Na dnešní společné tiskové konferenci několika zemědělských svazů předeslali jejich zástupci důvody chystaného protestu agrárníků střední a východní Evropy, kteří volají po změnách politiky EU v oblasti zemědělství, jež podle nich ohrožuje budoucnost tohoto odvětví.
Protest, kterého se měli původně zúčastnit spolu s těmi našimi i farmáři ze Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy a Lotyšska, zaujal další země a dle prezidenta Agrární komory České republiky (AK) Jana Doležala dnes oznámili připojení se k akci i zemědělci z Rumunska, Bulharska, Slovinska a Chorvatska.
Doležal uvedl, že tento protest plánovaný na 22. února „zatím není protivládní akcí. Je to akce namířená proti politice EU“. Dodal, že nemá politický cíl a jde jim jen o „budoucnost českého zemědělství, které je teď v ohrožení“.
V této fázi má jít pouze o akci symbolickou, kterou nechtějí nikoho omezit a na několika hraničních přechodech dojde symbolickému setkání farmářů obou sousedících zemí. Kromě hranic budou i „jízdy“ ve městech, ale mimo špičku. Konkrétní podobu upřesní komora později.
Do tohoto protestu se zapojí i nepolitický Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, který sdružuje hlavně horské a podhorské zemědělce, a také část Společnosti mladých agrárníků České republiky, která je nepolitickým neziskovým sdružením mladých farmářů do věku 40 let.
I když zemědělci zveřejní společný manifest s požadavky až příští týden ve čtvrtek, prezident AK jich několik avizoval. Vadí jim zejména bezcelní dovozy obilí z Ukrajiny, resp. území, ve kterých se nedodržují stejná pravidla jako v unii. Tato politika totiž vede k poklesu cen, které již ohrožují naše zemědělce.
Dalším důvodem je dle Doležala přebujelá byrokracie a „množství regulací zejména v evropské Zelené dohodě, která podle našeho názoru není správně implementována, zatěžuje zemědělce a zdražuje jim produkci, která potom bohužel není konkurenceschopná na evropském trhu“.
Klíčovým bude dle prezidenta AK jednání Rady ministrů zemědělství EU, které se bude konat 26. února: „My chceme, aby tato rada rozhodla o výrazných regulatorních a administrativních úlevách pro zemědělce a úpravě bezcelní dohody EU-Ukrajina a finanční pomoci pro evropské zemědělce.“
Problém byrokracie zdůraznil i viceprezident Společnosti mladých agrárníků České republiky David Jeřábek. Jako příklad uvedl klimaticko-ekologickou administrativu a s ní spojené vyplňovaní tabulek, které zabírá spoustu času a zvyšuje náklady a které nemusí dělat konkurence mimo EU.
Další zátěží je pro ně AMS – evropský systém družicového snímání pozemků dotovaných zemědělců. Protože nefunguje správně, musí jeho „práci“ dělat sami zemědělci, což obnáší fyzické kontroly a pravidelné focení pole osobně za podmínky azimutového GPS zaměřování. Bez toho nedostanou dotace.
Jeřábek konstatoval, že byť byl pro ně rok 2022 úspěšný, ten následující byl špatný, a letos a příští rok předjímají jako opět špatný.
„Situace už je zoufalá, my už nemůžeme dál,“ sdělil s tím, že on sám nikdy demonstrace nepodporoval a nevěřil, že by nějakou kdy spoluvyhlašoval.
„Pokud nám vláda, a hlavně Evropská komise nepomůže, myslím si, že hlavně co se týče generační obměny, evropské zemědělství nemá budoucnost,“ zakončil Jeřábek.
Problém současného nastavení demotivující mladé zemědělce kvitoval i místopředseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jiří Michalisko.
„Považuji za nezbytné na tyto problémy upozornit, pokud chceme v České republice i nadále produkovat zdravé a kvalitní potraviny za spravedlivé ceny,“ připojil se Michallisko.
Jan Doležal krátce okomentoval i včerejší jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným a premiérem Petrem Fialou. Sdělil, že se na mnoha věcech shodli a že politici situaci chápou. Nicméně, pokud agrárníci nebudou spokojeni se závěry vlády, které jim má 29. února na společné schůzce představit ministr, „podpoří protesty, které již spontánně a místy živelně propukají napříč republikou, a mohou vyústit v celonárodní demonstraci“.
Také se za AK distancoval od akce 19. 2., která má být „ostřejšího“ charakteru a bude blokovat i dopravu. Byť důvody chápe a původní záměr kvitoval, nechtějí sloužit jako protivládní nástroj a naznačil i možný „vliv Ruska“.
A pokud jde o Rusko, Doležal poukázal také na údajný růst dovozu plodin do EU.
„Já jsem se doslechl na jednání V4, že se dováží čím dál častěji obiloviny a olejoviny z Ruské federace na území EU. A já nechápu, proč se tady bavíme o tom, že Evropa je ve válce s Ruskem a zároveň sem dováží obiloviny z Ruska, které jsou ale levnější, protože nejsou greendealové,“ sdělil šéf AK.
„Někdo v Bruselu musí bouchnout do stolu!“ komentoval celkovou situaci.