Ondřej Horecký

6. 8. 2019

Japonci patří k národnostem s nejdelší průměrnou délkou života (87 let u žen, 81 u mužů). Naprostými rekordmany jsou pak obyvatelé ostrova Okinawa na jihu země, kde je největší procento osob nad 100 let na světě. Proč se vlastně Japonci dožívají tolika let? Proč pravidelně trůní na žebříčcích nejstarších lidí na světě?

Řada vědců to připisuje jejich životnímu stylu. Někteří zkoumají konkrétní složky japonské stravy, ale nejspíše jde o kombinaci vícero faktorů. Podívejme se teď na několik činitelů, které mají přispívat k dlouhověkosti Japonců:

Velké množství zeleniny

Ilustr. foto. (Pixabay)

Tradiční japonská dieta sestává z čerstvých a minimálně průmyslově zpracovaných potravin a sehrává proto klíčovou roli při prodloužení života. Japonci mají vyváženou stravu s velkým podílem zeleniny a sezónního ovoce. 


Čtěte také: 
Morálka, pevné zdraví a dlouhověkost
Tajemství dlouhověkosti ze staré Číny
Rady, jak žít déle, od 256letého mudrce


Jedení masa bylo v japonské společnosti dlouho tabu a vláda ho zrušila až koncem 19. století jako součást snah o modernizaci národa. Ale i dnes lidé v Japonsku konzumují daleko méně masa než my v Evropě. 

V jídelníčku se vyskytuje velké množství zeleniny a celozrnných potravin a také hromada tofu. 

Velké množství ryb a mořských plodů

Ryby a plody moře jsou důležitou složkou japonské stravy. (Annie Wu/Epoch Times)

Další důležitou složkou japonského jídelníčku jsou ryby a mořské plody, které se konzumují několikrát týdně na úkor ostatního masa. Vzhledem k tomu, že jde o ostrovní stát, není se ani čemu divit. 

Mořské řasy jsou rovněž velmi vyhledávanou surovinou plnou živin. V Japonsku se ročně spotřebuje kolem sto tisíc tun mořských řas. 

Voda místo oleje 

Ilustr. záběr. (Annie Wu / Epoch Times)

Japonci používají při vaření velice málo oleje. Převažuje voda a související kuchařské techniky jako příprava na páře, grilování na pánvi, dušení, nakládání a další. 

Rýže místo chleba 

Rýže je v japonském jídelníčku nepostradatelná. (Kazuhiro Nogi / AFP / Getty Images)

Dušená rýže se v Japonsku podává takřka ke všemu. To znamená, že místní lidé nekonzumují tolik průmyslově zpracovaných potravin jako jiné národy, a to včetně chleba. 

Běžný chléb se dnes vyrábí z bílé pšeničné mouky s celou řadou zbytečných přísad jako jsou sirup nebo různá éčka, což v dlouhodobém horizontu narušuje zažívací systém. 

Menší porce

Japonci preferují malé porce. (Samira Bouaou / Epoch Times)

Japonci mají úžasnou kontrolu nad porcemi. Jídlo se konzumuje z menších talířů nebo misek a důraz je kladen na kvalitu, ne kvantitu pokrmu. K pocitu nasycenosti a lepšímu zažívání přispívá také to, že se pokrmy konzumují pomalu v neuspěchaném stylu. 

V textu byly použity informace z článku na anglických The Epoch Times. 

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.