Julie Daniluk

18. 2. 2022

Chcete se dožít 110 let? Možná vás překvapí, kolik lidí se na tuto otázku zdráhá odpovědět kladně a s nadšením. Mnozí se obávají, že jejich poslední desetiletí bude plné bolesti. Lepším úhlem pohledu by tedy bylo zaměřit se spíše na délku svého zdraví než na délku života.

Co kdybyste se mohli dožít dlouhého věku naplněného vitalitou, štěstím a pocitem smysluplného naplnění života? Proč se některým lidem daří i po stovce, jsou mobilní, duševně čilí a plní energie, zatímco jiným zhasne světlo příliš brzy?

Téměř všichni lidé, kteří se dožili více než 110 let (rekordmankou je stále Jeanne Calmentová z Francie, která se dožila 122 let a 164 dní), netrpěli závažnými chorobami souvisejícími s věkem, jako je demence, cukrovka 2. typu nebo autoimunitní onemocnění. Když nakonec zemřou, často odcházejí v klidu, například během spánku. Je to štěstí? Geny? Nebo mají návyky, které si můžeme osvojit a které by nás mohly dovést k takovému elegantnímu stárnutí?

Jako holistická dietetička a odbornice na boj se záněty jsem celý život hledala odpovědi na tuto otázku a odpověď zní jednoznačně ano.

Životní styl nejdéle žijících lidí
Na rozdíl od genové teorie má na dlouhověkost největší vliv náš životní styl. Dan Buettner, badatel National Geographic a autor knihy „Modré zóny“, uvádí odlišné životní návyky, které jsou společné mnoha lidem, kteří se dožívají nad 100 let.

Nejdéle žijící lidé žijí v následujících oblastech: Ikaria v Řecku, Okinawa v Japonsku, Ogliastra na Sardinii, Loma Linda v Kalifornii a poloostrov Nicoya na Kostarice. Než se podíváme na jejich stravu, projděme si několik životních návyků, které jsou společné nejdéle žijícím lidem na Zemi:

Autentický pohyb: Všichni dlouhověcí lidé mají dostatek pohybu při fyzické práci na zahradě, na statku a kolem domu. K dlouhověkému „zdravému stylu“ přispívají také procházky se psem, jízda na kole a práce na zahradě.

Užitečnost pro druhé: Místo důchodu se mnoho stoletých lidí stále věnuje práci, kterou mají rádi, včetně organizace komunitních zahrad nebo péče o vnoučata.

Láska: Základním kamenem dlouhověkosti je vyjadřování vděčnosti a sdílení lásky se svým okolím. Snížení stresu výrazně snižuje záněty.

Protizánětlivá strava: Jídelníček dlouhověkých lidí je plný živin, které působí proti stárnutí a které mají schopnost zkvalitnit a prodloužit život. Klíčový je důraz na rostliny, vlákninu a omega-3. V každém jídelníčku najdete aromatické tuky, díky nimž jídlo skvěle chutná!

Potraviny dlouhověkých
Vydejme se na cestu kolem světa, abychom poznali, co jedí osoby žijící v zónách dlouhověkosti.

Kostarika

Kokos: Toto ovoce má rozmanité využití. Šťáva z kokosu obsahuje vysoké množství vitamínů B, enzymů, aminokyselin a vitamínu C. Sušené jádro obsahuje hlavně tuk a používá se k získávání oleje. Díky mastným kyselinám je kokosový ořech jednou z nejoblíbenějších superpotravin současnosti. Kokosový olej je jedním z nejbohatších zdrojů nasycených tuků zvaných triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MCT). Tyto MCT se v těle rychle vstřebávají a slouží jako zdroj energie nebo se přeměňují na ketolátky prospěšné pro zdraví mozku. Kokosové ořechy a kokosový olej obsahují také flavonoidy a další polyfenoly, které působí jako antioxidanty, chrání před volnými radikály, oxidací LDL cholesterolu a rakovinou.

Kakao: Kakao je nejen lahodné, ale obsahuje také přibližně 380 bioaktivních látek, jako jsou polyfenoly (katechiny) a metylxantiny. Ve skutečnosti má kakao vyšší obsah fenolů než zelený čaj a červené víno, což z něj činí silný antioxidant. Studie ukazují, že pravidelná konzumace kakaa bohatého na polyfenoly je spojena se snížením rizika kardiovaskulárních onemocnění, vysokého krevního tlaku a rakoviny. Vysoká hladina polyfenolů zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL), snižuje hladinu špatného cholesterolu (LDL) a zlepšuje hladinu cukru v krvi a krevní tlak.

Sardinie

Listy pampelišky: Jejich antioxidační potenciál má význam pro dlouhověkost, protože snižuje oxidační stres (který je základem chorob) a zpomaluje stárnutí buněk. Pampeliškové listy také skvěle chrání játra a podporují jejich roli jako hlavního detoxikačního orgánu těla, který nás zbavuje toxinů, díky nimž můžeme rychleji stárnout a zvyšovat si riziko onemocnění.

Fenykl: V indické a řecké mytologii fenykl symbolizuje dlouhověkost a nesmrtelnost. Fenykl patří do čeledi petrželovitých a používá se jako zelenina i koření. Je známý jako přírodní lék na zažívací potíže a působí také jako protizánětlivá potravina, snižuje riziko onemocnění a zvyšuje antioxidační aktivitu v těle. Ovlivňuje také hladinu cholesterolu tím, že zvyšuje HDL a tlumí oxidaci LDL. Díky tomu a vysokému obsahu draslíku může fenykl zlepšovat kardiovaskulární systém.

Sardinky: Sardinky jsou sice malé, co se týče velikosti a vlivu na životní prostředí, ale mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin a dalších živin, jako je vitamín D, selen a vitamín B12. Zdravotní přínos omega-3 kyselin pramení z jejich protizánětlivého účinku. To pomáhá předcházet zdravotním potížím, jako jsou kardiovaskulární onemocnění. Omega-3 mastné kyseliny totiž dokáží udržet LDL cholesterol pod kontrolou a zároveň zvyšují hladinu HDL cholesterolu a vyživují kardiovaskulární systém.

Japonsko

Mořské řasy: Tato mnohobuněčná řasa obsahuje mnoho bioaktivních látek a polysacharidů, které se nevyskytují v žádné suchozemské rostlině. Studie porovnávající japonskou a západní stravu spojují konzumaci mořských řas s poklesem chronických onemocnění, jako je rakovina a srdeční choroby. Mnoho druhů mořských řas obsahuje zdravé mastné kyseliny, jako jsou omega-3 kyseliny s dlouhým řetězcem a polynenasycené mastné kyseliny (PUFA), které mají ochranný vliv na kardiovaskulární systém. Mořské řasy mají také protirakovinné účinky, jak ukazují studie, které dávají mořské řasy do spojení se sníženým rizikem rakoviny, zejména rakoviny prsu u žen před menopauzou prostřednictvím metabolismu estrogenů.

Zázvor: Zázvor je bohatý na fytonutrienty a často se používá jako koření a koření k dochucení pokrmů. Chuť a vůně však nejsou jediným důvodem, proč zázvor používat. Jeho léčivé vlastnosti pomáhají snižovat zánět, cholesterol a krevní tlak. Pravidelná konzumace této rostliny může také snížit riziko vzniku různých druhů rakoviny, jako je rakovina tlustého střeva, vaječníků, jater, kůže, prsu a prostaty. Gingeroly, shogaoly a paradoly jsou hlavní složky této rostliny, které působí na podporu zdraví a zmírnění mnoha onemocnění, dokonce zpomalují proces stárnutí buněk.

Řecko

Česnek: Jedná se o skutečně úžasnou bylinu se silnou léčivou silou. Dokáže ničit mikroby (bakterie, plísně, viry), snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu, ředit krev a předcházet tak vzniku krevních sraženin, a dokonce předcházet rakovině. To, co ji činí tak silnou, je vysoký obsah sirných sloučenin, které dávají česneku jeho chuť, vůni a léčivé účinky. Další důležitou složkou je alicin, díky němuž je česnek tak skvělým přírodním antibiotikem, které dokáže ničit nebo potlačovat růst škodlivých mikroorganismů, jako jsou například salmonela, E. coli, Staph aureus a H. pylori.

Olivy: Olivy a olivový olej jsou základem jídelníčku obyvatel zemí obklopujících Středozemní moře. Tito lidé mají nižší výskyt kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny a vyznačují se vyšší délkou života. Olivy mají vysoký obsah kyseliny olejové (mononenasycené mastné kyseliny) a fenolů, které mají příznivý vliv na normalizaci hladiny cholesterolu.

Olivový olej obsahuje více skvalenu (rostlinný tuk) než jiné dochucovací oleje. Tato sloučenina má chemoprotektivní vlastnosti, které pomáhají pacientům s rakovinou přečkat škodlivé účinky chemoterapie. Je také spojována s nižším výskytem rakoviny. Složky olivového oleje působí protizánětlivě a hrají roli při snižování zánětu podílejícího se na resorpci kostí u žen po menopauze, čímž snižují riziko osteoporózy.

Kalifornie

Avokádo: Avokádo obsahuje významné množství vitaminu K, E, draslíku a hořčíku. Avokádo má také vysoký obsah vitaminů skupiny B, cholinu, fytosterolů a zdravých tuků, které podporují celou řadu zdraví prospěšných látek. Každodenní konzumace avokáda pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu a tělesnou hmotnost. Avokádo obsahuje vitamin C a E a xantofyly (skupina karotenoidů), které působí jako antioxidanty a chrání před poškozením DNA. Avokádo nejenže skvěle podporuje dlouhověkost vnitřně, ale při aplikaci na kůži brzdí stárnutí pokožky, a to díky vysoce biologicky dostupnému luteinu a zeaxantinu, které chrání před poškozením UV zářením.

Spirulina: Tato mikrořasa je bohatá na karotenoidy a antioxidační látky. Uvádí se, že spirulina snižuje oxidační stres a hladinu cholesterolu. Přesná sloučenina ve spirulině, která je zodpovědná za snižování hladiny cholesterolu, není dosud známa, ale předpokládá se, že jde o bílkovinu fykocyanin. Fykocyanin je také důležitý pro prevenci rakoviny, spolu s beta-karotenidy, které mohou potenciálně pomáhat chránit před rakovinou díky svým antioxidačním účinkům a vlastnostem imunitní úpravy. Spirulina má sice nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah živin, jódu, kyseliny listové a hořčíku.

Odbornice na výživu a televizní osobnost Julie Daniluková je oceňovanou a populární autorkou knih, včetně „Jídla, která léčí záněty“ nebo „Jak žít bez cukru“. Julie je odbornicí na výživu v pořadu „The Marilyn Denis Show“. Více informací najdete na stránkách JulieDaniluk.com, Facebooku a Instagramu.

Zdroj.

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.