Ondřej Horecký

26. 9. 2023

Místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost, Věra Jourová, včera v Bruselu oznámila, že se nebude ucházet o třetí mandát. Evropská politička také podotkla, že se možná ani nevrátí na českou politickou scénu.

„Víte, po deseti letech by už člověk mohl mít nějaký ten politický detox,“ poznamenala na akci evropského zpravodajského serveru Politico, který o jejím rozhodnutí informoval jako první.

Podle serveru Politico bylo jen málo pravděpodobné, že by Jourová přesvědčila českou vládu, aby ji do komise znovu navrhla, protože byla nominantkou politické strany ANO Andreje Babiše, která je nyní v opozici.

Jourová měla v Evropě zářnou kariéru. Od roku 2014 byla komisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví a dalších pět let působila v Evropské komisi jako místopředsedkyně a komisařka pro hodnoty a transparentnost. Časopis Time ji dokonce zařadil v roce 2019 mezi 100 nejvlivnějších lidí světa a česká edice časopisu Forbes ji letos označila za nejvlivnější ženu Česka.

Politička byla ale také kritizována, ať už za úzké vazby na Andreje Babiše, nebo za svou roli při boji s „dezinformacemi“, který podle některých hraničí s cenzurou.

Evropské nařízení o digitálních službách (Digital Services Act), které vstoupí v platnost od února 2024 a které vzniklo pod taktovkou Jourové, má zajistit ochranu a bezpečnost uživatelů na internetu a lepší monitoring „nelegálního obsahu“. Někteří zastánci občanských svobod se však obávají, aby legislativa nebyla použita spíše k potlačování nepopulárních názorů.

Související témata

Související články