Přes 60 procent Američanů označilo v novém průzkumu Quinnipiac University Čínu za největší hrozbu pro Spojené státy. Rusko zůstalo v dalekém závěsu.
Průzkum byl proveden ve dnech 9. – 13. března na vzorku 1 795 dospělých Američanů a ptal se jich na jejich názory na řadu politických témat. V jedné z otázek měli respondenti určit, koho považují za největší hrozbu pro Spojené státy, a k výběru měli: Čínu, Rusko, Severní Koreu, Írán, Venezuelu a Kubu.
Většina, 61 procent respondentů, považovala za největší hrozbu pro Spojené státy Čínu, 22 procent uvedlo Rusko. Osm procent respondentů uvedlo, že největší hrozbu představuje Severní Korea, a dvě procenta uvedla Írán. Necelé procento respondentů označilo za největší hrozbu Venezuelu nebo Kubu, tři procenta respondentů uvedla nespecifikovanou „jinou“ zemi a čtyři procenta uvedla, že neví.
Při detailnějším pohledu na stranické preference respondentů je Čína největší hrozbou pro 79 procent republikánů, 64 procent nezávislých a 47 procent demokratů.
Rusko považuje za největší hrozbu 38 procent demokratů, 18 procent nezávislých a 10 procent republikánů.
Výsledky průzkumu Quinnipiac jsou podobné výsledkům nedávného průzkumu Gallup, který ukázal, že 50 procent amerických respondentů považuje za největší hrozbu pro Spojené státy Čínu, zatímco 32 procent uvedlo, že největší hrozbou je Rusko. Průzkum Gallupu zároveň zjistil, že negativní názory na Čínu má více než 80 procent Američanů.
K negativnímu pohledu na Čínu zajisté přispívá celonárodní „klima“. Představitelé USA i zákonodárci opakovaně Čínu kritizují na mnoha „frontách“ a přijímají vůči vlivům Komunistické strany Číny různá opatření, ať už jde o dlouhodobé kradení duševního vlastnictví, špionáž (balón, TikTok a jiné formy), skupování americké půdy Číňany, covid, ambice v Indopacifiku či kritika režimu za pronásledování skupin obyvatel, jako jsou praktikující Falun Gongu, Tibeťané, Ujguři a členové podzemní církve.
Pokud jde o TikTok, průzkum Quinnipiac University zjistil, že 49 procent respondentů upřednostňuje zákaz aplikace ve Spojených státech, zatímco 42 procent je proti zákazu. Devět procent respondentů uvedlo, že neví, jak se k zákazu postavit.
Pokud jde o původ viru SARS-CoV-2, 64 procent respondentů považuje za nejpravděpodobnější vysvětlení teorii úniku z laboratoře, zatímco 22 procent respondentů uvedlo, že virus mohl vzniknout přirozeným přenosem, a dvě procenta respondentů uvedla, že jej mohlo způsobit něco úplně jiného.
Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa