Evropské unii (EU) v současnosti důvěřuje necelá polovina občanů, uvádí výsledky průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ve výzkumu realizovaném v letních měsících roku 2023 vyjádřilo důvěru české veřejnosti k organizaci EU vyjádřilo pouze 47% dotázaných.
V porovnání s NATO a OSN dopadla EU nejhůře.
Organizaci spojených národů (OSN) důvěřuje dle průzkumu nadpoloviční většina dotázaných, tedy 54 %. Severoatlantické alianci (NATO) důvěřuje 57 % dotázaných.
Aktuální výzkum tedy ukazuje, že podíly důvěřujících a nedůvěřujících v organizaci EU jsou mezi dotázanými prakticky vyrovnané.
Mezi 47 % dotázanými EU rozhodně důvěřuje 11 % a 36 % spíše důvěřuje. Nedůvěru k EU vyslovilo 49 % dotázaných, a z nich 29 % spíše a 20 % rozhodně. Zbylá 4 % oslovených zvolila možnost „nevím“.
Po nárůstu podílu důvěřujících, který zaznamenal výzkum z jara 2022, došlo podle CVVM v „aktuálním šetření naopak k poměrně významnému propadu.“
Konkrétně důvěra českých občanů k Evropské unii se propadla o 11 procentních bodů s tím, že „aktuální rozložení názorů veřejnosti se nejvíce blíží měření z roku 2020“.
Z dlouhodobého časového srovnání pak vyplývá, že téměř po celou dobu sledování bylo nejdůvěryhodnější mezinárodní institucí OSN. Na pomyslném druhém místě se mezi lety 2003 až 2009 pohybovala Evropská unie a na třetím pak Severoatlantická aliance. Nyní je EU nejníže.
V posledních dvou letech se ale na první místo pomyslného žebříčku dostalo NATO, s malým odstupem za ním se pohybuje OSN a s o něco větším odstupem třetí je aktuálně Evropská unie, uvádí CVVM.