George Citroner

23. 5. 2023

Podle nejnovějších údajů (pdf) trpí nespavostí téměř třetina Američanů a přibližně třetina z nich si tento stav léčí sama. Nový vědecký výzkum zjistil, že cena, kterou platí za dobrý spánek, může být až příliš vysoká.

Léky na spaní jsou spojeny s 80%  zvýšením rizika demence

Během průzkumu, který sledoval přibližně 3 000 starších dospělých bělochů a černochů bez demence po dobu průměrně devíti let, se zjistilo, že u bělošských účastníků, kteří často užívali léky na spaní, bylo riziko vzniku demence o 79 % vyšší než u těch, kteří je užívali zřídka.

Během studie se u 20 % účastníků projevila demence a vědci navíc zjistili, že běloši užívají léky na spaní trojnásobně častěji než černoši. Běloši také mnohem častěji užívali léky na spaní, jako jsou benzodiazepiny, trazodon a „léky Z“, mezi které patří zopiklon, eszopiklon, zaleplon a zolpidem (Ambien).

„Již delší dobu víme, že některé léky na spaní, jako jsou benzodiazepiny, jsou spojeny se zvýšeným rizikem demence,“ řekl deníku The Epoch Times Percy Griffin, držitel doktorátu z molekulární buněčné biologie, který je ředitelem vědeckého oddělení Alzheimerovy asociace.

Ilustrační foto (Gerd Altmann/Pixabay)

„Bylo zjištěno, že benzodiazepiny účinkují jako anticholinergikum, které zvyšuje riziko demence,“ řekl. Anticholinergika jsou špatná pro spánek i funkci mozku.

„Signalizace acetylcholinu je u lidí s Alzheimerovou chorobou už nyní nedostatečná a další blokování těchto receptorů způsobuje u pacientů, které mám, delirium a může rovněž zvýšit riziko demence,“ uvedl Dr. Alex Dimitriu, který je držitelem dvojí atestace v oboru psychiatrie a spánkové medicíny a je zakladatelem Menlo Park Psychiatry & Sleep Medicine.

„Pro všechny ostatní je krátkodobé užívání přípustné, ale je lepší se mu vyhnout,“ radí Dr. Dimitriu a dodává: „Anticholinergní léky mohou pozměnit architekturu spánku a snížit REM spánek.“

Z výzkumů vyplývá, že pacienti s demencí, kterým byly předepsány vyšší dávky zetkových léků, byli také častěji hospitalizováni, častěji navštěvovali svého ošetřujícího lékaře a byly jim častěji předepisovány antipsychotika, antidepresiva a dokonce i antibiotika.

Mezi účastníky černé pleti, kteří užívají léky na spaní v podstatně menší míře, byla u častých uživatelů podobná pravděpodobnost vzniku demence jako u těch, kteří léky neužívali nebo užívali jen zřídka.

Podle vedoucího autora výzkumu Yue Lenga, který získal doktorát z epidemiologie a působí na Kalifornské univerzitě v San Fransiscu na katedře psychiatrie a behaviorálních věd a na Weillově institutu pro neurovědy, mohou být tyto rozdíly způsobeny socioekonomickým statusem.

„Černošští účastníci, kteří mají přístup k lékům na spaní, mohou být vybranou skupinou s vysokým socioekonomickým statusem, a tedy větší kognitivní rezervou, díky níž jsou méně náchylní k demenci,“ uvedla. „Je také možné, že některé léky na spaní byly spojeny s vyšším rizikem demence než jiné.“

Předchozí výzkumy prokázaly, že černoši uváděli užívání léků na spaní na předpis i bez předpisu méně často než běloši. To mohlo u této populace působit jako ochranný faktor.

Dobrá noc – ale za jakou cenu?

Léky na spaní, jako je Ambien, mohou jistě pomoci usnout. „Otázka však zní: za jakou cenu?“ ptá se Dr. Dimitriu. „Jako spánkový lékař a psychiatr se zabývám poměrně velkým množstvím nespavosti a k této otázce se vracím neustále.“

Zároveň však samotný nedostatek spánku může způsobovat kognitivní problémy. Studie z roku 2018zkoumala více než 50 tisíc účastníků a zjistila skoro dvojnásobné riziko demence u dospělých i mladších pacientů s diagnózou primární nespavosti.

Nespavost je také dobře známým příznakem u osob, které trpí demencí.

„Jakákoli studie, která se snaží spojit nespavost a demenci, má však hned na začátku jednu fatální chybu: určit, zda osoby označující se za nespavce, nemají ve skutečnosti nediagnostikovanou časnou demenci,“ uvedl Dr. Bibhuti Mishra, primář neurologického oddělení Long Island Jewish Forest Hills, které je součástí Northwell Health v New Yorku.

