Maurice Forgeng

25. 1. 2024

Analytici se domnívají, že společnost Samsung má velkou šanci získat zpět ztracené vedoucí postavení v oblasti mobilních telefonů. Nově představený mobilní telefon Galaxy S24 s integrovanou umělou inteligencí by mohl způsobit revoluci v tomto odvětví –⁠⁠⁠⁠⁠ a předznamenat začátek mobilní umělé inteligence.

V současné době se společnosti Samsung nedaří. Poté, co tento elektronický gigant zaznamenal již šesté čtvrtletí v řadě pokles provozního zisku, ztratil nedávno ve prospěch společnosti Apple pozici lídra na trhu mobilních telefonů. A to i přesto, že iPhone stojí 2,5krát více než průměrný mobilní telefon.

Jihokorejská společnost se však chce vrátit na vrchol díky technologii umělé inteligence.

Dle předběžných údajů zisk z běžné činnosti ve čtvrtém čtvrtletí 2023 meziročně klesl o 35 % na zhruba 1,9 miliardy eur. Gigant v oblasti elektroniky to oznámil ve zprávě pro burzu. Důvodem byla neochota spotřebitelů nakupovat. Podle portálu Finanzen.net ale plánuje společnost 31. ledna představit přesné bilanční údaje za poslední čtvrtletí roku 2023.

Údaje za měsíce říjen až prosinec byly pod očekáváním trhu. Analytici očekávali, že provozní ztráta polovodičové divize společnosti Samsung bude v loňském roce činit 1,37 miliardy eur, uvedl.

Samsung chce dohnat ztrátu ofenzivou umělé inteligence

Apple tradičně představuje svůj nejnovější mobilní telefon v září, zatímco Samsung tak obvykle činí na začátku roku. Letošní rok není výjimkou.

S nedávným uvedením nového Galaxy S24 však společnost předpovídá malou revoluci pro celý trh s mobilními telefony. TM Roh, vedoucí divize mobilních zařízení společnosti Samsung, to vysvětlil v rozhovoru pro časopis Wirtschaftswoche:

„S24 je začátkem telefonu s umělou inteligencí. Stejně jako internet a poté chytrý telefon bude AI hnacím motorem celého IT odvětví, zejména toho mobilního.“

Analytici se domnívají, že Samsung v tomto čtvrtletí díky umělé inteligenci v novém S24 opět předstihne Apple. Firma se zaměřuje především na Evropu.

„Očekáváme zde dvouciferný růst prodejů oproti předchozí řadě,“ řekl. V řadě S24 je software s umělou inteligencí navržen tak, aby mimo jiné vylepšoval obrázky, shrnoval texty a překládal konverzace.

Samsung uspořádal premiéru se světelnou show na velkém pódiu v Silicon Valley, pouhý tucet kilometrů od sídla společnosti Apple. Nápadný detail nové generace: hranatý rám základních variant S24 a S24+ velmi připomíná kontury nejnovějších iPhonů.

V aréně, kde běžně hraje hokejový tým San Jose Sharks, slíbila společnost inovace v oblasti umělé inteligence, které usnadní život. Její tvrzení: „Samsung nastaví globální standard pro mobilní umělou inteligenci. A model S24 je prvním telefonem s umělou inteligencí“.

Návštěvníci vstupují do stánku společnosti Samsung na největším každoročním veletrhu spotřebních technologií CES 2024 v Las Vegas. Je zde vyvěšen digitální nápis „AI for All“. Foto: Ethan Miller/Getty Image

Umělá inteligence nezůstává zdarma

Řada S24 nabízí mimo jiné překlady telefonních hovorů a konverzací v reálném čase ve 13 jazycích. Software by měl umět odstraňovat odlesky na fotografiích. Běžná videa lze následně převést na zpomalené záznamy –⁠⁠⁠⁠⁠ software za tímto účelem uměle vytváří další snímky.

