Katabella Roberts

3. 2. 2023

Právník Huntera Bidena, syna amerického prezidenta, vyzval 1. února v dopise státní a federální úřady k prověření toho, co nazval snahy blízkých spojenců bývalého prezidenta Donalda Trumpa a dalších osob ke zneužití obsahu notebooku. Notebook podle majitele opravny počítačů v Delaware nechal Hunter v roce 2019 odložený v jeho obchodě.

Dopis, resp. dopisy Hunterova právníka znamenají, že Biden a jeho právní tým poprvé veřejně přiznali, že osobní údaje v notebooku patří jemu.

Hunterův právník Abbe Lowell zaslal dopisy vrchnímu státnímu zástupci Delaware, odboru národní bezpečnosti ministerstva spravedlnosti a daňovému úřadu.

Vyzývají k prošetření bývalého hlavního Trumpova stratéga Steva Bannona, právníka Trumpovy kampaně a bývalého newyorského starosty Rudyho Giulianiho, jakož i Giulianiho právníka Roberta Costella a majitele opravny počítačů ve Wilmingtonu Johna Paula Mac Isaaca, který tvrdí, že Hunter Biden v dubnu 2019 notebook v jeho obchodě nechal a nevrátil se pro něj.

„Píšeme jménem našeho klienta, Roberta Huntera Bidena, abychom požádali o prošetření následujících osob, u nichž existuje značný důvod se domnívat, že porušily různé federální zákony při přístupu k osobním počítačovým údajům pana Bidena, při jejich kopírování, manipulaci s nimi a/nebo jejich šíření,“ uvádí se v dopise (pdf) adresovaném nejvyššímu představiteli ministerstva spravedlnosti pro národní bezpečnost Matthewovi Olsenovi.

V dopise se dále uvádí, že Mac Isaac „nezákonně přistupoval k osobním údajům Huntera Bidena“ a jejich obsah šířil „politickým nepřátelům otce pana Bidena bez souhlasu pana Bidena“, včetně deníku New York Post.

Dodává, že ke konci prezidentské předvolební kampaně v roce 2020 se Mac Isaac „rozhodl spolupracovat s osobním právníkem prezidenta Donalda Trumpa, aby osobní počítačové údaje pana Bidena zneužil proti jeho otci Josephu R. Bidenovi tím, že nezákonně poskytl osobních údaje pana Bidena deníku New York Post“.

V dopise se uvádí možné porušení celé řady zákonů zakazujících neoprávněný přístup k počítači nebo uložené elektronické komunikaci, jakož i převoz ukradených dat přes hranice státu a zveřejnění zákonem chráněných osobních údajů s úmyslem zastrašovat nebo vyhrožovat.

V dopise se rovněž uvádí, že Mac Isaac údajně „sdílel kopii pevného disku s Rudym Giulianim, poté, co jeden z asistentů pana Giulianiho dostal tip od pana Mac Isaaca“ bez souhlasu pana Bidena.

Mac Isaac pro New York Post komentoval, že Bidenovi právníci rozesílají dopis v době, kdy se republikáni ve Sněmovně reprezentantů chystají zahájit vyšetřování Huntera.

„Myslím, že vzhledem k tomu, že Kongres začne vyšetřování příští týden, jde o zastrašovací taktiku,“ řekl Mac Isaac. „Palba je největší, když jste nad cílem!“

Costello v e-mailovém prohlášení pro The Epoch Times napsal: „Naprosto neseriózní tvrzení, zavánějící zoufalstvím, protože vědí, že pro Bideny se blíží soudný den.“

„Objednávka prací podepsaná Hunterem Bidenem dávala Johnu Paulu Mac Issacovi právo přístupu k pevnému disku a také učinila pevný disk majetkem Mac Issaca, poté, co si ho Hunter nevyzvedl více než 90 dní po oznámení, že práce byly dokončeny,“ sdělil Costello.

Dopis právníků nutně neznamená, že federální žalobci nebo orgány činné v trestním řízení zahájí vyšetřování těchto tvrzení nebo podniknou nějaké další kroky.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.