Opravdu nesnáším pocit, když večer ležím v posteli, přemýšlím o svém dni a vím, že jsem promarnil příležitost být se svými dětmi. Otcem jsem rád, takže je pro mě těžké přiznat si, že tyto dny jsou mnohem častější, než bych si přál.

Být přítomen s lidmi, které milujete, zejména s malými dětmi, stále vyžaduje cílevědomost. Pokud si nevyhradíme prostor pro to, čeho si nejvíce ceníme, každodenní chaos života, pracovní úkoly a každodenní povinnosti soupeří o naši pozornost a jejich zdánlivá naléhavost může snadno pohltit naše soustředění.

V tom všem je však dobrá zpráva, kterou si, jak doufám, vezmete k srdci. Nemusíme být dokonalými rodiči, abychom měli na své děti pozitivní vliv. Přiznat si své chyby a otevřeně o nich hovořit může být pro všechny příležitostí k růstu. A hádejte co: pro ty z nás, kteří se výchovou dětí teprve zabývají, je každý den novou příležitostí procvičit si přítomnost s nimi a navázat s nimi hlubší kontakt.

Co přesně znamená být s dětmi přítomen? Dospěl jsem k názoru, že je to tak jednoduché, jako trpělivě jim věnovat svou nerozdělenou pozornost. Když to budete dělat, budete přirozeně pozornější k jejich potřebám, emocím a prožitkům. A tím pro ně vytvoříte prostředí emočního bezpečí, ve kterém se jim bude dařit. Pouto mezi vámi a vašimi dětmi bude růst, když je vyzvete, aby se s vámi spojily na hlubší úrovni.

Umění vědomého rodičovství

Dobrá, takže víme, co znamená být s dětmi přítomen, a víme o výhodách tohoto přístupu. Pojďme si teď říct o několika praktických tipech, jak si osvojit vědomější přístup k rodičovství, které můžete začít uplatňovat již dnes.

Odložte telefon

Když mám na výběr mezi nenáročnou a příjemnou činností, jako je kontrola telefonu, a činností, která vyžaduje moje zapojení, byť je smysluplnější, jako je hra s dětmi, moje mysl příliš často dává přednost tomu, co je snadné. To platí zejména v případě, že jsem fyzicky nebo emocionálně unavený.

Když si tohle o sobě uvědomím, vím, že když je čas na rodinu, jednou z nejlepších věcí, jaké můžu udělat, je nechat telefon mimo dohled. Když to udělám, a rozhodnu se, že to budu dělat častěji, je pro mě nesmírně snadnější být duchem přítomný a vychutnávat si společnost svých malých přátel.

Pozorně naslouchejte

Děti nejsou uzpůsobeny k efektivitě, jak se zdá, že je tomu u mnoha dospělých. Jejich příběhy a vysvětlování mají tendenci se dlouze a klikatě ubírat k závěru. Rád si připomínám, že mám na výběr, zda tuto „vlastnost“ dětí budu vnímat jako nepříjemnost, nebo jako výzvu ke zpomalení a ocenění toho, že produktivita zdaleka není nejvyšší životní hodnotou. Zkuste opravdu dávat pozor, když vaše děti mluví, a odolejte nutkání je přerušovat nebo urychlovat.

Cvičte se v empatii

Strávíte-li nějaký čas s malými dětmi, rychle zjistíte, že jejich emoce mají mnohem širší škálu než emoce dospělých. Je snadné nechat se rozčílit jejich nedostatkem sebeovládání. Ve srovnání s vaším chováním jejich chování pravděpodobně nedává smysl.

Ale co kdybyste se místo toho, abyste je odmítali jako nezralé, skutečně pokusili podívat na svět očima svého dítěte? Co kdybyste v sobě pěstovali zvědavost ohledně tohoto aspektu svých dětí a trávili čas snahou je pochopit?

Myslím, že tento přístup by vedl k většímu klidu a menšímu stresu. A je to mnohem jednodušší než si jednoduše říkat, že máte zůstat v klidu. Každý z nás je v některých oblastech svého života zvědavý a není těžké rozšířit tento zájem o novou oblast.

Výzvy a odměny

Vědomé rodičovství není všelék na všechny výzvy, kterým rodič čelí, ale považuji ho za základní postoj, s nímž se téměř vše ostatní začne řešit samo. Co je opakem všímavosti? Je to stres, spěch a roztěkanost.

V takových podmínkách rodičovství v celé své složitosti prostě nefunguje dobře. Je těžké předávat dětem svou lásku a hodnoty, když nemáte klidný základ emočního bezpečí, v němž by tyto interakce mohly probíhat.

Samozřejmě není snadné změnit rodinnou kulturu ze dne na den. Stejně jako u každé smysluplné životní změny je klíčem k úspěchu dlouhodobé a vytrvalé úsilí novým směrem. Začněte v malých krocích tím, že budete praktikovat vědomou přítomnost v určitých částech dne, a postupně ji rozvíjejte, dokud se nestane vaší výchozí reakcí.

Vaše děti vám budou vděčné za nově objevenou trpělivost a myslím, že zjistíte, že samotné rodičovství je mnohem zábavnější, když k němu přistupujete tímto způsobem.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanovisko The Epoch Times.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.