Během pondělního slyšení před sněmovním výborem pro dohled a odpovědnost vypověděl Devon Archer, spolupracovník Huntera Bidena, že prezident Joe Biden hovořil při několika příležitostech s obchodními partnery svého syna.

Při dotazování Archera za zavřenými dveřmi chtěli členové sněmovního výboru získat více informací k probíhajícímu vyšetřování obchodních aktivit Huntera Bidena a angažovanosti jeho otce Joea Bidena. Po slyšení přišli demokraté a republikáni s rozdílným pohledem odpovědi, přičemž demokraté obvinění vůči prezidentovi bagatelizovali a republikáni naznačovali, že svědectví poskytlo zásadní nové důkazy pro vyšetřování.

Demokratický kongresman Dan Goldman po Archerově slyšení řekl novinářům, že Joe Biden s obchodními partnery svého syna vedl „nezávaznou konverzaci“ asi „dvacetkrát během desetiletého vztahu“ mezi Archerem a Hunterem Bidenem.

Od své prezidentské kampaně v roce 2019 Joe Biden trvá na tom, že v obchodních vztazích svého syna nehrál žádnou roli. Právě toto tvrzení se dostává stále více pod drobnohled republikánů, kteří obchodní aktivity vyšetřují.

Předseda sněmovního výboru pro dohled, republikán James Comer, po slyšení řekl: „Dnešní svědectví Devona Archera potvrzuje, že Joe Biden lhal americkému lidu, když tvrdil, že o obchodních transakcích svého syna nic nevěděl a nebyl do nich zapojen.“

„Proč Joe Biden lhal americkému lidu o obchodních transakcích své rodiny a o svém zapojení? Nabízí se otázka, co ještě před americkým lidem skrývá?“

Kongresman Goldman však takovouto interpretaci odmítl a uvedl, že prezidentovy komentáře se rovnaly jen pozdravům a nezávazné konverzaci. Zdůraznil, že Archer panelu řekl, že tyto rozhovory se nikdy netýkaly obchodních jednání.

„Myslím, že lze s jistotou říci, že … stále neexistuje žádná spojení mezi jakýmikoli obchody Huntera Bidena s prezidentem Bidenem,“ řekl Goldman novinářům.

„Svědek naznačil, že Hunter mluvil se svým otcem každý den, a asi dvacetkrát během desetiletého vztahu mohl Hunter předat svého otce na telefonu různým lidem a ani jednou nemluvili o žádných obchodních transakcích.“

Goldman specifikoval, že obsah rozhovorů se měl rovnat „nezávazné konverzaci, zdvořilostem, počasí, jak se máš“ a že „ani jeden rozhovor se netýkal žádného obchodního jednání“.

„Stejně jako mnoho jiných lidí, i Hunter mluvil se svým otcem každý den a často předal svého otce – občas předal otce, aby někoho pozdravil, ať už byl u večeře s kýmkoli. Pan Archer upřesnil, že to někdy byli lidé, se kterými se … snažili obchodovat, a někdy to byli přátelé nebo jiné společenské příležitosti.“

Republikánský kongresman Andy Biggs připustil, že rozhovory mezi Joem Bidenem a obchodními partnery Huntera Bidena byly převážně „zdvořilostní“, ale domnívá se, že byly významnější, než řekl kongresman Goldman.

„Naznačovalo to, chcete-li, moc. Naznačovalo to podstatu,“ řekl Biggs a nadnesl, že i jen pouhým pozdravem Joe Biden dodal podnikatelským záměrům svého syna větší váhu.

Burisma

Již delší dobu se do pozornosti médií dostala role rodiny Bidenových v ukrajinském energetickém gigantu Burisma, kde Hunter Biden i Devon Archer působili jako členové představenstva.

Během té doby byl ze své funkce odvolán vrchní státní zástupce Viktor Šokin, který, kromě jiného, vyšetřoval i Burismu. Joe Biden se během jednoho veřejného vystoupení pochlubil, že „vyhazov“ zařídil on, když pohrozil Ukrajině, že jinak nedostane od USA finanční pomoc.

Kongresman Goldman uvedl, že krok k odvolání Šokina z jeho funkce svědčí o prezidentově „obrovské … integritě a respektu“.

Republikáni však tvrdili, že tento krok ve skutečnosti představoval snahu o ochranu Burismy.

Biggs řekl, že dle Archera by Burisma „šla bez účasti ‚značky Biden‘ ke dnu“.

Biggs citoval výpověď Archera ze svých poznámek, dle kterých bylo panelu řečeno: „Burisma by měla obchodní problémy dříve, kdyby se neopírala o značku Biden. Lidi by zastrašilo jít do právních sporů s Burismou kvůli značce rodiny Bidenových.“

Obdobně se vyjádřil i kongresman Comer, který řekl, že „Joe Biden byl ‚značkou‘, kterou jeho syn prodával po celém světě, aby obohatil rodinu Bidenových“.

Goldman tento postoj odmítl s tím, že Hunter Biden mohl sotva „prodávat iluzi přístupu ke svému otci“, čímž naznačil, že poznámky Archera o tom, že Joe Biden je základním kamenem „značky Biden“, neodpovídají skutečnému zapojení se Joea Bidena.

„Neexistuje jediný důkaz o tom, že by prezident Biden kdy dělal cokoli v souvislosti s obchodními zájmy Huntera Bidena,“ komentoval Goldman.

Nicméně v říjnu 2020 na tiskové konferenci sdělil obchodní partner Huntera Bidena Tony Bobulinski, že v komunikaci zajištěné z Hunterova notebooku, která se týkala jeho obchodních záležitostí, vystupoval pod označením „big guy“ právě Joe Biden.

„Toto prohlášení činím proto, abych uvedl na pravou míru informace o zapojení Bidenovy rodiny – viceprezidenta Bidena, jeho bratra Jima Bidena a jeho syna Huntera Bidena – do obchodů s Číňany,“ sdělil tehdy Bobulinski.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa