Victoria Kelly-Clark

26. 5. 2023

Zvláštní zpravodajka OSN pro násilí páchané na ženách a dětech, Reem Alsalemová, vyzývá k tomu, aby orgány činné v trestním řízení chránily shromáždění žen, které protestují proti tomu, aby transgender osoby měly přístup do prostor určených pouze pro ženy.

„Jsem znepokojena tím, že se v několika zemích globálního Severu zmenšuje prostor pro ženy a feministické organizace a jejich spojence, aby se mohli pokojně shromažďovat a/nebo vyjadřovat a požadovat respektování svých potřeb na základě svého pohlaví a/nebo sexuální orientace,“ uvedla Alsalemová v tiskovém prohlášení.

Zvláštní zpravodajka OSN pro násilí na ženách, jeho příčiny a důsledky Reem Alsalemová (vlevo) na tiskové konferenci v Ankaře 27. července 2022. (Foto: ADEM ALTAN / AFP via Getty Images)

„Je zřejmé, že tam, kde orgány činné v trestním řízení nezajistily potřebné záruky, jsme byli svědky případů slovního a fyzického napadání, obtěžování a zastrašování s cílem sabotovat a zmařit takovéto akce a také umlčet ženy, které na nich chtějí promluvit,“ pokračovala zpravodajka.

Komentáře Alsalemové přicházejí poté, co se ženy v Austrálii, na Novém Zélandu, ve Velké Británii a ve Spojených státech setkaly s agresivitou a někdy i násilným odstrkováním ze strany aktivistů na veřejných shromážděních a akcích.

Ve Spojených státech byla například plavkyně Riley Gainesová z Kentucké univerzity v dubnu  fyzicky napadena na Sanfranciské státní univerzitě (SFSU), kde ji transgenderoví aktivisté drželi proti její vůli potom, co ke studentům promluvila o ochraně ženského sportu.

Riley Gaines Barkerová, bývalá plavkyně z Kentucké univerzity, hovoří na shromáždění „Naše těla, náš sport“ na náměstí Freedom Plaza ve Washingtonu 23. června 2022. (Terri Wu / The Epoch Times)

Gainesová tvrdí, že byla informována o tom, že policie v kampusu nastíní bezpečnostní plán, nicméně nikdo z policejních složek se na plánované setkání nedostavil.

V Austrálii obhájci práv žen také obvinili policii, že nedělá dost pro zajištění bezpečnosti, a bývalá kandidátka za Liberální stranu Katherine Devesová kritizovala Australskou federální policii, že neplní své povinnosti.

„Když vidíme, co se stalo v dalších dvou městech (Melbourne a Hobart), tak to, že policie byla připravena dovolit, aby se proti-protestující dostali na dosah ruky a plivali na nás, je zanedbání povinností,“ řekla Devesová. Deník Epoch Times se v souvislosti s těmito obviněními obrátil na australskou policii s žádostí o vyjádření.

Komentáře Devesové následovaly poté, co se v Austrálii a na Novém Zélandu konaly agresivní proti-protesty proti shromážděním „Nechte ženy promluvit“ pořádané britskou bojovnicí za ženská práva Kellie-Jay Keen-Minshullovou (známou také jako Posie Parkerová).

Kellie-Jay Keen-Minshullová (Posie Parkerová) hovoří během protestu Standing for Women ve skotském Glasgow 5. února 2023. (Jeff J Mitchell / Getty Images)

Smyslem protestů Parkerové je zabránit transgenderovým „ženám“ (tj. mužům označujícím se jako ženy), aby měly přístup do vyhrazených prostor jako toalety nebo šatny a aby se účastnily sportovních klání pro ženy.

NE cenzuře ženských práv

Alsalemová uvedla, že protestovat je sice právem transgenderových aktivistů, neměli by se však uchylovat k násilí nebo výhrůžkám. „Rozsáhlá omezení možnosti žen a mužů vznášet obavy ohledně rozsahu práv na základě pohlavní identity a pohlaví jsou v rozporu se základy svobody myšlení a svobody přesvědčení a projevu a rovnají se neodůvodněné nebo plošné cenzuře,“ napsala zpravodajka.

V Melbourne se Parkerová setkala se stovkami LGBT+ protestujících a také s malou skupinou demonstrujících, kteří předváděli nacistický pozdrav, což vedlo k tomu, že média a komentátoři spojovali zastánce ženských práv s neonacismem.

Dokument Adult Human Female hovoří o boji žen za svá práva proti transgenderovým aktivistům ve Velké Británii

„Jsem znepokojena častou taktikou očerňovacích kampaní proti ženám, dívkám a jejich spojencům…Označovat je za „nacistky, „zastánkyně genocidy“ nebo „extremistky“ je prostředkem útoku a zastrašování s cílem odradit ženy od projevů a vyjadřování svých názorů,“ uvedla zpravodajka OSN a dodala: „Takové akce jsou hluboce znepokojující, protože v nich mají vyvolat strach, zahanbit je, aby mlčely, a podnítit násilí a nenávist vůči nim. Takové činy vážně ovlivňují důstojné zapojení žen a dívek do společnosti.“

Alsalemová byla rovněž znepokojena rozsahem uplatňovaných taktik transgenderů, která zahrnuje „cenzuru, právní obtěžování, ztrátu zaměstnání, ztrátu příjmů, odstranění z platforem sociálních médií, přednáškové angažmá a odmítnutí publikovat závěry výzkumu a články“.

„V některých případech jsou političky sankcionovány svými politickými stranami, a to i hrozbou propuštění nebo skutečným propuštěním,“ dodala úřednice OSN.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.