Ilustrační foto (Gerd Altmann/Pixabay)

„Stejnou neodstranitelnou vadou trpí i studie, které se snaží zkoumat vliv anticholinergik na rozpoznávací schopnosti,“ dodal a upozornil na důležité omezení Lengovy studie: V době náboru do studie nebyl zahrnut dobře známý rizikový faktor demence, gen APOE4.

Existují však i výzkumy, například rozsáhlá studie z roku 2020, které dospěly k závěru, že tyto léky mohou mít dokonce ochranný účinek, a to prostřednictvím zlepšení spánku.

Melatonin a další „zázračné“ přípravky na spaní

Kromě benzodiazepinů a „zetkových“ léků používají lékaři k léčbě poruch spánku také melatonin. Jedná se o běžný, volně prodejný prostředek na spaní, který zatím není spojován s poklesem kognitivních funkcí. Neprokázal však ani žádné přínosy pro osoby žijící s poruchami kognitivních funkcí.

Ilustrační foto /wikimedia

Obsáhlá souhrnná studie z roku 2015 zjistila, že melatonin sice pomohl při nespavosti u lidí s demencí, ale zlepšení spánku nevedlo ke zlepšení kognitivních funkcí. Nebyly však také zjištěny žádné závažné vedlejší příznaky ani důkazy o zhoršení kognitivních funkcí v důsledku užívání melatoninu.

Bylo také prokázáno, že melatonin je prospěšný při večerní zmatenosti, což je dezorientace, která často vzniká u lidí s demencí ve večerních hodinách. 

Pro zlepšení spánku existují i jiné než lékařské metody a mnoho případů nespavosti je způsobeno faktory, mezi které patří stres a špatné spánkové návyky. „Všem svým pacientům říkám, aby vypínali počítače ve 22 hodin, vrátili se ke čtení knih a snažili se usnout před půlnocí,“ říká Dr. Dimitriu. 

„Zklidnění a čtení před spaním, bez obrazovek, funguje až zázračně skvěle,“ doporučuje lékař a dodává, že pomáhá rovněž dodržovat pravidelné doby spánku a bdění, protože „tělo a spánek milují rytmus“.

„Snížení stresu a léčba úzkosti, pokud je přítomna, může také výrazně zlepšit kvalitu spánku. Cvičení a meditace jsou také velmi užitečné,“ uzavírá Dr. Dimitriu.

anglického originálu na The Epoch Times přeložila K. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Vytvoření „evropské CIA“ je nerealistické, míní Fiala i BIS
Vytvoření „evropské CIA“ je nerealistické, míní Fiala i BIS

„Prohlubování vzájemné spolupráce mezi zpravodajskými službami podporuji, ale nepovažuji za realistické vybudovat opravdu funkční společnou službu,“ prohlásil Fiala pro server Euractiv.

VOLBY V USA online: Co stálo za Trumpovou přesvědčivou výhrou
VOLBY V USA online: Co stálo za Trumpovou přesvědčivou výhrou

Donald Trump přesvědčivě vyhrál prezidentské volby, Harrisová uznala porážku. Republikáni znovu ovládli Senát.

Uplynulo 75 let od první masové justiční vraždy komunistického režimu v Československu
Uplynulo 75 let od první masové justiční vraždy komunistického režimu v Československu

Před 75 lety došlo k první masové justiční vraždě, kterou provedl komunistický režim v bývalém totalitním Československu. Šestice nestraníků byla obviněna z přípravy na ozbrojeném převratu a odsouzena ve vykonstruhovaném procese k trestu smrti. Poprava se konala v Pankrácké věznici v Praze 5. listopadu v roce 1949.

Češi hledají zprávy hlavně v on-line médiích, v tisku jen desetina
Češi hledají zprávy hlavně v on-line médiích, v tisku jen desetina

Většina Čechů hledá zprávy o aktuálním dění hlavně v on-line médiích, v tisku je čte pouze asi desetina lidí.

Když se narodíte do rodiny násilníka a alkoholičky, máte dvě možnosti, píše v nové knize chirurg Tomáš Šebek
Když se narodíte do rodiny násilníka a alkoholičky, máte dvě možnosti, píše v nové knize chirurg Tomáš Šebek

Vychází poslední kniha Tomáše Šebka, chirurga a autora reportážních knih z humanitárních misí, s názvem Objektivní nález. Sepsáním knihy se podle svých slov vydává na zatím nejnáročnější misi...