Podle republikánského senátora Chucka Grassleyho si ukrajinský manažer údajně jako „pojistku“ schoval 17 zvukových záznamů s Hunterem a Joem Bidenovými, které se týkají úplatků v Burismě.

Ve svém projevu na půdě Senátu 12. června Grassley jako zdroj nových obvinění uvedl zprávu informátora FBI, do které on a členové sněmovního výboru pro dohled a odpovědnost mohli minulý týden nahlédnout.

Podle Grassleyho byl v dokumentu, formuláři FBI FD-1023, redigovaný odkaz na nahrávky, které údajně čítají na 15 telefonických rozhovorů mezi ukrajinským plynárenským manažerem a Hunterem Bidenem a dva telefonáty mezi ním a tehdejším viceprezidentem Joem Bidenem.

„Tyto nahrávky byly údajně uchovávány jako jakási pojistka cizího státního příslušníka pro případ, že by se dostal do úzkých,“ uvedl senátor. „Z dokumentu 1023 je rovněž patrné, že tehdejší viceprezident Joe Biden se mohl podílet na účasti Huntera Bidena v Burismě.“

„Politická infekce“

Grassley byl prvním členem Kongresu, který se o existenci záznamu FD-1023 dozvěděl z odhalení whistleblowera. Poté se o tuto informaci podělil s předsedou sněmovního Výboru pro dohled Jamesem Comerem, který stojí v čele vyšetřování obchodních transakcí Bidenovy rodiny.

FBI zpočátku odmítla dokument na jejich žádost předložit, což vedlo ke kongresní předvolánce. Když FBI v požadované lhůtě dokument nepředložila, Comer pohrozil řediteli FBI Christopheru Wrayovi obviněním z pohrdání Kongresem. Wray tehdy souhlasil s tím, že Grassleymu a výboru umožní nahlédnout do dokumentu v zabezpečených prostorách.

Grassley na půdě Senátu poznamenal, že dokument, který si on a Comer prohlédli, měl méně redakčních úprav než verze, která byla ukázána ostatním členům výboru. Jelikož je však formulář FD-1023 dokumentem nepodléhajícím prověrce, zajímalo ho, proč bylo redigování považováno za nezbytné.

„Ředitel Wray redigoval dokument, který je již odtajněný. … Ba co víc, FBI přiměla Kongres, aby si prohlédl redigovaný dokument nepodléhající prověrce v zabezpečených prostorách. To jen dokazuje, jakou neúctu FBI chová ke Kongresu.“

Senátor rovněž zpochybnil, zda byl případ dostatečně vyšetřen.

„Tento senátor udělá vše pro to, aby bojoval proti politické infekci na ministerstvu spravedlnosti a v FBI. A vy proti ní tedy bojujte tím, že vnesete transparentnost do toho, co tato vláda dělá.“

„Hluboce znepokojující“

Po prostudování zprávy informátora sněmovní republikánka Marjorie Taylor Greeneová 8. června prohlásila, že obvinění v ní obsažená nejsou „nic než hluboce znepokojující“.

Podle Greeneové zpráva podrobně popisovala, jak nejmenovaný manažer tvrdil, že majitel společnosti Burisma zaplatil 5 milionů dolarů Hunteru Bidenovi a 5 milionů dolarů „jinému Bidenovi“ za účelem sesazení z funkce vrchního státního zástupce Ukrajiny Viktora Šokinova, který vyšetřoval Burismu a jejího majitele. Více detailů se dozvíte v článku Tvrzení informátora FBI o 5-milionovém úplatku Bidena na Ukrajině jsou dle kongresmanky „hluboce znepokojující“.

James Comer 12. června napsal na Twitteru, že FBI potvrdila existenci dalších záznamů FD-1023 souvisejících s tímto případem: „FBI mi sdělila, že existuje více formulářů 1023. K těmto dalším dokumentům mi bude umožněn přístup. @GOPoversight dostane odpovědi.“

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa