Předseda sněmovního výboru pro dohled republikán James Comer vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby odložilo případné obvinění Huntera Bidena do 10. května, než republikáni uspořádají tiskovou konferenci.

Žádost zákonodárce adresoval 7. května v pořadu „Sunday Morning Futures“ na stanici Fox News, kde se odvolával na důkazy o finančních transakcích Bidenovy rodiny: „Můj vzkaz ministerstvu spravedlnosti je velmi hlasitý a jasný. Nevznášejte obžalobu Huntera Bidena dříve než ve středu.“

V pořadu moderátorka Maria Bartiromo přehrála video záznam z dřívější doby, v němž Comer tvrdil, že členové Bidenovy rodiny „obdrželi spoustu plateb od Komunistické strany Číny“.

Poté se zeptala na informace o předvolání zaslaném Comerovým výborem, v němž žádal o dokumenty, které podle výboru vnesou jasno do možné trestné činnosti současného prezidenta.

„Až budete mít možnost vidět důkazy, které sněmovní výbor pro dohled předloží, pokud jde o síť firem, pokud jde o množství nepřátelských zemí, v nichž tato rodina uplatňovala vliv, a nejde jen o prezidentova syna,“ řekl kongresman.

„Jde o celou Bidenovu rodinu, včetně prezidenta Spojených států. Takže se domníváme, že existuje celá řada tipů, o kterých daňový úřad a ministerstvo spravedlnosti nevědí, protože se domníváme, že nešli příliš do hloubky, ale my ano.“

Comer uvedl, že on a další zákonodárci slyšeli zprávy, že ministerstvo spravedlnosti by mohlo Huntera Bidena obvinit způsobem, který by se rovnal „plácnutí přes ruku“, což by podle zákonodárce byla „kapka v moři“ ve srovnání s tím, jaké důkazy o protiprávním jednání jeho výbor odhalil.

„Středa bude pro Američany velmi důležitým dnem, kdy jim budou předložena fakta, aby se dozvěděli pravdu, a ministerstvo spravedlnosti pak konečně může udělat to, co mělo udělat už před lety,“ řekl Comer.

Nadcházející oznámení

Republikáni oznámili, že 10. května uspořádají tiskovou konferenci, na které poskytnou americké veřejnosti další informace týkající se bankovních záznamů Bidenovy rodiny. Comer tvrdí, že tyto informace poskytnou větší vhled o vyšetřování vedeném americkým prokurátorem Davidem Weissem.

Předseda výboru pro dohled upozornil, že důkazy, které má výbor k dispozici, usvědčují Bidenovu rodinu z účasti na rozsáhlejším nezákonném úplatkářském podniku „pay-for-play“ (pozn.: termín používaný na označení situace, kdy je úředníkem za úplatek poskytnutá výhoda, obchodní příležitost, laskavost atd., aneb „kdo maže, ten jede“)

Comer uvedl, že informace se týkají bankovních záznamů, firem a několika finančních transakcí mezi členy Bidenovy rodiny a aktéry ze zahraničních znepřátelených zemí, a že výbor se domnívá, že spojení a transakce nejsou náhodné.

Comer předvolal ředitele FBI Christophera Wraye, aby vypovídal před výborem a předložil mu dokument, o kterém jeho výbor informoval whistleblower z FBI. Dokument údajně popisuje zločinné schéma, v němž Biden jako viceprezident dostával peníze od cizího státního příslušníka výměnou za určitá politická rozhodnutí.

„Domníváme se, že se tak stalo výměnou za něco, co by tehdejší viceprezident Biden – a nyní prezident Biden – udělal,“ řekl Comer. „Takže tento whistleblower nám poskytne velmi zásadní informace pro naše vyšetřování. A my jsme dali FBI čas do 10. května, aby tento dokument předložila, takže míč je v souvislosti s tímto whistleblowerem na straně FBI.“

Během rozhovoru pro televizi MSNBC 5. května prezident řekl, že jeho syn „neudělal nic špatného“ a že mu věří.

Deník Epoch Times se obrátil na ministerstvo spravedlnosti s žádostí o komentář.

Překlad původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší
Nové pokuty za dopravní přestupky nepotěší řidiče, zato stát si přilepší

Navýšení pokut je výrazné, někdy až několikanásobné. Telefonování za volantem, jízda na oranžovou, překročení rychlosti a podobné nešvary tak nyní vytáhnou řidičům z peněženky větší obnosy peněz.

Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?
Kdysi ani v představách, dnes blízká realita. Co je chytrý prach?

S rapidním rozvojem internetu nano-věcí a těl se vyvíjí různé moderní technologie. Jsou to různí nano-roboti a nano-senzory. Mezi vědci se uchytil i název chytrý prach.

Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?
Francie vydala zákon, který umožňuje stíhat kritiky covidových vakcín, říká opozice. Opravdu?

Ve Francii proběhl neobvyklý parlamentní boj za legislativní dodatek týkající se léčby pacientů. Podle kritiků může být použit pro zastrašování kritiků schválených léčiv jakými jsou například mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19.

Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize
Čína spojuje malé banky s většími jako dočasné řešení hrozící finanční krize

Čínské úřady v současné době urychlují konsolidaci a fúze malých a středních finančních institucí ve snaze zmírnit dopady případné finanční krize.

Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii
Osmiletý šachový talent porazil na turnaji velmistra, jako nejmladší v historii

Osmiletý chlapec původem z Indie Ašvat Kaušik se zapsal do historie, když se stal nejmladším hráčem, který kdy porazil šachového velmistra v klasické turnajové partii.