Dr. Serene Feng

8. 2. 2023

Chronické bolesti zad jsou častým onemocněním, často způsobeným nesprávným používáním nebo nadměrným zatěžováním těla při každodenních činnostech. Může se jednat o přitěžující a dokonce invalidizující stav, nicméně tradiční čínská medicína má klíč k úlevě.

Vezměme si následující příběh: Muž ve věku 63 let, který se živí jako řidič, řídí pět hodin denně a téměř deset let trpí bolestmi zad. Jeho kamarád mu doporučil, aby vyzkoušel akupunkturu, protože podle jeho zkušeností dokáže účinně ulevit od bolesti.

Při návštěvě lékaře řidič od začátku zdůrazňoval: Nechtěl žádnou masáž, protože mu způsobuje bolest, a nechtěl žádné čínské medikamenty, protože mají hořkou chuť. Chtěl jen vyzkoušet akupunkturu – tečka.

Příznaky a konzultace

Účelem akupunktury je upravit nerovnováhu způsobenou hlenem, přetížením nebo stagnací čchi (životní energie) v těle.

Řidič se prezentoval jako člověk s nadváhou, měl silný povlak na jazyku, příznaky blokády hlenu a sedavou bederní páteř s výhřezem bederní ploténky – zjištěno, že se jedná o místo nerovnováhy a blokády v jeho těle.

Byl léčen akupunkturou, gua-šabaňkováním v zadní části pasu, aby se odstranila vlhkost a posílila ledvinová čchi.

Gua-ša je terapie tradiční čínské medicíny, která spočívá ve škrábání kůže masážním nástrojem za účelem zlepšení krevního oběhu. Tato starobylá čínská léčebná technika nabízí jedinečný přístup ke zlepšení zdraví a řeší stavy, jako je chronická bolest.

Baňkování je terapie, při níž se na kůži na několik minut přikládají speciální baňky, které vytvářejí sání. Baňkování řeší bolest a záněty, příznivě ovlivňuje průtok krve a navozuje stavy uvolnění a pohody.

Základní látky života

V tradiční čínské medicíně jsou čchi, krevtekutiny nejdůležitější základní látky nezbytné pro život. Pojem čchi lze chápat jako životní energii, která tvoří život v těle.

Pokud nejsou čchi, krevtekutiny správně transformovány a transportovány, hromadí se v těle vlhkost. Vlhkost se při delší přítomnosti sráží v hlen.

V tradiční čínské medicíně je vlhkost patogenním faktorem, spojeným s tím, co je lepkavé, těžké, pohybuje se směrem dolů a zpomaluje činnost.

Žádná bolest po léčbě

Po dvou návštěvách léčby řidič uvedl, že již necítí žádnou bolest ani při řízení. Jestliže se kdysi kvůli bolesti a nepříjemným pocitům bál nasednout do auta, nyní se mohl soustředit na svou práci.

Nyní je řidič spokojeným pacientem, ve čtvrtém týdnu se vrátil na odtučňovací kúru a má v plánu absolvovat další rekondici ledvin a jater.

Pacientovi byla předepsána potravinová terapie, jejímž cílem bylo především vyživovat jeho játra a ledviny. Pokračující léčba je zaměřena na zlepšení jeho stravy, použití akupunktury k odstranění hlenu a zavedení cvičebních režimů.

Léčba se v různých případech liší

V tradiční čínské medicíně existuje celá řada léčebných postupů při bolestech dolní části zad. Některé z nich přinášejí výsledky během jedné návštěvy akupunktury, zatímco jiné jsou citlivější na jiné léčebné metody.

Pokud je bolest výrazná, tradiční čínská medicína ji léčí přímo – po jejím potlačení se pak zkoumá příčina bolesti. Pacienti jsou vedeni k tomu, aby si spolu s péčí praktika osvojili sebeuvědomění každodenních návyků, které mohou být hlavní příčinou bolesti nebo nepohodlí. Tím, že se naučí udržovat se v kondici a pečovat o sebe, se stav těla účinněji zlepšuje.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.