Samantha Flom

27. 4. 2023

Legislativa, kterou 26. dubna představila skupina amerických senátorů z obou politických táborů,  stanoví minimální věk pro používání sociálních médií a zavede další omezení týkající se způsobu, jakým platformy sociálních médií prezentují obsah nezletilým.

Návrh zákona vyžaduje, aby platformy sociálních médií ověřovaly, že uživatelé jsou starší 13 let, což je věková hranice, od které by byla možná registrace. Zároveň nezletilí ve věru 13 – 17 let budou muset pro registraci získat souhlas rodičů.

Návrh zákona by rovněž zakázal společnostem provozujícím sociální média používat algoritmy k určování, jaký obsah se bude nezletilým doručovat.

„Již více než deset let se potýkáme s největší zaznamenanou epidemií duševních onemocnění dospívajících a víme, co je její příčinou: sociální média a jejich algoritmický boosting, který využívá osobní údaje dětí k manipulaci s nimi,“ řekl při oznámení návrhu zákona na tiskové konferenci 26. dubna jeden z navrhovatelů, demokratický senátor Brian Schatz.

Podle nejnovějšího „Průzkumu rizikového chování mládeže“ Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se s pocity smutku nebo beznaděje v roce 2021 potýkalo až 42 % středoškoláků (57 % dívek a 22 % chlapců).

Kromě toho 22 procent studentů uvedlo, že vážně uvažovali o pokusu o sebevraždu, a 16 procent uvedlo, že byli v posledním roce elektronicky šikanováni prostřednictvím textových zpráv nebo sociálních médií.

Sociální média a úpadek duševního zdraví

S odvoláním se na tato čísla Schatz uvedl, že existuje jasná souvislost mezi používáním sociálních médií a špatným duševním zdravím, a společnostem provozujícím sociální média jde hlavně o zisk.

„Jako firmy mají společnosti sociálních médií povinnost maximalizovat příjmy, což znamená, že existuje přímá souvislost mezi rozrušováním dětí a uspokojováním investorů,“ tvrdil. „Není mimo říci, že tyto společnosti mají téměř povinnost trvale rozrušovat celou generaci dětí. Musíme jednat.“

Republikánská senátorka Katie Brittová poznamenala, že tlak, kterému jsou děti ve škole vystavené, se výrazně zvýšil se zavedením a rozvojem sociálních médií. A že tyto negativní dopady sociálních sítí nepociťují pouze děti, ale i dospělí.

„Musíme udělat krok zpět a jako rodiče si říct: ‚Jak můžeme naše děti ochránit, naučit je, jak tento nástroj používat – aby ho používaly k dobrým věcem – a aby to dělaly záměrně?‘“ řekla Brittová.

Realizace

Ačkoli většina platforem sociálních médií již vyžaduje, aby uživatelé byli starší 13 let, ukázalo se, že jejich ověřovací procesy lze snadno obejít.

Senátor Tom Cotton – hlavní republikánský spolunavrhovatel zákona – k tomuto problému uvedl, že nová legislativa bude vyžadovat, aby společnosti podnikly „rozumné kroky“ k ověření věku uživatele, ať už to znamená vytvoření vlastního systému, využití externího dodavatele nebo využití dobrovolného pilotního programu, který by byl vytvořen prostřednictvím ministerstva obchodu výslovně za tímto účelem.

„Jednoduše ukládá těmto společnostem břemeno přiměřenosti – které je v právu běžné – a říká, že pokud nebudete postupovat podle přiměřených kroků vzhledem k dnešnímu stavu technologií, můžete být pohnáni k odpovědnosti Federální obchodní komisí nebo vrchními státními zástupci za způsobení škod nezletilým,“ řekl Cotton.

Návrh zákona může čelit problémům ze strany společností provozujících sociální média a technologických lobbistů, kteří se proti přísnější regulaci odvětví staví. Schatz uvedl, že on a ostatní předkladatelé z tohoto důvodu při přípravě zákona záměrně udržovali jeho podrobnosti v tajnosti.„Technologický průmysl se na tento návrh zákona, stejně jako na každý jiný návrh zákona o bezpečnosti dětí na internetu, chystá vrhnout se vším všudy,“ řekl. „Ale důkazní břemeno je na těch, kteří chtějí chránit status quo, protože status quo způsobuje, že celá generace uživatelů je duševně nemocná.“

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...