Některé funkce umělé inteligence, například počítačový překlad telefonních hovorů, vycházejí z vlastního vývoje společnosti Samsung. U jiných dodala podstatnou část technologie AI těžká váha mezi vyhledávači, společnost Google, jako partner pro spolupráci.

Příkladem je funkce vyhledávání, pro kterou stačí na displeji mobilního telefonu zakroužkovat slovo, větu nebo objekt. Výsledky vyhledávání Google se zobrazí ve spodní části displeje. Internetová společnost přináší tuto funkci také do vlastního mobilního telefonu Pixel 8.

TM také naznačil, že ne všechny funkce založené na umělé inteligenci zůstanou v budoucnu zdarma.

Někteří zákazníci mohou být ochotni zaplatit peníze za pokročilejší funkce, uvedl manažer společnosti Samsung. Základní řešení by naopak mohla být i nadále nabízena zdarma. O tom, kudy povede dělící čára mezi bezplatnou a placenou umělou inteligencí, bude nutné rozhodnout na základě mnoha různých faktorů.

Samsung se připravuje na dlouhou životnost svých zařízení: Nové mobilní telefony mají být dodávány s bezpečnostními aktualizacemi po dobu sedmi let.

Shromažďování zdravotních údajů

Samsung plánuje uvést na trh také další zařízení pro sběr zdravotních údajů v podobě síťového prstenu. Očekává se, že tento prsten bude uveden na trh ve druhé polovině roku, uvedl vedoucí zdravotnického oddělení společnosti Samsung Hon Pak.

Zařízení je určeno pro zákazníky, kteří chtějí shromažďovat informace během spánku, ale nechtějí v noci nosit chytré hodinky.

Pokud jde o podrobnosti, jako jsou konkrétní funkce nebo cena, drží se Samsung při zemi. Extrémně lehký prsten má titanové pouzdro. Prsteny od jiných dodavatelů umí mimo jiné měřit tep a aktivitu.

Společnost Samsung se svými stovkami milionů uživatelů by mohla dát této kategorii výrobků silnější impuls než menší dodavatelé, kteří na trhu působili dříve.

Samsung očekává, že tržby celé společnosti v posledním čtvrtletí klesnou o 4,9 % na 46,6 miliardy eur. Nadměrná nabídka v čipovém průmyslu je pro Samsung dlouhodobým problémem.

Vysoká inflace navíc oslabila náladu spotřebitelů, což pocítili i výrobci polovodičů. V této situaci Samsung omezil výrobu. Jihokorejci však nedávno předpokládali, že u paměťových čipů bylo dosaženo dna.

Rizika spojená s umělou inteligencí

Programy s umělou inteligencí na jedné straně nabízejí příležitosti a možnosti. Odborníci však také opakovaně varují před souvisejícími riziky pro společnost.

Například využití umělé inteligence v systémech sledování může dále omezit soukromí lidí, jak informuje portál Securityszene. Směrnice na ochranu osobních údajů by se proto měly zlepšit a rozšířit.

Kromě toho by umělá inteligence mohla způsobit, že některá pracovní místa ve společnosti budou nadbytečná. To by mohlo vést k rychlému nárůstu počtu nezaměstnaných. Měl by se proto přehodnotit celý trh práce.

Zaměstnance by mohly připravit cílené investice do rekvalifikací a programů dalšího vzdělávání. Rozvoj nových odvětví vytvořených umělou inteligencí by rovněž mohl přinést nové pracovní příležitosti.

Dalším rizikem je přílišné spoléhání se na rozhodování umělé inteligence. Ta mohou být za určitých okolností i chybná, což by mohlo vést k nežádoucím důsledkům, například v medicíně. Koneckonců, AI je jen počítačový program –⁠⁠⁠⁠⁠ a nakonec jen tak dobrý, jak dobří jsou jeho programátoři.

(S využitím materiálů agentur)

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.