25. 10. 2023

Svoboda internetu, kdysi symbol neomezených možností a informací, čelí nové výzvě: umělé inteligenci (AI). To je hlavní zjištění letošní zprávy „Freedom of the Net“. Nevládní organizace Freedom House každoročně zkoumá svobodu internetu na celém světě. V aktuální zprávě se poprvé zaměřuje na umělou inteligenci a její potenciální využití pro diktatury.

Umělá inteligence je podle zprávy, která se vydává již 13 let, dalším velkým hráčem ohrožujícím svobodu internetu. Název aktuální zprávy: „The Repressive Power of Artificial Inteligence“. Podle zprávy je umělá inteligence jednou z největších hrozeb pro svobodu internetu a demokracii prostřednictvím šíření dezinformací. Podle zprávy se autokraté a despoti již spoléhají na umělou inteligenci při prosazování svých záměrů. Umělá inteligence se přidala jako další nástroj, který doplňuje používané represivní mechanismy.

Dezinformace prostřednictvím AI ve velkém měřítku

Celkově nejnovější zpráva o svobodě sítě ukazuje, že se svoboda internetu v roce 2023 snížila již 13. rok po sobě. Ze 70 zemí zahrnutých do zprávy Freedom on the Net se podmínky pro dodržování lidských práv na internetu zhoršily ve 29 zemích, zatímco ve 20 zemích došlo ke zvýšení. Již devátý rok po sobě se zjistilo, že nejhorší podmínky pro svobodu internetu má Čína, těsně následovaná Myanmarem. Největší pokles zaznamenal Írán, následovaný Filipínami a Běloruskem, Kostarikou a Nikaraguou.

V oblasti svobody internetu vede Island. Německo a USA byly rovněž klasifikovány jako „svobodné“. Podle výroční zprávy žije v zemích se svobodným internetem jen asi 17 % světové populace. Přibližně 35 % žije v zemích s částečně svobodným a nesvobodným internetem.

Umělá inteligence jako vhodný nástroj politické sabotáže

Podle zprávy se umělá inteligence používá k sabotáži politického diskurzu nejméně v 16 zemích. Přestože většinu práce v oblasti dezinformací stále odvádějí lidé, cenově dostupné a uživatelsky přívětivé technologie umělé inteligence výrazně snižují překážky vstupu na dezinformační trh. To umožňuje šířit nepravdivé a zavádějící informace rychle, levně a v nebývale velkém měřítku.

Podle zprávy nemusí být podvrhy AI nutně přesvědčivé, aby „narušily“ diskurz. Nejenže mohou být videa a zvukové soubory generovány a šířeny umělou inteligencí, ale zainteresovaní politici mohou například jednoduše tvrdit, že videa nebo zvukové soubory byly generovány umělou inteligencí, aby popřeli jejich pravost.

Zpráva uvádí příklad z indického státu Tamilnádu: Několik videí, na kterých politik očerňuje své kolegy, vedlo ke skandálu. Obviněný Palanivel Thiagarajan tvrdil, že videa nejsou skutečná, ale vygenerovaná umělou inteligencí. Později se však ukázalo, že přinejmenším jedno z videí bylo pravé.

Důsledky dezinformačních kampaní generovaných umělou inteligencí

I když jsou deepfakes zjevně falešné nebo jsou jako takové rychle odhaleny, stále přispívají k rozkladu informačního prostoru. Mohou podkopávat důvěru veřejnosti – včetně důvěry v demokratické procesy – vést aktivisty a novináře k autocenzuře a vytlačovat spolehlivé a nezávislé zpravodajství.

Obrázky vytvořené umělou inteligencí, které podněcují rozhořčení nad kontroverzními otázkami, mohou dále polarizovat společnost a prohlubovat již existující napětí. Zpráva uvádí, že dopad dezinformací generovaných umělou inteligencí se bude rozšiřovat, protože rychle rostoucí kvalita a kvantita technologických výstupů stále více převyšuje kapacitu moderátorů a tzv. ověřovatelů faktů nebo regulátorů.

Jemnější cenzura prostřednictvím umělé inteligence

Využívání umělé inteligence sice umožnilo jemnější a účinnější formy odstraňování obsahu, ale stále je rozšířená i prostá cenzura. Vypínání internetových služeb a blokování celých platforem sociálních médií zůstává hlavní taktikou kontroly informací po celém světě. Počet zemí, v nichž vlády zcela zablokovaly webové stránky obsahující politické, sociální a náboženské projevy, dosáhl v letošním roce bezprecedentně vysokého počtu 41 zemí.

