Juraj Skovajsa

16. 2. 2024

Na dnešní společné tiskové konferenci několika zemědělských svazů předeslali jejich zástupci důvody chystaného protestu agrárníků střední a východní Evropy, kteří volají po změnách politiky EU v oblasti zemědělství, jež podle nich ohrožuje budoucnost tohoto odvětví.

Protest, kterého se měli původně zúčastnit spolu s těmi našimi i farmáři ze Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy a Lotyšska, zaujal další země a dle prezidenta Agrární komory České republiky (AK) Jana Doležala dnes oznámili připojení se k akci i zemědělci z Rumunska, Bulharska, Slovinska a Chorvatska.

Doležal uvedl, že tento protest plánovaný na 22. února „zatím není protivládní akcí. Je to akce namířená proti politice EU“. Dodal, že nemá politický cíl a jde jim jen o „budoucnost českého zemědělství, které je teď v ohrožení“.

V této fázi má jít pouze o akci symbolickou, kterou nechtějí nikoho omezit a na několika hraničních přechodech dojde symbolickému setkání farmářů obou sousedících zemí. Kromě hranic budou i „jízdy“ ve městech, ale mimo špičku. Konkrétní podobu upřesní komora později.

Do tohoto protestu se zapojí i nepolitický Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, který sdružuje hlavně horské a podhorské zemědělce, a také část Společnosti mladých agrárníků České republiky, která je nepolitickým neziskovým sdružením mladých farmářů do věku 40 let.

I když zemědělci zveřejní společný manifest s požadavky až příští týden ve čtvrtek, prezident AK jich několik avizoval. Vadí jim zejména bezcelní dovozy obilí z Ukrajiny, resp. území, ve kterých se nedodržují stejná pravidla jako v unii. Tato politika totiž vede k poklesu cen, které již ohrožují naše zemědělce.

Dalším důvodem je dle Doležala přebujelá byrokracie a „množství regulací zejména v evropské Zelené dohodě, která podle našeho názoru není správně implementována, zatěžuje zemědělce a zdražuje jim produkci, která potom bohužel není konkurenceschopná na evropském trhu“.

Klíčovým bude dle prezidenta AK jednání Rady ministrů zemědělství EU, které se bude konat 26. února: „My chceme, aby tato rada rozhodla o výrazných regulatorních a administrativních úlevách pro zemědělce a úpravě bezcelní dohody EU-Ukrajina a finanční pomoci pro evropské zemědělce.“

Problém byrokracie zdůraznil i viceprezident Společnosti mladých agrárníků České republiky David Jeřábek. Jako příklad uvedl klimaticko-ekologickou administrativu a s ní spojené vyplňovaní tabulek, které zabírá spoustu času a zvyšuje náklady a které nemusí dělat konkurence mimo EU.

Další zátěží je pro ně AMS – evropský systém družicového snímání pozemků dotovaných zemědělců. Protože nefunguje správně, musí jeho „práci“ dělat sami zemědělci, což obnáší fyzické kontroly a pravidelné focení pole osobně za podmínky azimutového GPS zaměřování. Bez toho nedostanou dotace.

Jeřábek konstatoval, že byť byl pro ně rok 2022 úspěšný, ten následující byl špatný, a letos a příští rok předjímají jako opět špatný.

„Situace už je zoufalá, my už nemůžeme dál,“ sdělil s tím, že on sám nikdy demonstrace nepodporoval a nevěřil, že by nějakou kdy spoluvyhlašoval.

„Pokud nám vláda, a hlavně Evropská komise nepomůže, myslím si, že hlavně co se týče generační obměny, evropské zemědělství nemá budoucnost,“ zakončil Jeřábek.

Problém současného nastavení demotivující mladé zemědělce kvitoval i místopředseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jiří Michalisko.

„Považuji za nezbytné na tyto problémy upozornit, pokud chceme v České republice i nadále produkovat zdravé a kvalitní potraviny za spravedlivé ceny,“ připojil se Michallisko.

Jan Doležal krátce okomentoval i včerejší jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným a premiérem Petrem Fialou. Sdělil, že se na mnoha věcech shodli a že politici situaci chápou. Nicméně, pokud agrárníci nebudou spokojeni se závěry vlády, které jim má 29. února na společné schůzce představit ministr, „podpoří protesty, které již spontánně a místy živelně propukají napříč republikou, a mohou vyústit v celonárodní demonstraci“.

Také se za AK distancoval od akce 19. 2., která má být „ostřejšího“ charakteru a bude blokovat i dopravu. Byť důvody chápe a původní záměr kvitoval, nechtějí sloužit jako protivládní nástroj a naznačil i možný „vliv Ruska“.

A pokud jde o Rusko, Doležal poukázal také na údajný růst dovozu plodin do EU.

„Já jsem se doslechl na jednání V4, že se dováží čím dál častěji obiloviny a olejoviny z Ruské federace na území EU. A já nechápu, proč se tady bavíme o tom, že Evropa je ve válce s Ruskem a zároveň sem dováží obiloviny z Ruska, které jsou ale levnější, protože nejsou greendealové,“ sdělil šéf AK.

„Někdo v Bruselu musí bouchnout do stolu!“ komentoval celkovou situaci.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).