Zdenka Danková

25. 9. 2023

Ze skalního masivu vystupují čtyři tváře, které snad každý ve světě poznává. Ze žulového základu Mount Rushmore v Jižní Dakotě, z jihovýchodní části pohoří Black Hills, shlížejí podobizny čtyř nejvýznamnějších amerických prezidentů: George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Na výšku měří úctyhodných 18 metrů.

Tito čtyři prezidenti symbolizovali tehdy 130-letou historii Spojených států amerických.

Každá země na světě má své vlastní národní památky, památníky a místa, kterých si lidé velmi váží. Ve Spojených státech amerických to platí nejinak: ať už je to Washingtonův památník, Socha svobody nebo Bílý dům, v USA nemají nouzi o národní symboly.

Konkrétně takto památka v přírodě, hojně navštěvovaná turisty, je skutečně ikonická a z uměleckého hlediska naprosto ohromující. Vytvoření monumentálního díla, vysekaného přímo do žulového skalního masivu, zabralo tvůrci, sochaři Gutzonu Borglumovi, čas od r. 1927 do r. 1941. Sám autor soch se dokončení portrétů nedožil, zemřel na embolii. Dílo dokončil jeho syn Lincoln Borglum. Na stavbě se podílelo také 400 dělníků.

Karcher South Dakota 2
Během restaurátorských prací byly odstraněny lišejníky a jiná organická znečištění, která v dlouhodobém hledisku poškozují kámen. (Kärcher)

Dávné dílo si zasluhuje nezbytnou péči. V rámci kulturního sponzoringu se této úlohy ujala společnost Kärcher. V rukou společnosti prošlo úctyhodné dílo Jižní Dakotě pečlivým restaurováním a čištěním.

Během restaurátorských prací byly odstraněny lišejníky, mechy, řasy a jiná organická znečištění, která v dlouhodobém hledisku poškozují citlivý kámen biokorozí.

Tým restaurátorů pro čištění použil tlakové myčky a pracoval za pomoci horolezeckého vybavení a systémů jištění pro výškové práce.

Hlavy prezidentů jsou nejen ošetřeny proti erozi, ale po vyčištění jsou také znatelně světlejší a vynikají lépe v horském masivu.

Společnost Kärcher dlouhodobě pečuje o největší kulturní památky světa. Stojí například za důkladným a šetrným vyčištěním takových uměleckých děl, jako jsou socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru, Memnonovy kolosy v Egyptě, socha Velkého Buddhy v Ling Šanu v Číně či třeba pražské Národní divadlo nebo berlínská Brandenburská brána.

Od svého dokončení jsou tyto žulové podobizny na Mount Rushmore důležitým znakem americké historie a kultury. Tento nejznámější a nejnavštěvovanější památník je symbolem americké státnosti a demokracie. Pro americké vlastence jsou prezidenti vytesaní do skály cílem, který musí v životě alespoň jednou vidět naživo.

Související témata

Související články