Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) zastupující tisíce sedláků a rodinných farem pořádala 13. 2. 2024 tiskovou konferenci, na které její představitelé prezentovali desatero kroků k efektivnější zemědělské politice. Vysvětlili také důvody, proč nepodpoří stávku zemědělců, která má začít v Praze od příštího pondělí.
„My to určitě nepodporujeme a určitě se těchto protestů účastnit nebudeme. Vadí nám, že v pozadí stojí podpora zemědělské politiky, která směřuje k vytažení peněz pro agroholdingy a velké podniky,“ řekl již minulý týden místopředseda ASZ Jan Štefl.
Na tiskové konferenci předseda ASZ Jaroslav Šebek uvedl, že jeden z důvodů ke stávce je vytvořit tlaky na vládu, aby změnila takzvané redistributivní platby a zvýšila navýšení limitu ze současných 150 na 450 hektarů.
Za nynějších podmínek všichni zemědělci v Česku, kteří o to vládu požádají, dostávají peníze na prvních 150 hektarů obhospodařované půdy, a to 23 procent z částky vyčleněné na přímé platby.
Podle Šebka by také mělo dojít k zastropování dotací a měly by sloužit jen pro malé a střední podniky.
„Myslíme si, že systém národních dotací je již zastaralý, nefunguje správně a měl by být v prvé řadě zaměřen na podporu malých a středních podniků. Velké podniky by žádné dotace z národních dotací brát vůbec neměly,“ uvedl Šebek.
Konkrétními návrhy ASZ ke změně zemědělské politiky
K desateru kroků pro zefektivnění českého zemědělství patří podle ASZ například zlepšení podmínek pro vznik nových zemědělců, snížení byrokracie či přepracování systému národních dotací, které zvýhodňují především velké zemědělské podniky. Implementace těchto návrhů by podle představitelů ASZ zvýšila konkurenceschopnost českého zemědělství.
Podle Šebka v současnosti velké investiční skupiny kupříkladu využívají systému dotací a skupují menší podniky, aby dosáhly na vyšší dotace. „To opravdu českému zemědělství škodí,“ míní Šebek.
„Myslím, že vláda podporuje agroholdingy a že to je fatální chyba,“ sdělil Štefl.
Drahé potraviny odráží malou konkurenci v zemědělství
„Mně docela vadí, když pan ministr říká, že stát nemá nástroje pro to, aby řešil nárůst cen potravin… On ty nástroje má,“ sdělil Štefl. Podle něho musí dojít k vytvoření větší konkurence. Bohužel v současnosti většina produkce pochází od malého počtu velkých zemědělských podniků.
Větší podpora malým a středním farmám, která by vedla k větší konkurenci, nemusí být odvislá jen od vládní politiky. Může přijít také od nás, samotných spotřebitelů.
Podpora rodinných farem zákazníky
Jak uvádí webové stránky ASZ, občané mohou podpořit české a moravské sedláky nákupem lokálních produktů. Na mnohých místech republiky se například konají pravidelné místní farmářské trhy.
Kromě toho je v jednotlivých regionech možné navštívit rodinné farmy přímo a získat či posbírat si čerstvou zeleninu nebo ovoce přímo ze zahrady. Lidé tak mají možnost nakoupit si poctivé výrobky domácí produkce od sedláků ze svého blízkého okolí. Návštěvu farmy je navíc možné pojmout i jako výlet pro celou rodinu.
Regionální potraviny podporuje také Ministerstvo zemědělství.
„Díky krátkým distribučním cestám od výrobce ke spotřebiteli jsou tyto produkty čerstvější, mají lepší chuť i vůni,“ uvádí na stránkách regionalnipotravina.cz.