Redakce Epoch Times

3. 3. 2024

Třetí den jedinečných vystoupení uměleckého souboru Shen Yun a úplně vyprodané představení v pražském Kongresovém centru. Diváci si odnášejí hluboké dojmy, na které často nenacházejí slova. Oslovila je duchovní hloubka tradiční čínské kultury a skvělé výkony tanečníků.

„Na představení jsem se velice těšil… bylo to opravdu krásné, tanečníci předvádějí krásné výkony a mají můj obdiv,“ říká ředitel komplexu Plaveckého stadionu Podolí, pan Jan Bezděk, a dodává, že soubor dokázal hudbu i tanec „krásně spojit dohromady“.

Tradiční čínská kultura inspirovaná nebesy, která prostupuje celým představením, obsahuje řadu významných historických příběhů, legend a ponaučení. Pana Bezděka zaujal příběh z literární klasiky Putování na západ, který soubor Shen Yun letos zařadil do svého programu. V něm se utkává Opičí král s divokým a mocným démonem žijícím pod Ohnivou horou.

„Musím se přiznat, že jako malé dítě jsem se na Opičího krále díval, ještě na černobílé televizi. Byl to jeden z mých nejoblíbenějších seriálů z dětství, takže Opičí král se mi velice líbí a líbil,“ říká pan Bezděk.

Více než tisíc sedm set diváků ve vyprodaném hledišti mělo možnost nahlédnout do historie prastaré Číny, naslouchat unikátní živé orchestrální hudbě spojující západní a východní nástroje a pozorovat obří multimediální pozadí.

Diváci ve vyprodaném představení souboru Shen Yun v pražském Kongresovém centru, 3. března 2024. (Kamil Rakyta / The Epoch Times)

„Já jsem tady vlastně náhodou, protože to byl dárek pro mého bratra, který bohužel nemohl dneska přijít, takže jsem se dostavil já… a upřímně si myslím, že bratr toho bude velice litovat, že tu nebyl,“ dodává ředitel.

Představení začíná legendou o tom, že dnešní lidé byli kdysi bohy, kteří následovali volání Stvořitele, aby sestoupili na Zem a během mnoha životů „připravili půdu pro velkolepou hru dějin“.

„Já nejsem nábožensky založen, ale určitě něco na tom bude. Nikdo z nás neví, jak vznikl svět. Je jedno, jestli věříme v Boha takového nebo druhého, nebo třetího, to je asi jedno, ale je důležité, že lidé v něco věří a že jim to udržuje zdravého ducha,“ míní pan Bezděk.

MUDr. Anna Briestenská (vlevo), povoláním chirurg, na představení Shen Yun v pražském Kongresovém centru, 3. března 2024. (Kamil Rakyta / The Epoch Times)

„Nádherné, nádherná výprava, krásná muzika živého orchestru… celé představení je velice hezky připravené,“ říká doktorka Anna Briestenská, jejíž povolání je chirurgie.

Hudba orchestru Shen Yun, která kombinuje západní a východní nástroje, hraje v pentatonice, byla podle paní Briestenské „velice zajímavá“ a v orchestru zněly „zajímavé hudební nástroje“.

„Navštívila jsem Čínu, takže trošičku mám představu, jak to tam vypadá, a je to opravdu nádherné představení,“ dodává s tím, že ji „překvapilo nádherné (multimediální) pozadí“. „Bylo to pro mě… opravdu až šokující, jak to mají udělané,“ říká doktorka o patentované projekci, která podle stránek souboru „umožňuje účinkujícím cestovat tam a zpět mezi jevištěm a animovaným pozadím“.

„Opravdu nádhera, nemůžu nic jiného říci, protože je to krásné představení,“ dodává dojatá divačka.

„Čína je celá taková trochu mystická pro mě, protože tam je to jejich náboženství velice mírumilovné,“ reaguje doktorka na úvodní vystoupení nazvané Čas spásy začíná, o bozích sestupujících na Zem.

Na otázku, co by vzkázala souboru Shen Yun, odpovídá: „Já jim přeju, aby takhle krásně tancovali pořád, aby byli tak dokonalí. Ta jejich vystoupení jsou dokonalá.“

Tanečníci podle paní Briestenské jsou tak propojení, že tancují jako jedna bytost. „Jako kdyby to tancoval jeden člověk a ten jeden se ukázal v kaleidoskopu (jako skupina tanečníků). Nádherné představení, opravdu,“ uzavírá lékařka.

The Epoch Times je hrdým sponzorem uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.