Vnitřní únava může vést ke zhoršení tělesných funkcí a různým zdravotním problémům. Protože však vnitřní orgány nelze pozorovat zvenčí, je pro jednotlivce obtížné zjistit aktuální stav svých orgánů. Japonští lékaři proto představili metody sebehodnocení a jednoduchá dechová cvičení pro její zlepšení.
Doktor Kotaro Nakata, internista a autor knihy Zotavení se z vnitřní únavy (内臓疲労回復), vysvětlil v časopise Women’s Health, že „vnitřní únava“ znamená signál, že orgány jsou příliš zatížené a potřebují odpočinek. Chybí lékařská definice, ale obecně se projevuje jako narušená funkce orgánů, jako je nadýmání a zácpa způsobené gastrointestinálními problémy a únava v důsledku ne zcela optimální funkce orgánů.
Studie publikovaná v BMC Medicine v roce 2016 odhalila, že únava zkracuje délku života. Vědci provedli 16letý průzkum na 18 101 mužích a ženách ve věku 40 až 79 let. Výsledky ukázaly, že míra úmrtnosti na všechny choroby a míra úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění u osob s nejvyšší mírou únavy byla 1,4krát, resp. 1,45krát vyšší ve srovnání s osobami s nejnižší mírou únavy. I po zohlednění všech předpokládaných matoucích faktorů a mechanismů zůstala míra úmrtnosti ze všech příčin u jedinců s nejvyšší úrovní únavy 1,26krát vyšší než u jedinců s úrovní nejnižší.
Doktor Shiro Kotake, ředitel Kotake Orthopedic Surgical Clinic v Japonsku a specialista na cvičení, v japonském zdravotnickém pořadu upozornil, že konzumace ledových nápojů a studených jídel snižuje průtok krve žaludkem a tenkým střevem, což vede k zažívacím potížím a bolestem břicha. Navíc zvyšuje množství bakteriálních toxinů ve střevech, které při vstupu do krevního oběhu vyčerpávají detoxikační schopnost jater a způsobují celkovou únavu celého těla.
Jak provést sebehodnocení vnitřní únavy
Jak zjistíte, zda trpíte vnitřní únavou? Kotake navrhuje, abyste si položili následující otázky, které vám pomohou zhodnotit vnitřní únavu:
- Cítíte se často fyzicky unavení?
- Máte hrubou pokožku a opakující se akné kolem úst?
- Trpíte zácpou nebo průjmem?
- Jste náchylní k běžným nachlazením?
- Pociťujete ztrátu chuti k jídlu, časté nadýmání a zažívací potíže?
- Jste unavení i po dostatečném spánku?
- Cítíte se depresivně a máte zpomalené myšlenkové reakce?
- Konzumujete pravidelně studené potraviny a nápoje?
Pokud jste na jednu až tři z těchto otázek odpověděli kladně, je možné, že vaše orgány začínají pociťovat únavu. Pokud váš stav popisuje čtyři až šest znaků, již únavu pravděpodobně zažíváte. Pokud odpovídá sedm a více příznaků, doporučuje se neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
Zlepšení funkce orgánů začíná dýcháním
Kotake představil dechové cvičení, které může zlepšit vnitřní únavu.
Postup
- Posaďte se na židli bez opěradla, udržujte vzpřímený posed a zhluboka se nadechněte.
- Při výdechu nahlas vyslovte „peko“ a zatněte břicho. Tím stáhnete bránici a zvednete vnitřní orgány nahoru.
- Při pokračujícím výdechu nyní vyslovte „poko“ a povolte břicho . Tím se uvolní bránice a vnitřní orgány klesnou.
- Opět vyslovte „peko“ a zároveň rukama stlačte a uvolněte břicho a vydechněte všechen vzduch.
Toto cvičení opakujte každý den po třech sériích.
*Důležité upozornění: Nenadechujte se, dokud nevydechnete všechen vzduch.
V Taichung Veterans General Newsletter (pdf), který vydala Taichung Veterans General Hospital, se uvádí, že nesprávné dýchání může v těle hromadit stres, což vede k různým vnitřním změnám a dysfunkcím. Moderní životní styl s dlouhým sezením a sníženou fyzickou aktivitou má za následek sníženou funkčnost dýchacího a oběhového systému (srdce a plic). Mnoho lidí má navíc ve zvyku hrbit se, což stlačuje břicho a způsobuje sníženou účinnost bráničního (břišního) dýchání. To může vést k nahrazování bráničního dýchání hrudními a krčními svaly, tzv. hrudnímu dýchání, které způsobuje chronické bolesti ramen a krku.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.