Matthew Lysiak

15. 2. 2024

Oznámení společnosti Microsoft, že brzy začne spolupracovat se zpravodajskými organizacemi při zavádění „generativní“ umělé inteligence (AI), vyvolalo u kritiků obavy, že by technologický gigant mohl využít svou výkonnou platformu k prosazování politické agendy v médiích ještě před volbami v roce 2024.

Společnost Microsoft, kterou založil miliardář Bill Gates, uvádí, že se rozhodla vstoupit do oblasti žurnalistiky, aby pomohla vytvořit „zdravý informační ekosystém“, uvádí se v prohlášení společnosti z 5. února.

„Dnes Microsoft zahajuje několik spoluprací se zpravodajskými organizacemi, aby si osvojily generativní umělou inteligenci,“ uvádí se v tiskovém prohlášení. „V roce, kdy budou miliardy lidí volit v demokratických volbách po celém světě, má žurnalistika zásadní význam pro vytváření zdravých informačních ekosystémů a naším posláním je ve spolupráci s tímto odvětvím zajistit, aby zpravodajské redakce mohly inovovat a sloužit v tomto roce i v budoucnosti.“

„V roce, kdy budou miliardy lidí volit v demokratických volbách po celém světě, má žurnalistika zásadní význam pro vytváření zdravých informačních ekosystémů a naším posláním je ve spolupráci s tímto odvětvím zajistit, aby zpravodajské redakce mohly inovovat a sloužit v tomto roce i v budoucnosti.“

— Microsoft

Při propagaci své nové technologie Microsoft prohlašuje, že pomůže „organizacím identifikovat a zdokonalit postupy a zásady pro zodpovědné využívání umělé inteligence ve zpravodajství a obchodních postupech, pomůže vyškolit novou generaci reportérů v oblasti nejlepšího využití umělé inteligence a identifikovat způsoby, jak může umělá inteligence pomoci vytvořit efektivní obchodní postupy a pomoci vybudovat udržitelné zpravodajské redakce pro další generace“.

Rostoucí spojenectví mezi velkými technologickými společnostmi a žurnalistikou vyvolalo obavy, že Bill Gates může nové technologie využít k prosazování narativu, který by podpořil jeho levicové politické postoje nebo finanční zájmy.

Odborník na technologie Jake Denton, výzkumný pracovník Tech Policy Center, nadace The Heritage Foundation, sdělil deníku The Epoch Times, že lidé mají právo být vůči tomuto „sňatku“ skeptičtí.

„Jsou to ti samí recyklovaní programátoři, kteří pracovali na tomto projektu a kteří měli za úkol navrhnout vrstvy důvěry a bezpečnosti, které monitorovaly Twitter a Facebook, jen tentokrát s mnohem výkonnějším nástrojem,“ říká Denton. „Teoreticky je to naprosto neškodné, ale v praxi už vidíme známky toho, že to může přinést neštěstí.“

„Bude to mít následný vliv na všechno, co čteme a sledujeme,“ míní Denton.

„V tomto scénáři je společnost Microsoft vnímána jako nestranný subjekt, ale ve skutečnosti bude v podstatě schopna tento nástroj použít k prosazení redakční kontroly a diskrétnosti.“

— Jake Denton, Tech Policy Center, The Heritage Foundation

Výzkumník konkrétněji popisuje, že ke zkreslení podle něho dochází prostřednictvím „vrstvy důvěry a bezpečnosti předprogramované do modelu, který filtruje přijatelné výstupy a omezuje to, co se posílá zpět uživateli“, takto je ovlivňováno to, co bude uživatel číst, a to bude znamenat onu deklarovanou pomoc při vytváření médií.

„V tomto scénáři je společnost Microsoft vnímána jako nestranný subjekt, ale ve skutečnosti bude v podstatě schopna tento nástroj použít k prosazení redakční kontroly a vlastních představ,“ míní Denton a dodává, že míru potenciální zaujatosti lze obejít časem a pozorností, které jednotlivé mediální organizace do procesu editace vkládají.

„Nakonec budou takové publikace, které se budou obávat ztráty důvěry, bezpečnosti a zaujatosti, a takové, které filtr přijmou a kterým by nejvíce vyhovovalo, kdyby tato vrstva důvěry a bezpečnosti redakční roli zautomatizovala,“ říká Denton.

Názory Billa Gatese – syntetické maso, mRNA vakcíny

Bill Gates diskutuje o své nové knize „Jak zabránit příští pandemii“ na pódiu 92Y v New Yorku 3. května 2022. (Michael Loccisano / Getty Images)

Obavy pramení mimo jiné z toho, že ti, kdo vytvářejí vrstvy pro úpravu „důvěryhodnosti a bezpečnosti“, mají určitou agendu, která určuje, jak se produkty umělé inteligence vyvíjejí. Pokud je něco dle agendy hodnoceno jako dobré, může být potom filtrem propuštěno. Naopak to, co by ono „dobré“ zpochybňovalo, mohlo by být filtrem zablokováno.