Ve 46 ze 70 sledovaných států manipulují s internetovými diskusemi provládní komentátoři. Nejméně v 21 státech existují příkazy k rychlému odstranění obsahu, takže online platformy musí využívat nástroje umělé inteligence, aby jim vyhověly. Například v Indii musí sociální média používat nástroje pro moderování řízené umělou inteligencí, aby zabránila šíření již zakázaného obsahu, který je zakázán zákonem.

Výzva k regulaci

Zpráva varuje, že regulace AI musí být spojena se zásadami lidských práv, transparentností a nezávislými regulačními orgány. Varuje také před přílišným spoléháním na samoregulaci soukromých společností, která v minulosti vedla k ohrožení digitálních práv.

Autoři zprávy vyzývají ke konkrétním opatřením, jako je označování mediálního obsahu vytvářeného umělou inteligencí a průběžná analýza rizik aplikací umělé inteligence pro lidská práva. Na druhou stranu se zasazují o zákaz AI v oblasti rozpoznávání obličejů, prediktivního policejního dohledu a živého biometrického rozpoznávání.

Podle zprávy zůstává svoboda internetu celosvětově ohrožena a regulace AI je klíčovou otázkou pro zachování této svobody.

Kdo za ní stojí?

Zpráva „Freedom on the Net“ je každoroční průzkum, který měří svobodu internetu od roku 2011. Na 70 zemí vybraných americkou nevládní organizací Freedom House připadá 88 % světových uživatelů internetu. V současné době zprávu financují Bureau of Human Rights and Labor (DRL) amerického ministerstva zahraničí, společnost Google, nadace Schloss Family Foundation, nizozemské ministerstvo zahraničních věcí, Facebook, Internet Society, Yahoo a X (Twitter).

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu
Den v obrazech: „Osobnost roku“, Minuta ticha a Hummery Talibanu

Světové události dne 12. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně
Dokumentární film s aspirací na Oscara upozorňuje na brutální násilí v Číně

Tvůrci dokumentárního filmu, který upozorňuje na nucené odebírání orgánů čínským komunistickým režimem, doufají, že by při udílení Oscarů příští rok mohli získat cennou příležitost upozornit širší publikum na toto téma.

Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku
Trump nesouhlasí s využíváním amerických raket k ukrajinským úderům v Rusku

Zvolený americký prezident Donald Trump v rozhovoru s časopisem Time, který jej dnes jmenoval osobností roku, kritizoval ukrajinské nasazení amerických raket k úderům v ruském vnitrozemí.

V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci
V noci na sobotu 14. prosince vyvrcholí meteorický roj Geminid. Nejlepší viditelnost bude po půlnoci

Jejich frekvence by mohla být za těchto podmínek okolo 40 za hodinu, konstatuje astronom.

Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa
Vánoční inspirace: Tradice a zvyky z celého světa

Vánoce se slaví ve více než 160 zemích světa. Objevte s námi ty nejzajímavější tradice některých z nich.

Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu
Zahraniční výbor sněmovny podpořil Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do OSN, WHO a Interpolu

Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny dnes podpořil demokratický ostrovní stát Tchaj-wan, aby mohl vstoupit do mezinárodních organizací, jako jsou OSN, WHO, Interpol a dalších.

Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí
Šéf NATO Rutte žádá výrazné zvýšení výdajů na obranu, dvě procenta HDP nestačí

Členské státy NATO musí posílit výdaje na obranu, musí být mnohem vyšší než stávající alianční cíl dvě procenta hrubého domácího produktu.

USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí
USA: Nálety dronů znepokojují občany i politiky. Úřady netuší, kdo za nimi stojí

Některé prý mají velikost SUV, létají ve skupinách a zatím jsou neškodné. Pentagon popřel, že by pocházely z íránské lodi. FBI ani místní úřady netuší, o co se jedná.

Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu
Brusel odmítá zmírnit emisní pokuty: eurokomisař Hoekstra říká jasné „ne“ navzdory tlakům automobilového průmyslu

Evropská komise navzdory sílícím politickým tlakům neuvažuje o změně pravidel u snižování automobilových emisí.