Zdenka Danková

15. 2. 2023

Zoo v Jihlavě loni před Vánoci ohlásila, že ze svého výběhu uprchla samice rysa ostrovida (Lynx lynx carpathicus). Samice unikla a zatím se ji nepovedlo odchytit. Zoo poprosila veřejnost o jakékoliv zprávy, kdyby se někomu podařilo rysici zahlédnout.

„Není důvod se rysa obávat, jedná se o plaché zvíře, které se bude lidem snažit vyhnout. Samice rysa není pro lidi nebezpečná, ale prosíme, v žádném případe se ji nesnažte sami odchytit, volejte na uvedený telefon. Ve stresové situaci by se mohla bránit,“ vysvětluje mluvčí Zoo Simona Kubičková.

Ve středu 15. února uvedl ředitel, Ing. Jan Vašák, že samice rysa se nadále pohybuje po kraji Vysočina. Na dotaz, jak pokračuje její sledování, odpověděl pro Epoch Times, že není vůbec snadné rysa v terénu odchytit:

„Když na ni půjdeme s pistolí obsahující uspávací látku, tak pokud zvíře trefíte, trvá 15 minut, než látka zapůsobí. Když se to zvíře pohybuje v krajině, tak vám někam zaleze a usne tam. Potom se probudí a zase jde pryč. My jsme se domlouvali s p. Dohnalem z jihlavského magistrátu, že by myslivci mohli nějakým způsobem vysledovat, kam se zvíře chodí krmit (kam chodí lovit nebo pojídat třeba sražené zajíce). Chytit zvíře je věc opravdu složitá. Domlouváme se, že přichystáme dvě bedny, které se dají volně předělat na sklopec.“

Vašák vysvětlil, že zvíře v okolí je schopno se uživit. Dostal zprávu o stržené srně, která vypadala jako po útoku kočkovité šelmy. Kočka, když loví, tak je takovým ,chirurgem´ oproti psům.

„Psi kořist rozervou, kdežto ta kočka je při lovu opravdu přesná. Nemohu stoprocentně říci, že to byl právě náš rys. Loví kořist nebo může najít zajíce sražené autem. Chová se standardně, jak by se taková kočka měla chovat.“

„Problém je v tom, že krajina je hodně kulturní, urbanizovaná – jsou to pole, louky, les. A rys je zvíře z lesa, takže ona musí vlastně přecházet úseky mezi zónami, přes zorané pole, přes silnici apod. To je pro ni samozřejmě nebezpečné,“ uvádí ředitel možná úskalí krajiny.

Ředitel Vašák také chválil součinnost myslivecké jednoty při hledání a sledování rysího migranta.

Po malajském medvědu Wangovi, který opakovaně utíkal, než byl přemístěn do jiné zoo, nebo nedopatřením uniklým zebrám – je v současnosti samice rysa ostrovida jedním z několika dalších legendárních uprchlíků jihlavské Zoo.

Zoo Jihlava prosí také veřejnost, aby v případě, že rysa zahlédne, volala hlavnímu zoologovi jihlavské zoo Richardovi Vidunovi – 737 266 421.

Na svém META účtě zoo ukazuje foto stopy rysa – obdobný tvar jako u kočky domácí, liší se velkostí: rysí tlapa má stopu 6–9 cm: „rys má tlapu poměrně velkou vůči tělu a spolu s hustou srstí tak způsobuje, že stopa je lehká a krásně se rýsuje na sněhu“.

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.