Během sněmovního slyšení 27. dubna před Výborem pro rozpočtové prostředky řekl ředitel FBI Christopher Wray, že čínští hackeři převyšují počet amerických kybernetických specialistů v poměru nejméně 50 : 1.

Den předtím schválila Sněmovna reprezentantů republikánský návrh zákona, který by měl řešit „bitvu“ o dluhový strop, v jehož rámci by byl rozpočet FBI snížen o 22 procent.

I když Čína v mnoha oblastech za Spojenými státy zaostává, komunistický režim klade důraz na kybernetickou válku. A v této oblasti má Čína podle Wraye jasnou převahu.

„Dnešní kybernetické hrozby s sebou nesou více rizik, ohrožují více obětí a jsou rozšířenější než kdykoli předtím,“ řekl Wray.

„Klíčovou strategií Číny k tomu, aby nás překonala jako globální supervelmoc v oblasti kybernetiky, je lhát, podvádět a krást,“ pokračoval ředitel FBI.

„Když se podíváte na Čínu, její hackerský program je větší než program všech ostatních zemí dohromady,“ řekl Wray dále ve výpovědi před výborem, který se zabýval Bidenovou administrativou navrženým rozpočtem na rok 2024.

„Abych vám přiblížil, proti čemu stojíme – kdyby se každý z kybernetických agentů a zpravodajských analytiků FBI zaměřil výhradně na čínskou hrozbu … čínští hackeři by stále převyšovali počet pracovníků FBI v oblasti kybernetiky nejméně v poměru 50 : 1,“ řekl výboru.

Wray označil Čínu za největší hrozbu pro USA a sdělil panelu, že vyšetřování FBI týkající se Komunistické strany Číny a jejích aktérů vzrostlo o 1 300 procent. Snížení rozpočtu o 22 procent by podle něj „znamenalo, že desítky hrozeb z Číny zůstanou neřešeny, a mohu vás ujistit, že čínská vláda jejich počet nesníží“.

„Snížení o 22 procent znamená více [kybernetických] útoků, které zasáhnou kritickou infrastrukturu: školy, nemocnice, centra tísňového volání, naše inovace, naši ekonomickou bezpečnost,“ dodal Wray.

Dále sdělil, že FBI blokuje 15 milionů kybernetických útoků na americkou infrastrukturu týdně.

„Víme, že kybernetičtí protivníci se chtějí nabourat do vládních systémů – zejména těch, které obsahují citlivé informace, jako máme my. Snížení o 22 procent by téměř jistě znamenalo, že by se jich [kybernetických útoků] dělo více.“

Kromě toho Wray uvedl, že snížení rozpočtu by znamenalo, že FBI by byla méně schopna bojovat proti hrozbám ransomwaru pocházejícím ze Spojených států i ze zahraničí.

Ačkoli FBI kdysi patřila k nejuznávanějším americkým institucím a agentura byla podporována širokými vrstvami demokratů i republikánů, v posledních letech se její obraz a přístup k ní mění.

Vysoce postavení republikáni vyjadřují obavy, že se FBI odchýlila od svého poslání chránit americký lid, a tvrdí, že se místo toho zaměřuje na politické nepřátele demokratů.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa