentů s klasifikací tajné/důvěrné, Comer doufá, že obě politické strany dosáhnou dohody pro novou legislativu, která upraví způsob odevzdávání dokumentů při odchodu prezidenta a viceprezidenta z úřadu.

Sněmovní výbor pro dohled bude mít tento týden také první slyšení ohledně podvodů s podporou týkající se covidu-19. Podle Comerových odhadů došlo v důsledku plýtvání, podvodů a špatného hospodaření ke ztrátě téměř 560 miliard dolarů z prostředků určených na pomoc při pandemii.

Výbor se bude také zabývat tím, jak Bidenova administrativa řešila bezpečnost na hranicích a stažení vojáků z Afghánistánu.

Za poslední dva roky „nebyl před sněmovním výborem jediný ministr“, tvrdí Comer. „Myslím, že to je nepřijatelné.“

Comer poznamenal, že v rámci jeho výboru vzniká i nový podvýbor jmenovaný předsedou Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym a demokratem Hakeemem Jeffriesem, který bude vyšetřovat původ covidu-19.

Republikán z Kentucky řekl, že doufá, že vyšetřování původu covidu bude poháněn oběma stranami, ale demokraty zároveň obvinil, že v posledních dvou letech tuto problematiku ignorovali, protože ve věci nenaplánovali žádná slyšení.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.