YouTube zavedl novou „směrnici týkající se dezinformací v oblasti lékařství“, která bude cenzurovat jakýkoli medicínský nebo zdravotní obsah, který není v souladu s tvrzeními Světové zdravotnické organizace (WHO).

YouTube měl dříve webovou stránku „Zásady týkající se dezinformací COVID-19“, která uváděla, že platforma nepovoluje žádný obsah, který „představuje vážné riziko závažné újmy“ a šíří „lékařské dezinformace“, které jsou v rozporu s tím, co WHO nebo místní zdravotnické úřady říkají o pandemii covidu-19. Webová stránka nyní přesměrovává na stránku „zásady pro zdravotní dezinformace“, která rozšiřuje pravidlo cenzury na „specifické zdravotní stavy a látky“, nikoli samotný covid-19.

V blogovém příspěvku z 15. srpna YouTube napsal, že se chce „ujistit, že existuje robustní rámec, na kterém lze stavět, když vznikne potřeba nových zdravotních dezinformačních zásad“.

„Budeme i nadále sledovat pokyny místních a globálních zdravotnických úřadů, abychom se ujistili, že se naše zásady přizpůsobí,“ píše se v příspěvku. „Chceme, aby náš přístup byl jasný a transparentní, aby tvůrci obsahu pochopili, kde jsou hranice zásad, a diváci věděli, že mohou důvěřovat zdravotním informacím, které na YouTube najdou.“

YouTube vyzývá tvůrce, aby na platformu nezveřejňovali obsah, který je v rozporu s pokyny zdravotnických úřadů o prevenci nebo přenosu určitých zdravotních problémů „nebo o bezpečnosti, účinnosti nebo složkách aktuálně schválených a podávaných vakcín“.

Na platformě také nebude povolen obsah, který je v rozporu s pokyny k léčbě, včetně propagace „specifických škodlivých látek nebo praktik“, které úřady nebo WHO neschválily jako bezpečné a účinné. Jakýkoli obsah, který „popírá existenci“ určitých zdravotních problémů, bude rovněž zakázán.

Nová politika je kritizována za potlačování volného toku informací. Autor Michael Shellenberger poukázal na to, že nové zásady YouTube „vás budou cenzurovat, pokud nesouhlasíte“ s WHO.

„YouTube uznává, že ‚pokyny‘ WHO se mohou změnit. Ale pokud ano, nebude to kvůli debatě na YouTube. YouTube není platforma sociálních médií, je to platforma propagandy,“ napsal v příspěvku z 16. srpna na X (bývalý Twitter).

„Představte si, že by YouTube existoval posledních 200 let. Zakázalo by to kritiku krveprolití, thalidomidu, lobotomií a sterilizace duševně nemocných, které byly doporučeny oficiálními zdravotnickými úřady.“

Dezinformace o vakcínách

Tvrzení, že vakcíny způsobují chronické vedlejší účinky „mimo vzácné vedlejší účinky“, uznané zdravotnickými úřady, by YouTube považovalo za „dezinformace o vakcínách“.

To zahrnuje tvrzení, že schválená vakcína proti covidu-19 by mohla způsobit „smrt, neplodnost, potrat, autismus nebo nákazu jinými infekčními nemocemi“.

Tato politika je v kontrastu s nedávnými studiemi, které ukazují, že vakcíny na covid mohou způsobit smrt. V červnu studie financovaná jihokorejskou vládou ukázala, že po podání mRNA vakcíny proti covidu-19 náhle zemřelo osm lidí na myokarditidu, zánět srdečního svalu.

Ke všem náhlým srdečním úmrtím došlo u lidí ve věku 45 let a mladších. Jednou z obětí byl 33letý muž, který zemřel pouhý den poté, co dostal druhou dávku vakcíny Moderna. Další případ se týkal 30leté ženy, která zemřela tři dny poté, co dostala první dávku vakcíny Pfizer.

Jakýkoli obsah, který tvrdí, že imunita stáda prostřednictvím přirozené infekce je bezpečnější než očkování populace, bude YouTube také klasifikován jako „dezinformace“. Mezi další takové „dezinformace“ patří tvrzení, že vakcíny nesnižují riziko onemocnění a že vakcíny mohou změnit genetickou výbavu člověka.

Nové zásady „se vztahují na videa, popisy videí, komentáře, živé přenosy a jakýkoli jiný produkt nebo funkci YouTube,“ uvádí příspěvek na YouTube. „Tyto zásady se vztahují také na externí odkazy ve vašem obsahu. To může zahrnovat klikatelné adresy URL, verbální nasměrování uživatelů na jiné stránky ve videu, stejně jako jiné formy,“ píše se v instrukcích pro tvůrce obsahu.

Aktualizované zásady YouTube přicházejí v době, kdy se WHO zabývá přípravou celosvětové úmluvy o prevenci, připravenosti a reakci na pandemie. Úmluva bude existovat podle ústavy WHO a bude mít právně závazné i právně nezávazné složky.

Pokud se celosvětová konvence naplní, WHO může být zmocněna určovat lockdowny a mít pravomoc rozhodnout, co představuje pandemii, jak provádět testování, jaké výsledky testů by byly považovány za pozitivní nebo negativní a které léky potlačit a které schválit.

V komentáři napsaném pro The Epoch Times z 16. srpna doktor David Bell, lékař v oblasti veřejného zdraví, poukázal na to, že reakce WHO na covid-19 ignorovala běžné normy kontroly epidemií a lidská práva s cílem zavést „režim potlačování, cenzury a nátlaku“.

„Aniž by se pozastavoval nad zkoumáním nákladů, průmysl veřejného zdraví vyvíjí mezinárodní nástroje a procesy, které tyto destruktivní praktiky zakotví v mezinárodním právu,“ domnívá se dr. Bell.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.