Jako první mládě letošního roku se v jihlavské Zoo se narodila velemyš největší, vzácný a tajemný hlodavec z Filipín. Radost mají chovatelé drobných savců, v jejichž oddělení se mládě narodilo. Sdělují, že matka mládě úzkostlivě střeží v porodní budce, a tak foto této myšky zatím pochází z jiného období, pro ilustraci.

„Tato velemyš je společně s velemyší obláčkovou (Phloeomys pallidus) největším myšovitým hlodavcem na světě. Včetně ocasu měří až 90 cm na délku a dosahuje hmotnosti kolem 2 kg. Oba dva druhy žijí endemicky pouze na filipínském ostrově Luzon v jihovýchodní Asii. Jejich způsob života je stále velmi málo známý a prozkoumaný,“ sděluje tiskový mluvčí zahrady M. Maláč.

Aktivní v noci

„Spoustu informací jsme se o nich dozvěděli teprve díky chovu v lidské péči. Jsou to zvířata aktivní v noci. Žijí na stromech a keřích, po kterých sice pomalu, ale dobře a obratně šplhají. Při tom si pomáhají částečně chápavým ocasem. Živí se listy, kůrou a plody rostlin. V rámci myšovitých hlodavců jsou zvláštní i tím, že samice rodí pouze jedno jediné mládě, které je již osrstěné.

Velemyši obláčkové chováme v Jihlavě od roku 2008 a máme jednu z největších chovných skupin v rámci zoologických zahrad na světě. Velemyši největší máme v chovu od roku 2016, ale teprve v roce 2020 se nám podařilo odchovat první mládě. Bohužel, s ohledem na plachost toho druhu máme zatím jen ilustrační foto z předloňska,“ podotýká mluvčí M. Maláč.

Úspěšný loňský rok

Celkově se v roce 2021 podařilo úspěšně odchovat kolem 500 mláďat od přibližně 80 druhů živočichů.

Lehvart zoo jihlava
Levhart ceylonský, loni narozené mládě. (Simona Kubíčková)

Z významných a nápadných odchovů můžeme zmínit druhý úspěšný odchov babirusy sulaweské, levharty cejlonské, tapíra, vari červeného, nebo varana modrého. Velké díky patří chovatelům, kteří mají na práci se zvířaty a úspěšných odchovech zcela zásadní podíl.