Nebývá zvykem, že by se nějaký film dostal do kin až pět let po dokončení. Právě takový osud má film zachycující mezinárodní síť obchodu s dětmi, natočený podle skutečných událostí – Sound of Freedom.

Předlohou snímku jsou životní zkušenosti Tima Ballarda, bývalého speciálního agenta amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti a zakladatele organizace Operation Underground Railroad, která bojuje proti mezinárodnímu obchodu s dětmi a jejich sexuálnímu zneužívání.

Film byl dokončen již před pěti lety a práva na něj tehdy koupilo studio 20th Century Fox, které bylo právě v procesu akvizice společností Disney. Do kin či alternativní distribuce se však nedostal.

Ředitel Angel Studios Neal Harmon sdělil v březnu pro server Variety, že jeho společnost zakoupila mezinárodní distribuční práva pro tento snímek, se kterým dle něj společnost Disney nechtěla na trh jít.

Premiéra se nakonec konala v USA 4. července na Den nezávislosti a v tento den se stal Sound of Freedom nejprodávanějším filmem. Na první příčku si dle Angel Studios sáhl i 10. a 11. července. V určitých momentech byl tedy dokonce úspěšnější než nový Indiana Jones od Disneye (s rozpočtem 300 milionů dolarů), byť byl promítán v méně kinech.

Film s rozpočtem necelých 15 milionů dolarů vydělal během prvních tří týdnů skoro 125 milionů dolarů. K 24. červenci bylo dle informací na webu Angel Studios prodáno přes 10 milionů vstupenek, což je pětinásobek cíle studia.

Hodnocení diváků na serveru Rotten Tomatoes dosahovalo 100 % a ke dni vydání této zprávy tomu bylo 99 %. Na IMDB má snímek osm hvězdiček z deseti a zajímavostí je, že hodnocení brazilských uživatelů dosahuje 9,3. Na ČSFD má snímek 85 %.

Při podrobnějším náhledu na statistiky to vypadá, že diváci jej buď „milují“ (většina), anebo nenávidí (menšina), a jen malé procento je někde mezi.

Na velký rozptyl preferencí ukazuje i server metacritic, který shromažďuje recenzní kritiky. Zatímco Film Threat a Variety hodnotí film 85, resp. 75 procenty, Rolling Stone a The New York Times pouze 20, resp. 30 procenty.

Nicméně úspěchu se film těší i přes některé další překážky kromě opožděného vydání. Mediální domy jako CNN, Washington Post, The Guardian, Rolling Stones, Bloomberg, NPR, Yahoo Entertainment a Vox se snažily podkopat důvěryhodnost Sound of Freedom poukázáním na jeho údajné vazby s tzv. QAnon.

Sound of Freedom
Záběr z filmu Sound of Freedom (Youtube / Screenshot The Epoch TImes)

Tim Ballard však nařčení o konspiracích odmítá a stojí si za tím, že snímek je postaven na skutečnosti. Pro The New York Post sdělil: „Ty děti jsou skutečné, to, co se jim stalo, je skutečné. Všichni ti zlí i dobří jsou skuteční.“ NY Post poukazuje také na to, že v době, kdy se události odehrávaly, ještě QAnon nebyl ani v plenkách.

Na twitterovém účtu Angel Studios podpořilo film i několik známých tváří, včetně české rodačky, supermodelky a matky tří dětí Karolíny Kurkové. Sound of Freedom byl pro ni inspirující. „Můžeme se opravdu zasadit o změnu, když o tom budeme mluvit, sdílet film a trailer… Povědomí je sílou.“