Milan Kajínek

1. 2. 2024

Komentář

Bude požadavek na „právo být off-line“ dávat kvůli rozvoji AI stále větší smysl?

Včerejší seminář o podvodech v kyberprostoru, které jsou díky vývoji umělé inteligence (AI) stále více sofistikovanější a obtížněji rozpoznatelné, otevřel řadu otázek.

Po semináři mám dojem, že se kyberprostor díky nástupu umělé inteligence stane tak nevyzpytatelný a nebezpečný, že bude nejlepším řešením činit veškeré důležité kroky, včetně plateb, osobním kontaktem s živými (skutečnými) lidmi a v hotovosti.

Z proslovů expertů mám dojem, že pokrok v podstatě udělá tuto oblast tak komplikovanou pro další využívání, že ji pro určitá odvětví zahubí.

Poslanec Patrik Nacher (ANO), který seminář pořádal, vyjádřil vůli v této oblasti „pokračovat“ v osvětové činnosti a analyzování přínosů a rizik digitalizace identity a měny.

Bylo by zajímavé nechat některé experty, kteří na semináři vystupovali (a některé další), aby zhodnotili, jak riskantní to může / nemůže být.

Souvisí s tím otázka, jak moc bude muset být uživatel (občan) vzdělaný, aby v digitálním světě nenaletěl podvodníkům a nepřišel o peníze, pokud by třeba byl zákonem nucen „být on-line“ – mít digitální identitu nebo vykonávat platby pouze digitálně.

Otázka, kterou by si zákonodárci mohli položit, zní, zda bude stát schopen pro občana zaručit bezpečnost, když mu bude vytvářet „povinnost“ být on-line?

„Nebudete se moci spolehnout ani na to, co vidíte a slyšíte.“ Experti o hrozbách AI ve sněmovně
Umělá inteligence může změnit situaci na trhu práce, v průmyslové výrobě a podle člena bezpečnostního výboru, poslance Roberta Králíčka, bude přinášet také řadu bezpečnostních hrozeb. „Umělá inteligence bude umět, nebo už umí, napodobit váš text, podpis, obraz (video), hlas,“ – na to všechno budeme muset být podle Králíčka připraveni. Více…

Možná je právě toto jedna z důležitých otázek, týkajících se vyhlídek a plánů pro digitalizaci (E-doklad, digitální identita, digitální měna) a také projednávaných návrhů, aby legislativa, ústava a stát občanům zaručily takzvané „právo být ofline“ – tedy platit v hotovosti, vyhnout se povinnosti digitální identity atp.

Takže než se do té digitalizace měny a identity „všichni pohrneme“, dalo by se veřejně diskutovat, prozkoumávat trend vývoje AI a skoků ve vývoji podvodných taktik a pokusit se zhodnotit, jestli to náhodou není „příliš velký“ risk – provést risk / benefit analýzu – tedy co nám to může přinést a naopak, jaké hrozby z toho budou reálně plynout.

A také s tím jistě budeme muset vyřešit otázku – zda chceme věci řešit raději s živými lidmi – paní nebo pánem u okénka či na osobní schůzce – nebo sedět u počítačů a převést komunikaci a sociální kontakt do kyberprostoru a změnit ho na „kyberkontakt“.

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.