Juraj Skovajsa

6. 2. 2024

Na tiskové konferenci ministerstva vnitra u příležitosti Dne bezpečnějšího internetu mluvili zástupci ministerstev a organizací o rostoucím trendu nástrah kyberprostoru a o způsobech, jak se jim vyhnout či bránit.

Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality na ministerstvu vnitra, upozornil, že kyberkriminalita má dlouhodobě strmě rostoucí trend. Dle kpt. Jakuba Vinčálka z Policejního prezidia ČR dosahoval meziroční růst kyberkriminality až 94–95 % a teprve v minulém roce nárůst výrazněji spadl – na 6 %.

Za minulý rok bylo zaznamenáno téměř dvacet tisíc případů kyberkriminality, což je zhruba 11 % veškeré trestné činnosti. Přesto jde dle Baboříka o špičku ledovce, neboť odborníci dle něj odhadují, že úřadům je nahlášena asi jen desetina veškerých případů.

Vinčálek sdělil, že tuto oblast kriminality sledují od roku 2011 a za tu dobu se výrazně změnila struktura podílu trestných činů. Zatímco v počátcích šlo hlavně o porušování autorských práv, momentálně vedou různé formy podvodného jednání jako reverzní inzertní podvody, falešné bankovní telefonáty, či podvodné e-shopy. Tato oblast je dle něj také „jedinou rostoucí oblastí trestné činnosti“.

Babořík upozornil, že lze očekávat, že prostřednictvím tzv. „deep fake“ budou podvody ještě růst. Klíčem je dle něj prevence, v rámci které podporují projekty v řádu milionů korun.

Pokud jde o bezpečnost, Martin Kožíšek z CZ.NIC upozornil na nedostatečné zabezpečení škol, které zjistili díky svému automatickému testování zranitelnosti webových aplikací a stránek, jež nabídli školám zdarma.

„Otestovali jsme několik desítek webů škol a musím říct, že žádná škola neprošla s čistým štítem. Byly tam opravdu školy, kde jsme se dostali k citlivým údajům žáků i k platebním metodám,“ sdělil na tiskové konferenci Kožíšek.

Anna Stočesová Martinková z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy zmínila skupinu „IT guru“, která má školám pomáhat s digitalizací, včetně nastavení a bezpečnosti. Vytvořil ji Národní pedagogický institut ČR v rámci metodické podpory školám z finančních prostředků z Národního plánu obnovy.

Na dotaz Epoch Times upřesnila, že IT Guru má funkci pouze konzultační a školám pomáhá až na základě poptávky jednotlivých škol.

Prevence a vzdělání

Vzhledem k nebezpečím, které kyber prostor skýtá, nabízí zástupci ministerstev, CZ.NIC a Národního ústavu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) pomoc zorientovat se ve výčtu nástrah a v elementární bezpečnosti.

Babořík prezentoval metodického průvodce „Kyberakademie“ určeného pro pracovníky obcí a školám, kterou vytvořilo ministerstvo vnitra ve spolupráci s Univerzitou Palackého. Mimo jiné popisuje a na příkladech demonstruje kyberšikanu, grooming, sexting či podvody. Dalším, základním, informačním „balíčkem“ prevence proti nástrahám umělé inteligence je pak „AI desatero“.

CZ.NIC pracuje dle Kožíška při tvorbě mnoha materiálů, včetně spolupráce s komerčními subjekty a jednotlivci v rámci projetu Safer Interner Centrum. Pořádají semináře na školách, poskytují tištěné materiály a spolupracovali i na pohádce Alenka v říši GIFů. Do zvyšování povědomí o bezpečnosti na internetu se dle Kožíška zapojili i někteří influenceři na Instagramu.

Alena Tovarňák Leciánová z NÚKIB nabídla kurzy bezpečnosti pro odbornou i neodbornou veřejnost, a další materiály pro děti či seniory, které lze zhlédnout na jejich vzdělávacím portálu.

Další možnosti pro školy a studenty prezentovala Anna Stočesová Martinková z MŠMT. Základním materiálem je Standard konektivity škol, který uvádí parametry/pravidla, které by měla mít každá škola. Připravují k němu i průvodce. Novinky „digitálního světa“ pak zasílají školám prostřednictvím platformy Digi koalice, a pokud jde o umělou inteligenci, ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem vydali doporučení pro užívání AI.

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.