Nedávno zvolený český prezident Petr Pavel se během pondělí přestěhoval z Hrzánského paláce na Hrad. Z toho důvodu odpadla pravidelná pondělní tisková konference. Vnitřní prostory byly shledány bez závad, a tak již v pondělí odpoledne začal prezident na Pražském hradě úřadovat.

Výslednou zprávu o nezávadnosti prostor obdrží prezidentův tým dodatečně. Prezident si na Hradě vybral jinou kancelář, než kterou využívali jeho předchůdci Klaus a Zeman.

Pohled na vilu z Lumbeho zahrady. (Jklamo – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0)

Hrzánský palác používali Pavlovi po inauguraci. Včera se prezident stěhoval, dle fotografických dokumentů, na hrad  pěšky, některé věci si nesl prostě pouze v krabici. Během všedních dnů by měl prezidentský pár přebývat v Lumbeho vile, tu zatím čeká rekonstrukce. Prezidentský pár se shodl v tom, že Lumbeho vila potřebuje především vymalovat a vyměnit nábytek, zbavit ji tmavé barvy, aby nebyla tak depresivní. Na víkendy hodlají Pavlovi dojíždět do svého původního domova v Černoučku na Litoměřicku.

V nejbližší době má prezident v plánu navštívit Moravskoslezský kraj, tj. v úterý a ve středu 29. března, setkat se s hejtmanem kraje Ivo Vondrákem či ostravským primátorem Tomášem Macurou, a v úmyslu má sfárat do dolu Darkov. Potom má následovat i setkání se studenty ostravské univerzity a Gymnázia Petra Bezruče.

petr pavel
„Sbaleno. Vyrážíme na Hrad.“ Těmito slovy okomentoval prezident svoje stěhovaní na Pražský hrad. (Twitter)

Návštěvy krajů avízoval již před svým zvolením, Moravskoslezský kraj se stane prvním regionem, který prezident navštíví po své inauguraci.