Ellen Wan

24. 3. 2023

S tím, jak se digitální zařízení, jako jsou chytré telefony, stávají všudypřítomnými, roste i počet mladých lidí, kteří trpí poruchou zraku zvanou strabismus neboli šilhání. Tato porucha způsobuje, že oči nejsou při pohledu na předmět správně zarovnány. Při šilhání může jít úchylka očí směrem dovnitř (ezotropie) nebo ven (exotropie).

Oftalmologové vyzývají k omezení nadměrného používání mobilních telefonů u dětí.

Japonský oftalmolog Koji Kawamoto vydal v roce 2022 knihu (Smartphone a slepota). Píše v ní, že když člověk tráví hodně času pohledem na chytrý telefon, může to způsobit, že se mu oči zafixují v poloze zaostřené dovnitř. Z dlouhodobého hlediska to může způsobit „akutní získanou komitativní ezotropii (AACE)“. AACE se často vyskytuje u krátkozrakých pacientů, kteří se dlouho dívají na blízké předměty.

Jde o dočasný stav, který lze zmírnit vyhýbáním se pohledu na blízké předměty. Při dlouhodobém používání chytrých telefonů se však příznaky ezotropie zlepšují obtížně a stále více pacientů vyžaduje chirurgickou léčbu.

Podle odborné zprávy založené na dotaznících, kterou v roce 2019 vyhotovila Japonská asociace dětské oftalmologie a Asociace pro strabismus a amblyopii, konzultovalo v roce 2018 158 z 371 oftalmologů pacienty s AACE ve věku 5 až 35 let. A 122 oftalmologů uvedlo, že toto onemocnění souvisí s nadměrným používáním digitálních zařízení, jako jsou chytré telefony, zejména u mládeže do 12 let.

AACE a nadměrné používání elektroniky

Dr. Weng Shaowei, oftalmolog z Tchaj-wanu, říká, že výskyt AACE se zvýšil mezi mladými lidmi ve věku 10 až 20 let v důsledku nadměrného používání výrobků, jako jsou počítače, komunikační zařízení (včetně mobilů) a spotřební elektronika.

Podle něj je ezotropie obvykle vyvolána dalšími onemocněními, jako je vysoká refrakční vada, poškození mimokulárních svalů, zánět, hypertyreóza, myasthenia gravis, chronická rinosinusitida a následky chirurgických zákroků. Tlak na nerv způsobený mozkovým nádorem může rovněž vyvolat tento stav.

Pokud se u dospělého člověka náhle objeví AACE, vidí při pohledu na jeden předmět dva obrazy. Pacient nedokáže vizuálně spojit obraz. Tato neschopnost se nazývá „diplopie“.

Dr. Weng vysvětluje, že když se lidé dívají do telefonů, vzdálenost pohledu je asi 20 až 30 centimetrů, což dlouhodobě ovlivňuje jejich schopnost vizuálního splynutí. U lidí s ezotropií se navíc příznaky mohou rychle rozvinout v AACE.

Když se jako příčina ezotropie vyloučí systémové onemocnění, zánět, vnější poranění a problémy s mozkem, oftalmologové použijí terapii botulotoxinem (botoxem) k uvolnění nadměrných svalových kontrakcí bez chirurgického zákroku. Tato léčba bohužel nemusí pacienty s AACE vyléčit. U některých se po absolvování terapie botoxem stav zhorší a nakonec je nutná operace nebo nasazení prizmatických brýlí.

Dr. Weng proto apeluje na rodiče, aby zabránili dětem používat elektroniku dlouhodobě. Pokud si dítě stěžuje na diplopii, únavu nebo bolest hlavy nebo zavírá jedno oko při jasném slunečním světle, měli byste být velmi opatrní, protože u dítěte se již mohly vyvinout příznaky ezotropie. Vezměte dítě co nejdříve k lékaři. Pokud trpí ezotropií s velmi velkým úhlem, kterou nelze rychle vyléčit, způsobí to značné nepříjemnosti. U dětí by dlouhodobá ezotropie mohla poškodit zrakové funkce a dokonce vést k amblyopii (nazývané také „líné oko“).

Zheng Jie, doktor lékařských věd z Tokijské univerzity v Japonsku, v rozhovoru pro The Epoch Times uvedl, že dospívající, u nichž se zrakové funkce teprve vyvíjejí, by měli dodržovat následující body:

  • Udržujte vzdálenost mezi obrazovkou a očima 50 cm u počítačů a 30 cm nebo více u chytrých telefonů
  • Omezte čas strávený hraním videoher nebo každodenním sledováním smartphonu
  • Při používání obrazovky nezapomeňte po každých 10 až 20 minutách odvrátit zrak na vzdálený objekt
  • Účastněte se venkovních aktivit

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související články

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.