Jedním z příkladů může být skutečnost, že Bill Gates je investorem společnosti Upside Foods, jednoho ze dvou výrobců syntetického masa schválených americkým ministerstvem zemědělství.

V rozhovoru pro Technology Review z roku 2021 Bill Gates uvedl, že regulační pravomoci státu by měly být využity ve všech bohatých zemích, aby se usnadnil odklon od chovu živých, dýchajících krav.

Gates míní, že chov krav způsobuje produkci skleníkových plynů, což podle něho povede ke světové katastrofě kvůli souvisejícím klimatickými jevům. Bohaté země podle Gatese musí přestat jíst červené maso, a tedy chovat krávy, aby zachránily svět před skleníkovými plyny. Svět podle Gatese zachrání jeho syntetické maso.

„Všechny bohaté země by měly přejít na 100% syntetické hovězí maso. Na chuťový rozdíl si můžete zvyknout a říká se, že časem bude chutnat ještě lépe,“ řekl Gates v rozhovoru pro Technology Review.

„Nakonec je ta ekologická prémie natolik skromná, že můžete tak trochu změnit lidi nebo pomocí regulace zcela změnit poptávku. Takže u masa v zemích se středními a vyššími příjmy si myslím, že je to možné,“ míní miliardář.

Další věc, kterou Gates propagoval, je kontroverzní mRNA vakcína proti onemocnění covid-19. V souvislosti s tím se Gatesem financovaná organizace Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) stala partnerem při vývoji termostabilního mRNA filmu (fólie) obsahujícího covidovou vakcínu, která se aplikuje pod jazyk.

Screenshot stránky theconversation.com, na níž je rozebírána nová technologie skladovatelných fólií obsahujících vakcínu, která se aplikuje vložením pod jazyk. (Screenshot The Epoch Times)

CEPI financovaná Gatesem také oznámila, že zpočátku poskytne až 1,2 milionu dolarů na pomoc při vývoji „3D struktury vakcinačních materiálů obsahujících lipidové nanočástice (LNP) s mRNA“.

„Distribuce vakcín je stejně důležitá jako vývoj vakcín v reakci na vznikající krizi – takže zatímco se mRNA během pandemie covidu-19 rychle stala jednou z technologických ,zářivých hvězd‘, globální přístup k dávkám vakcín byl značně ztížen potřebou jejího skladování ve zmraženém stavu,“ uvedla Ingrid Kromannová, zastupující ředitelka CEPI pro výrobu vakcín a dodavatelský řetězec, v tiskové zprávě z 5. prosince 2023.

Gates výrobky a technologii, do které investoval, propaguje, přestože teorie o přicházející světové katastrofě způsobené oteplováním způsobeným skleníkovými plyny byla řadou vědců zpochybněna, a navzdory tomu, že mRNA vakcíny by mohly být příčinou rozšířených zpráv o nežádoucích zdravotních následcích.

Podle americké databáze VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System) Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) byly vakcíny proti covidu-19 označeny jako hlavní podezřelé ve více než 1,5 milionu hlášení nežádoucích účinků.

Tato čísla mohou být ještě vyšší, protože harvardská studie financovaná FDA zjistila, že případy VAERS představují méně než 1 % nežádoucích účinků vakcín, což znamená, že do systému byl nahlášen pouze zlomek událostí.

Přestože Gatesovy otevřené názory nemusejí nutně znamenat, že jeho produkt umělé inteligence filtrující zpravodajství bude prodchnut stejným poselstvím, podle Dentona je minimálně třeba uvažovat nad tím, jak velký stupeň objektivity bude v těchto případech nabízet.

Zpravodajství a volby

(Zleva) Joe Biden. (Brendan Smialowski / AFP via Getty Images) Donald Trump. (Chip Somodevilla / Getty Images)

Obavy z mediální manipulace během období voleb v USA vzrostly poté, co bylo odhaleno, že několik velkých zpravodajských organizací před prezidentskými volbami v roce 2020 selektivně třídilo informace, které mohly ovlivnit výsledky voleb.

Mezi zásadní informaci patřil původ notebooku, který pravděpodobně patřil Hunteru Bidenovi. Média v té době prohlašovala, že se jedná o „ruské dezinformace“. Nakonec byl notebook skutečně identifikován jako vlastnictví Huntera Bidena s obsahem závažných informací o účasti jeho otce, kandidáta Demokratické strany USA, na jeho obchodních aktivitách v době, kdy byl viceprezidentem Baracka Obamy.

Ačkoli může být umělá inteligence prodávána mediálním organizacím jako nestranný způsob, jak zvýšit příjmy prostřednictvím zvýšení produktivity práce redakce, přesvědčení jejích tvůrců bude podle Jacka Dentona pravděpodobně „zapečeno“ v programu.

„Nikdo z nás nevěří žádné z těchto organizací. Viděli jsme, jak toho (informací) za posledních několik let hodně spálily. Jak jim máme nyní důvěřovat ohledně těchto nástrojů umělé inteligence a očekávat, že tentokrát bude výsledek odlišný?“ ptá se Jake Denton z Tech Policy Centra na The Heritage Foundation.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.