Ryan Morgan

16. 3. 2023

Přes 60 procent Američanů označilo v novém průzkumu Quinnipiac University Čínu za největší hrozbu pro Spojené státy. Rusko zůstalo v dalekém závěsu.

Průzkum byl proveden ve dnech 9. – 13. března na vzorku 1 795 dospělých Američanů a ptal se jich na jejich názory na řadu politických témat. V jedné z otázek měli respondenti určit, koho považují za největší hrozbu pro Spojené státy, a k výběru měli: Čínu, Rusko, Severní Koreu, Írán, Venezuelu a Kubu.

Většina, 61 procent respondentů, považovala za největší hrozbu pro Spojené státy Čínu, 22 procent uvedlo Rusko. Osm procent respondentů uvedlo, že největší hrozbu představuje Severní Korea, a dvě procenta uvedla Írán. Necelé procento respondentů označilo za největší hrozbu Venezuelu nebo Kubu, tři procenta respondentů uvedla nespecifikovanou „jinou“ zemi a čtyři procenta uvedla, že neví.

Při detailnějším pohledu na stranické preference respondentů je Čína největší hrozbou pro 79 procent republikánů, 64 procent nezávislých a 47 procent demokratů.

Rusko považuje za největší hrozbu 38 procent demokratů, 18 procent nezávislých a 10 procent republikánů.

Výsledky průzkumu Quinnipiac jsou podobné výsledkům nedávného průzkumu Gallup, který ukázal, že 50 procent amerických respondentů považuje za největší hrozbu pro Spojené státy Čínu, zatímco 32 procent uvedlo, že největší hrozbou je Rusko. Průzkum Gallupu zároveň zjistil, že negativní názory na Čínu má více než 80 procent Američanů.

K negativnímu pohledu na Čínu zajisté přispívá celonárodní „klima“. Představitelé USA i zákonodárci opakovaně Čínu kritizují na mnoha „frontách“ a přijímají vůči vlivům Komunistické strany Číny různá opatření, ať už jde o dlouhodobé kradení duševního vlastnictví, špionáž (balón, TikTok a jiné formy), skupování americké půdy Číňany, covid, ambice v Indopacifiku či kritika režimu za pronásledování skupin obyvatel, jako jsou praktikující Falun Gongu, Tibeťané, Ujguři a členové podzemní církve.

Pokud jde o TikTok, průzkum Quinnipiac University zjistil, že 49 procent respondentů upřednostňuje zákaz aplikace ve Spojených státech, zatímco 42 procent je proti zákazu. Devět procent respondentů uvedlo, že neví, jak se k zákazu postavit.

Pokud jde o původ viru SARS-CoV-2, 64 procent respondentů považuje za nejpravděpodobnější vysvětlení teorii úniku z laboratoře, zatímco 22 procent respondentů uvedlo, že virus mohl vzniknout přirozeným přenosem, a dvě procenta respondentů uvedla, že jej mohlo způsobit něco úplně jiného.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.