Předseda sněmovního výboru pro dohled, republikán James Comer, vyzval 13. února k prošetření Tajné služby Spojených států (USSS), kterou obvinil z „bizarního“ postupu při ochraně Huntera Bidena.

Comer komentoval USSS v rozhovoru v pořadu „Fox & Friends First“ odvolávajíc se na zprávu, podle níž se tajná služba podílela na ochraně Huntera Bidena v době, kdy rodina Bidenových nebyla pod ochranou a kdy se agenti USSS angažovali ve věci střelné zbraně, kterou vlastnil Hunter.

„Existuje řada případů, kdy Tajná služba přišla a snažila se Huntera vytáhnout z průšvihu,“ řekl Comer. „Tajná služba se objevila, aby se pokusila zajistit nějaký způsob, jak ho dostat zpět do Delaware k jeho rodině, aby ho ochránila.“

Prezidentův syn je pod palbou kritiky od chvíle, kdy se před volbami 2020 objevily informace o jeho notebooku, který nechal nevyzvednutý v opravně počítačů.

Informace z notebooku jsou pojítkem k řadě potenciálních trestných činů. Staly se také pojítkem pro žádost o svobodném přístupu k informacím pravicově orientované neziskovky Judicial Watch, která na jejím základě získala 487 stran záznamů USSS z října 2018 o „vyhozené“ zbrani Huntera Bidena pro svou zprávu.

Z údajů vyplynulo, že vdova po Hunterově bratrovi a jeho tehdejší přítelkyně Hallie Bidenová zanechala jeho pistoli ráže .38 v odpadkovém koši v obchodě s potravinami ve Wilmingtonu ve státě Delaware.

Comer se zmínil o související události, kdy se USSS údajně v této věci angažovala: „A pak s tou přihláškou zbraně… Existují zprávy, že Tajná služba navštívila prodejce zbraní a chtěla kopii přihlášky.“

„A já nevěřím, že prodejce zbraní dal Tajné službě kopii té přihlášky, ale bez ohledu na to, v té době Joe Biden neměl ochranu Tajné služby.“

Primární problém ohledně jednání Tajné služby byla tedy skutečnost, že Hunter Biden v té době nebyl pod ochranou agentury.

„Joe Biden spadal pod ochranu Tajné služby šest měsíců poté, co opustil funkci viceprezidenta, a v okamžiku, kdy byl deklarovaný prezidentem. Takže tam bylo asi dvouapůlleté období, kdy Američané neposkytovali Bidenovým ochranu Tajné služby, a přesto existuje řada případů, kdy se Tajná služba vždy objevila a snažila se Hunteru Bidenovi pomoci.“

„Je to bizarní… Joe Biden musí jít s pravdou ven a být transparentní nejen vůči americkému lidu, ale zejména vůči Výboru pro dohled Sněmovny reprezentantů, protože tu máme velké vyšetřování a Tajná služba by se ho nyní měla [účastnit].“

USSS ani právní zástupce Huntera Bidena na žádost deníku The Epoch Times o komentář bezprostředně nereagovali.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.