Republikánská kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová ve čtvrtek novinářům sdělila, že si prohlédla dokument FBI nepodléhající utajení, který obsahuje výpověď informátora, jenž má usvědčovat prezidenta Joea Bidena z úplatkářství. Zároveň prozradila, co by o dokumentu podle ní měli vědět voliči.

„Právě jsem si přečetla záznam FD-1023 od FBI, který Joea Bidena usvědčuje z účasti na politickém úplatkářském schématu. Tady je to, co si americký lid zaslouží vědět,“ uvedla Greeneová v příspěvku na Twitteru, ke kterému připojila video, v němž přečetla a komentovala své zápisky z onoho dokumentu.

„Nic než hluboce znepokojující“

Informátor v dokumentu tvrdí, že Joe Biden se v době, kdy byl viceprezidentem, dostal úplatek od cizího státního příslušníka v hodnotě 5 milionů dolarů výměnou za uplatnění politického vlivu.

Greeneová, která obvinění označila za „nic než hluboce znepokojující“, uvedla, že whistleblower je vysoce důvěryhodný a placený informátor FBI, a záležitost není stejná jako obvinění, která v roce 2020 přinesl bývalý Trumpův advokát Rudy Giuliani.

Giuliani tehdy tvrdil, že Biden tlačil na ukrajinské úředníky, aby vyrazili vrchního státního zástupce Viktora Šokina. Za tímto účelem měl zadržet americkou půjčku v hodnotě milionů dolarů pro Ukrajinu. Šokin tehdy plánoval vyšetřovat ukrajinskou energetickou společnost Burisma Holdings, v jejímž představenstvu tehdy seděl Jeoův syn Hunter Biden.

Šokin byl propuštěn v dubnu 2016 na základě dlouhodobých obvinění z korupce. Přibližně měsíc před jeho odvoláním Biden pohrozil Ukrajině, že pokud Šokina nevyrazí, zastaví jim půjčky ve výši 1 miliardy dolarů.

„Podíval jsem se na ně a řekl: Za šest hodin odjíždím. Pokud žalobce nebude vyražen, nedostanete peníze,“ chlubil se Biden v roce 2018 v Radě pro mezinárodní vztahy. „Zk**** syn. Dostal vyhazov. A na jeho místo dali někoho solidního.“

Šokin v místopřísežném prohlášení Evropskému soudu řekl, že byl odvolán, protože odmítl upustit od vyšetřování Burismy.

Ukrajinský vrchní st. zástupce Viktor Šokin na tiskové konferenci v Kyjevě 2. listopadu 2015. (Genya Savilov / AFP/Getty Images)

„Rozhodně protiprávní“

S odvoláním se na dokument FBI Greeneová uvedla, že whistleblower naznačil, že Burisma Holdings najala Huntera Bidena jako člena své správní rady, „aby zmizely problémy“ s plánovaným Šokinovým vyšetřováním.

Informátor, který byl poradcem společnosti Burisma, doporučil společnosti, aby si najala právníky a pokusila se vyřešit případné problémy vyplývající ze Šokinova vyšetřování, a nikoli aby najala Huntera Bidena jako způsob, jakým získat vliv.

„Snažil se jim říct, aby udělali správnou věc,“ řekla Greeneová.

Greeneová pokračovala tím, že informátor v zápisu prohlásil, že „zaplatil 5 milionů dolarů jednomu Bidenovi a ten zaplatil 5 milionů dolarů druhému Bidenovi a byl to úplatek, aby Šokina vyhodili a ukončili vyšetřování Burismy“.

Kongresmanka sdělila, že dle informátora jsou úplatky na Ukrajině běžnou záležitostí při podnikání a dalších záležitostech týkajících se úředníků.

„Pro viceprezidenta Spojených států a jejich rodinné příslušníky to bylo rozhodně protizákonné,“ komentovala Greeneová.

Prezident ve čtvrtek označil obvinění za „nesmysl“, a Hunter Biden dříve jakékoliv pochybení v souvislosti s Barismou popřel.

„Velký chlap“

S odvoláním na dokument Greeneová řekla, že dle whistleblowera „majitel společnosti Burisma“ řekl, že bude trvat 10 let, než veřejnost přijde na platby provedené ve prospěch Bidenových, „protože existuje mnoho bankovních účtů“, čímž pravděpodobně mínil ty, na které byly údajné úplatky provedeny.

Informátor „řekl, že v té době nešly ‚Velkému chlapovi‘ žádné přímé platby,“ pokračovala Greeneová s poukázáním na Bidena staršího.

Jak však čas plynul a situace kolem Šokinova plánovaného vyšetřování se vyostřovala, majitel Burismy řekl, že má důkazy o platbách provedených oběma Bidenům, uvedla Greeneová s odvoláním na whistleblowera.

„Informátorovi řekl, že má dva důkazy, které prokazují platby Hunterovi a konkrétně Joeovi Bidenovi. Tento majitel Burismy si vedl záznamy, zejména o úplatcích,“ řekla Greeneová.

Tvrzení ve formuláři FBI jsou „šokující“, uzavřela Greeneová a přislíbila, že bude ve vyšetřování této záležitosti pokračovat.

Snůška nesmyslů?

Na čtvrteční společné tiskové konferenci s britským premiérem se jeden z reportérů zeptal Joea Bidena na obvinění z úplatkářství.

„Kongresmanka Nancy Maceová říká, že ve spisu FBI jsou usvědčující důkazy, že jste zaprodal zemi. Vyjádříte se k tomu?“ zeptal se reportér.

„Kde jsou ty peníze?“ Biden odpověděl a dodal: „Dělám si legraci. Je to snůška nesmyslů.“

Demokratický kongresman Jamie Raskin, který si 5. června prohlédl dokument FBI, uvedl, že tento dokument je založen na „tvrzeních, která nikam nevedla“ a že ministerstvo spravedlnosti tehdy vyšetřování ukončilo. To později rozporoval tehdejší ministr spravedlnosti William Barr.

Bílý dům vyšetřování sněmovního výboru pro dohled v této věci bagatelizoval jako „hloupou šarádu“, jejímž cílem je poškodit Bidenovu pověst před volbami v roce 2024.

Po brífinku s Wrayem za zavřenými dveřmi vydal předseda výboru pro dohled, republikán James Comer, prohlášení, v němž uvedl, že představitelé FBI potvrdili, že „záznam vytvořený FBI nebyl vyvrácen“.

Comer uvedl, že informace pochází od „důvěryhodného a vysoce věrohodného“ lidského informátora, který s FBI spolupracuje již řadu let.

Překlad a redakční úprava původního článku americké redakce: Juraj Skovajsa