Ellen Wan

18. 2. 2024

Vnitřní únava může vést ke zhoršení tělesných funkcí a různým zdravotním problémům. Protože však vnitřní orgány nelze pozorovat zvenčí, je pro jednotlivce obtížné zjistit aktuální stav svých orgánů. Japonští lékaři proto představili metody sebehodnocení a jednoduchá dechová cvičení pro její zlepšení.

Doktor Kotaro Nakata, internista a autor knihy Zotavení se z vnitřní únavy (内臓疲労回復), vysvětlil v časopise Women’s Health, že „vnitřní únava“ znamená signál, že orgány jsou příliš zatížené a potřebují odpočinek. Chybí lékařská definice, ale obecně se projevuje jako narušená funkce orgánů, jako je nadýmání a zácpa způsobené gastrointestinálními problémy a únava v důsledku ne zcela optimální funkce orgánů.

Studie publikovaná v BMC Medicine v roce 2016 odhalila, že únava zkracuje délku života. Vědci provedli 16letý průzkum na 18 101 mužích a ženách ve věku 40 až 79 let. Výsledky ukázaly, že míra úmrtnosti na všechny choroby a míra úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění u osob s nejvyšší mírou únavy byla 1,4krát, resp. 1,45krát vyšší ve srovnání s osobami s nejnižší mírou únavy. I po zohlednění všech předpokládaných matoucích faktorů a mechanismů zůstala míra úmrtnosti ze všech příčin u jedinců s nejvyšší úrovní únavy 1,26krát vyšší než u jedinců s úrovní nejnižší.

Doktor Shiro Kotake, ředitel Kotake Orthopedic Surgical Clinic v Japonsku a specialista na cvičení, v japonském zdravotnickém pořadu upozornil, že konzumace ledových nápojů a studených jídel snižuje průtok krve žaludkem a tenkým střevem, což vede k zažívacím potížím a bolestem břicha. Navíc zvyšuje množství bakteriálních toxinů ve střevech, které při vstupu do krevního oběhu vyčerpávají detoxikační schopnost jater a způsobují celkovou únavu celého těla.

Jak provést sebehodnocení vnitřní únavy

Jak zjistíte, zda trpíte vnitřní únavou? Kotake navrhuje, abyste si položili následující otázky, které vám pomohou zhodnotit vnitřní únavu:

 1. Cítíte se často fyzicky unavení?
 1. Máte hrubou pokožku a opakující se akné kolem úst?
 1. Trpíte zácpou nebo průjmem?
 1. Jste náchylní k běžným nachlazením?
 1. Pociťujete ztrátu chuti k jídlu, časté nadýmání a zažívací potíže?
 1. Jste unavení i po dostatečném spánku?
 1. Cítíte se depresivně a máte zpomalené myšlenkové reakce?
 1. Konzumujete pravidelně studené potraviny a nápoje?

Pokud jste na jednu až tři z těchto otázek odpověděli kladně, je možné, že vaše orgány začínají pociťovat únavu. Pokud váš stav popisuje čtyři až šest znaků, již únavu pravděpodobně zažíváte. Pokud odpovídá sedm a více příznaků, doporučuje se neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Zlepšení funkce orgánů začíná dýcháním

Kotake představil dechové cvičení, které může zlepšit vnitřní únavu.

Postup

 1. Posaďte se na židli bez opěradla, udržujte vzpřímený posed a zhluboka se nadechněte.
 2. Při výdechu nahlas vyslovte „peko“ a zatněte břicho. Tím stáhnete bránici a zvednete vnitřní orgány nahoru.
 3. Při pokračujícím výdechu nyní vyslovte „poko“ a povolte břicho . Tím se uvolní bránice a vnitřní orgány klesnou.
 4. Opět vyslovte „peko“ a zároveň rukama stlačte a uvolněte břicho a vydechněte všechen vzduch.

Toto cvičení opakujte každý den po třech sériích.

*Důležité upozornění: Nenadechujte se, dokud nevydechnete všechen vzduch.

V Taichung Veterans General Newsletter (pdf), který vydala Taichung Veterans General Hospital, se uvádí, že nesprávné dýchání může v těle hromadit stres, což vede k různým vnitřním změnám a dysfunkcím. Moderní životní styl s dlouhým sezením a sníženou fyzickou aktivitou má za následek sníženou funkčnost dýchacího a oběhového systému (srdce a plic). Mnoho lidí má navíc ve zvyku hrbit se, což stlačuje břicho a způsobuje sníženou účinnost bráničního (břišního) dýchání. To může vést k nahrazování bráničního dýchání hrudními a krčními svaly, tzv. hrudnímu dýchání, které způsobuje chronické bolesti ramen a krku.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.