Chronické bolesti zad jsou častým onemocněním, často způsobeným nesprávným používáním nebo nadměrným zatěžováním těla při každodenních činnostech. Může se jednat o přitěžující a dokonce invalidizující stav, nicméně tradiční čínská medicína má klíč k úlevě.

Vezměme si následující příběh: Muž ve věku 63 let, který se živí jako řidič, řídí pět hodin denně a téměř deset let trpí bolestmi zad. Jeho kamarád mu doporučil, aby vyzkoušel akupunkturu, protože podle jeho zkušeností dokáže účinně ulevit od bolesti.

Při návštěvě lékaře řidič od začátku zdůrazňoval: Nechtěl žádnou masáž, protože mu způsobuje bolest, a nechtěl žádné čínské medikamenty, protože mají hořkou chuť. Chtěl jen vyzkoušet akupunkturu – tečka.

Příznaky a konzultace

Účelem akupunktury je upravit nerovnováhu způsobenou hlenem, přetížením nebo stagnací čchi (životní energie) v těle.

Řidič se prezentoval jako člověk s nadváhou, měl silný povlak na jazyku, příznaky blokády hlenu a sedavou bederní páteř s výhřezem bederní ploténky – zjištěno, že se jedná o místo nerovnováhy a blokády v jeho těle.

Byl léčen akupunkturou, gua-šabaňkováním v zadní části pasu, aby se odstranila vlhkost a posílila ledvinová čchi.

Gua-ša je terapie tradiční čínské medicíny, která spočívá ve škrábání kůže masážním nástrojem za účelem zlepšení krevního oběhu. Tato starobylá čínská léčebná technika nabízí jedinečný přístup ke zlepšení zdraví a řeší stavy, jako je chronická bolest.

Baňkování je terapie, při níž se na kůži na několik minut přikládají speciální baňky, které vytvářejí sání. Baňkování řeší bolest a záněty, příznivě ovlivňuje průtok krve a navozuje stavy uvolnění a pohody.

Základní látky života

V tradiční čínské medicíně jsou čchi, krevtekutiny nejdůležitější základní látky nezbytné pro život. Pojem čchi lze chápat jako životní energii, která tvoří život v těle.

Pokud nejsou čchi, krevtekutiny správně transformovány a transportovány, hromadí se v těle vlhkost. Vlhkost se při delší přítomnosti sráží v hlen.

V tradiční čínské medicíně je vlhkost patogenním faktorem, spojeným s tím, co je lepkavé, těžké, pohybuje se směrem dolů a zpomaluje činnost.

Žádná bolest po léčbě

Po dvou návštěvách léčby řidič uvedl, že již necítí žádnou bolest ani při řízení. Jestliže se kdysi kvůli bolesti a nepříjemným pocitům bál nasednout do auta, nyní se mohl soustředit na svou práci.

Nyní je řidič spokojeným pacientem, ve čtvrtém týdnu se vrátil na odtučňovací kúru a má v plánu absolvovat další rekondici ledvin a jater.

Pacientovi byla předepsána potravinová terapie, jejímž cílem bylo především vyživovat jeho játra a ledviny. Pokračující léčba je zaměřena na zlepšení jeho stravy, použití akupunktury k odstranění hlenu a zavedení cvičebních režimů.

Léčba se v různých případech liší

V tradiční čínské medicíně existuje celá řada léčebných postupů při bolestech dolní části zad. Některé z nich přinášejí výsledky během jedné návštěvy akupunktury, zatímco jiné jsou citlivější na jiné léčebné metody.

Pokud je bolest výrazná, tradiční čínská medicína ji léčí přímo – po jejím potlačení se pak zkoumá příčina bolesti. Pacienti jsou vedeni k tomu, aby si spolu s péčí praktika osvojili sebeuvědomění každodenních návyků, které mohou být hlavní příčinou bolesti nebo nepohodlí. Tím, že se naučí udržovat se v kondici a pečovat o sebe, se stav těla účinněji zlepšuje.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.