Na řadu redakčních pozic u největších německých novin Bild nastoupí v rámci reorganizace umělá inteligence. Stávající redaktoři budou propuštěni.

Mathias Döpfner, který šéfuje vydavatelskému koncernu Axel Springer, pod nějž Bild spadá, si dal závazek, že bulvární publikace projde výraznou proměnou, aby se stala „pouze digitální“.

Společnost Axel Springer oznámila 19. června zaměstnancům, že dojde k propouštění, které se odhaduje v řádu stovek lidí.

Podle e-mailu, který získal německý list Frankfurter Allgemeine, společnost uvedla, že se „rozloučí s kolegy, jejichž pracovní místa budou nahrazena umělou inteligencí a/nebo automatizovanými procesy v digitálním světě nebo kteří se v této nové sestavě se svými současnými dovednostmi neuplatní“.

„Role, jako jsou redaktoři, novináři pracující v tiskové produkci, korektoři, fotoeditoři a asistenti, již nebudou existovat jako dnes,“ stojí v e-mailu. Tento krok přichází také v souvislosti se škrty v regionálních titulech a zavíráním menších redakcí.

Axel Springer je největším evropským vydavatelem. V roce 2021 koupil i americké zpravodajské tituly Politico a Business Insider.

V březnu vydal Döpfner důrazné varování zaměstnancům ohledně dopadu umělé inteligence. „Umělá inteligence má potenciál učinit nezávislou žurnalistiku lepší, než kdy byla, anebo ji jednoduše nahradit,“ uvedl v interním dopise zaměstnancům.

„Pochopení této změny je pro budoucí životaschopnost vydavatelství zásadní. Přežijí jen ti, kteří budou vytvářet nejlepší původní obsah,“ napsal šéf koncernu.

Axel Springer již s umělou inteligencí ve zpravodajství experimentuje. Autorům článků nabízí automaticky generovaný titulek optimalizovaný pro internetové vyhledávače.

Německý svaz novinářů na nejnovější změny reagoval rozhořčeně. „Pokud chce Mathias Döpfner podřezat dojnou krávu koncernu, je to nejen nespravedlivé vůči zaměstnancům, ale také ekonomicky mimořádně hloupé,“ uvedl v komentáři pro The Telegraph spolkový předseda svazu Frank Überall a dodal: „Méně regionálního zpravodajství znamená méně služeb pro čtenáře, a tedy méně čtenářů.“

Dopad umělé inteligence na média a širší společnost

Nedávný vznik ChatGPT, široce dostupného nástroje poháněného umělou inteligencí, který dokáže zapojit veřejnost do nejrůznějších konverzací, podnítil otázky ohledně role umělé inteligence v mnoha odvětvích.

Jedná se o otázky, jaký dopad bude mít umělá inteligence na zaměstnanost, zda jsou informace generované robotem přesné a dokáží se na věci dívat v širším kontextu, či zda umělá inteligence překoná nebo nahradí člověka.

Hovoříme-li o mediálním odvětví, dalšími hráči v oboru, kteří oznámili, že hodlají umělou inteligenci zapojit do tvorby článků, jsou americký vydavatelský gigant Gannett a zpravodajská služba Reuters. Obě však uvedly, že psaní článků bude probíhat pod lidským dohledem.

„Pro některé jiné zpravodajské služby byla touha rychle se do toho vrhnout omyl. My tuto chybu neuděláme,“ prohlásil Renn Turiano, viceprezident Gannettu, pro Reuters.

Vlády po celém světě se nyní potýkají s vypracováním předpisů, které by vývoj umělé inteligence kontrolovaly. Nejvýraznějším kritikem nekontrolovaných inovací v oblasti umělé inteligence je podnikatel a zakladatel společnosti Tesla Elon Musk.

„Umělá inteligence je nebezpečnější než, řekněme, špatně zvládnutá konstrukce letadel nebo údržba výroby nebo špatná výroba automobilů v tom smyslu, že má potenciál, jakkoli malou můžeme tuto pravděpodobnost považovat za pravděpodobnost, ale není triviální, má potenciál civilizační destrukce,“ řekl technologický magnát Tuckeru Carlsonovi.

Musk se připojil k více než tisícovce dalších technologických odborníků, kteří vyzvali k okamžitému zastavení vývoje umělé inteligence.

Ve společném dopise varovali, že se společnosti „ocitly v nekontrolovatelném závodě ve vývoji a nasazování stále výkonnějších digitálních myslí, kterým nikdo, ani jejich tvůrci, nedokáže porozumět, předvídat je nebo je spolehlivě kontrolovat“.

„Výkonné systémy umělé inteligence by měly být vyvíjeny až poté, co si budeme jisti, že jejich účinky budou pozitivní a jejich rizika zvládnutelná,“ uvedli signatáři.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil a doplnil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.