Časopis National Geographic, který patří společnosti Disney, propustil poslední zaměstnance a nahradil je pisateli na volné noze, čímž se stal posledním médiem, které v nejistém ekonomickém prostředí snižuje počet pracovních míst.

Podle deníku The Washington Post zůstalo po snížení počtu pracovních míst na začátku letošního roku v redakci pouze 19 zaměstnanců. Zbývající zaměstnanci byli údajně o chystaných výpovědích informováni již v dubnu.

Nejnovější propouštění je již druhým během několika měsíců, kdy se mateřská společnost Disney snaží snížit náklady. Již v září časopis údajně propustil také šest špičkových redaktorů, kteří se specializovali na řadu populárních témat, jako je cestování, věda a životní prostředí.

Mluvčí publikace potvrdil nejnovější odchody v prohlášení pro TheWrap, ale neuvedl, kolik přesně zaměstnanců bylo propuštěno. „National Geographic bude i nadále vydávat měsíčník, který se věnuje výjimečným multiplatformním příběhům s kulturním dopadem,“ uvedl mluvčí.

„Personální změny nezmění naši schopnost dělat tuto práci, ale spíše nám poskytnou větší flexibilitu, abychom mohli vyprávět různé příběhy a vycházet vstříc našim divákům tam, kde se nacházejí, a to na mnoha našich platformách. Jakékoli narážky na to, že nedávné změny negativně ovlivní časopis nebo kvalitu našeho vyprávění, jsou jednoduše nesprávné,“ uvedla společnost. 

Svůj odchod z publikace potvrdilo na Twitteru také několik autorů, včetně vedoucího spisovatele Craiga Welche, který na Twitteru napsal, že National Geographic „propouští všechny své zaměstnance“. Sám Welch potvrdil, že je mezi těmi, kteří odcházejí.

„Měl jsem velké štěstí. Měl jsem možnost pracovat s neuvěřitelnými novináři a vyprávět důležité, globální příběhy. Byla to pro mě čest,“ napsal.

Bývalá publicistka Nina Strochlicová na Twitteru napsala, že ona a její kolegové měli „neuvěřitelné štěstí, že byli vůbec posledním ročníkem zaměstnanců“.

Do budoucna budou úkoly zadávány externím spolupracovníkům nebo je budou dávat dohromady zbývající redaktoři, uvádí The Washington Post. Kromě toho se National Geographic od příštího roku nebude prodávat na novinových stáncích po celých Spojených státech, což je podle Washington Post součástí dalších úsporných opatření.

Podle údajů Aliance pro auditovaná média měl National Geographic na konci roku 2022 necelých 1,8 milionu předplatitelů. Epoch Times kontaktoval National Geographic s žádostí o další komentář.

anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.