Katabella Roberts

21. 7. 2023

Režisér James Cameron tvrdí, že se ve svém filmu Terminátor z roku 1984 snažil varovat lidi před nebezpečím, které představuje umělá inteligence (AI), ale jeho obavy zůstaly bez odezvy.

Cameron, který režíroval řadu filmů včetně „Avatara“ a „Titaniku“, to uvedl v rozhovoru pro CTV News, který byl odvysílán 18. července.

Oscarový režisér uvedl, že se pokusil vyjádřit své obavy ohledně umělé inteligence téměř před 40 lety, když se na plátna kin dostal film Terminátor, na jehož scénáři se podílel a který režíroval.

Kultovní film vyobrazil kyborga zabijáka v podání Arnolda Schwarzeneggera, který cestuje zpět v čase, aby zabil Sarah Connorovou v podání herečky Lindy Hamiltonové, jejíž nenarozený syn bude tím, kdo zachrání lidstvo a zabrání jadernému holocaustu vyvolanému systémem umělé inteligence.

„Varoval jsem vás v roce 1984, a vy jste mě neposlouchali,“ řekl pan Cameron a dodal, že „naprosto“ sdílí všeobecný konsenzus různých odborníků na umělou inteligenci, že rychle se rozvíjející technologie je třeba regulovat, aby nepředstavovaly hrozbu pro lidstvo.

Cameron rovněž uvedl, že podle jeho názoru je rovněž důležité zajistit, aby jednotlivci a společnosti pracující na pokročilé technologii umělé inteligence tak činili ze správných důvodů, jinak by to mohlo mít smrtící následky.

„Myslím, že největší nebezpečí představuje vojenské využití umělé inteligence. Myslím, že se s AI dostaneme do ekvivalentu závodů v jaderném zbrojení, a pokud ji nevytvoříme my, určitě ji vytvoří ti druzí, a tak se to pak bude stupňovat.“

„Můžete si představit umělou inteligenci na bojišti, celou věc prostě vybojují počítače rychlostí, do které už lidé nemohou zasáhnout, a vy nemáte možnost deeskalace,“ pokračoval režisér.

Komentáře pana Camerona se shodují s vyjádřeními řady odborníků včetně podnikatele a majitele Twitteru Elona Muska, který nedávno americkým zákonodárcům řekl, že pro umělou inteligenci jsou zapotřebí regulace, aby se zabránilo tomu, že se společnosti při zavádění pokročilých technologií budou řídit „nebezpečnými“ zkratkami, které by mohly mít negativní dopad na lidstvo.

Čína podle zpráv vynakládá obrovské částky na vývoj umělé inteligence v oblasti vojenského rozhodování, velení a řízení. Podle „Plánu rozvoje umělé inteligence nové generace“ z roku 2017 má Čína ambiciózní cíle, pokud jde o vývoj pokročilých technologií, včetně dosažení „zásadních průlomů v základních teoriích umělé inteligence, aby některé technologie a aplikace dosáhly světové úrovně a aby se umělá inteligence stala hlavní hnací silou modernizace čínského průmyslu a ekonomické transformace“ do roku 2025.

Když se Cameron v rozhovoru pro CTV News dotkl otázky možného úbytku pracovních míst v důsledku umělé inteligence, uvedl, že se nedomnívá, že by tato technologie byla v současné době na takové úrovni, aby mohla nahradit filmové scénáristy, nebo že by se na ni brzy dostala.

„Nikdy nejde o to, kdo to napsal, ale o to, zda je to dobrý příběh.“ Režisér však poznamenal, že on sám by „určitě neměl zájem“ využívat umělou inteligenci při psaní svých scénářů.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku
„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku

Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku finanční situaci republiky nepomohlo, protože velká část starší populace by nebyla schopna efektivně pracovat. Odvolává se na zprávu ministerstva zdravotnictví.

Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně
Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně

Globální vládní technologické centrum (GGTC) si klade za cíl urychlit digitální transformaci veřejné správy na celém světě.

Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance
Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance

K politické frakci Evropského parlamentu se včera přidali dva polští europoslanci. Počet členů frakce se tak zvedl na 86.

Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?
Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?

Jak by se měla Amerika bránit hybridním formám války, kterou proti ní Čína vede?

Proč se nemusíte zajímat o módu
Proč se nemusíte zajímat o módu

Nejzářivějším rysem módního oděvního průmyslu je, že vůbec existuje. Na návrhy oděvů nelze uplatňovat autorská práva, takže každá sezónní přehlídka je pozvánkou k pirátství.