Vance Voetberg

4. 11. 2023

Nový výzkum naznačuje, že jednoduchý lék může pomoci zbrzdit postup demence.

Podle studie zveřejněné v časopise The Lancet přibývá ve všech zemích světa počet případů demence a očekává se, že se do roku 2050 jejich počet celosvětově ztrojnásobí. Podle nového výzkumu však může postup této nemoci pomoci zbrzdit jednoduchý prostředek.

Vitamin B12, který je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, se ukazuje jako slibný pomocník proti tomuto neurodegenerativnímu onemocnění.

Vitamin B12: Superhrdina v neurologii

„B12 a foláty jsou nezbytné pro syntézu DNA, takže jsou nezbytné pro funkci buněk, včetně neuronů,“ uvádí Dr. J. David Spence, emeritní profesor neurologie a klinické farmakologie na Western University v kanadském Ontariu, v rozhovoru pro The Epoch Times. Folát, jiný vitamin skupiny B, působí v úzkém vztahu k B12 při tvorbě neuronů.

Vitamin B12 je potřebný také k syntéze neurotransmiterů, chemických látek, které přenášejí signály mezi nervovými buňkami. Konkrétně se B12 podílí na produkci serotoninu a dopaminu, jejichž nižší hladiny jsou spojovány s demencí.

Další významnou rolí je jeho účast na tvorbě a udržování myelinové pochvy. Myelin je tuková látka, která pokrývá a izoluje nervová vlákna a umožňuje účinný přenos nervových signálů.

Nedostatek vitaminu B12 způsobuje neuropatii a myelopatii, což může mít za následek potíže s koordinací a rovnováhou, uvedl Dr. Spence. Dalším možným důsledkem je demence.

Silný antioxidant 

Zatímco vitaminy C a E jsou dobře známé antioxidanty, výzkum naznačuje, že vitamin B12 je také silný antioxidant, který snižuje oxidační stres. Oxidační stres spouští zánět, který má napravovat poškození, ale trvalý zánět může přispívat k řadě onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby.

U Alzheimerovy choroby – která představuje 60 až 70 procent případů demence – odumírají neurony v celém mozku, spoje se přerušují a oblasti mozku se zmenšují. Neurony jsou citlivé na oxidační stres, protože mají nízký obsah glutathionu, antioxidantu eliminujícího volné radikály, a také vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin, které mohou interagovat s volnými radikály a způsobit poškození, podle studie z roku 2022 zveřejněné v Biomolekule.

„Proto autoři studie napsali, že „antioxidanty by mohly být potenciálními terapeutiky k prevenci nebo léčbě [Alzheimerovy choroby].“ 

B12 je „velmi zajímavý“ ve srovnání s ostatními vitaminy, protože má nejen antioxidační vlastnosti, ale může také narušit dráhy Alzheimerovy choroby, napsali autoři. 

Zpomalení poklesu kognitivních funkcí 

S vědomím potenciální neuroprotektivní role vitamínu B12 vědci zkoumali jeho účinnost při zpomalování demence. Pozorovací studie zjistily, že nízká hladina B12 byla spojena s rychlejším poklesem kognitivních funkcí a vyšším rizikem Alzheimerovy choroby.

Švédská studie zjistila, že hladina B12 nižší než 250 pikomolů na litr – zatímco za normální hladinu B12 se považuje 260 až 1 200 pikomolů na litr – zdvojnásobuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby u dospělých starších 75 let během tří let, zejména pokud mají zároveň nedostatek folátů.

Desetiletá průřezová longitudinální studie navíc zjistila, že nízká hladina B12 může někdy předcházet zhoršení kognitivních funkcí. Výzkumníci naznačili, že napravení nedostatku B12 může seniorům s kognitivními poruchami prospět.

Studie z roku 2020 testovala substituční terapii B12 na 202 pacientech, kteří měli nedostatek vitaminu B12 a u kterých se zároveň vyskytly poruchy poznávání a paměti. Po léčbě 84 % pacientů hlásilo výrazné zlepšení příznaků. Většina účastníků také dosáhla vyššího skóre v Mini-Mental State Examination, což je screeningový nástroj pro poruchy kognitivních funkcí.

Dr. Spence, který je známý tím, že se zabýval souvislostí mezi nedostatkem B12 a demencí, uvedl, že se poprvé přesvědčil o účinnosti B12, když byl na stáži, poté co injekce pomohla starší ženě s těžkým nedostatkem B12.

„Byla doslova na nosítkách a čekalo se, že ji sanitka odveze zpět do domova důchodců,“ řekl. „Její rodinný lékař mi po třech dnech zavolal a řekl mi, že se [její kognitivní funkce] pozoruhodně zlepšily.

„To byl jeden z důvodů, proč jsem se začal zajímat o vitamin B12.“ 

Dr. Spence uvedl, že tento vitamin může předcházet demenci, a pokud je podáván včas, může ji i zlepšit. Je však důležité používat metylkobalamin nebo hydroxokobalamin – dva různé typy B12 – protože třetí typ, kyanokobalamin, je toxický u lidí s poruchou funkce ledvin, což jsou často starší lidé, řekl.

Prevence demence prostřednictvím životního stylu

Tím se posiluje oběhový systém a zvyšuje se produkce neurotrofického faktoru odvozeného od mozku (BDNF), který souvisí s nižším rizikem demence. Pobyt venku také zlepšuje náladu a hladinu vitaminu D, což pomáhá udržovat zdraví neuronů, uvádí Franková dále.

Zásadní význam mají zdravé spánkové návyky, protože nedostatek spánku je spojen s vyšším rizikem demence.

Klíčové je podle ní také minimalizovat příjem cukru.

„Zánět vyvolaný vysokou hladinou cukru v krvi poškozuje cévy, které zásobují mozek živinami a kyslíkem, a zhoršuje tak krevní oběh,“ říká Franková.

Franková také zdůraznila pěstování zdravého střevního mikrobiomu pomocí fermentovaných potravin. Doporučuje například kimči a kysané zelí, a také vlákniny, protože střevní dysbióza je spojována s vyšším rizikem vzniku demence.

Vyvážený životní styl může tlumit záněty a podporovat zdraví mozku a těla.

Článek původně vyšel v rámci americké edice Epoch Times.

Související témata

Související články