Umělecký soubor Shen Yun se v Praze setkal s vřelým přijetím publika. Na představení plné hudby, tance, legend a duchovních ponaučení se od pátečního večera přišlo podívat již více než osm tisíc diváků. V hledišti pražského Kongresového centra usedla také známá televizní moderátorka paní Saskia Burešová, která v České televizi od roku 1993 uvádí pořad Kalendárium.
„Zajímavé, poutavé, přínosné,“ říká paní Burešová po večerním představení.
„Úžasná synchronizace s plátnem… animací a s živými herci,“ říká moderátorka o patentovaném vynálezu souboru Shen Yun, který „umožňuje účinkujícím cestovat tam a zpět mezi jevištěm a animovaným pozadím“, jak efekt popisují stránky souboru Shen Yun. Ona i její manžel, televizní režisér Petr Obdržálek, dodávají, že se jedná o „výborný nápad“.
„My jsme dlouho přemýšleli, jak to dělají. Pak jsme to objevili. Přišli jsme na to. Ale ten první dojem byl tedy úchvatný,“ říká paní Saskia.
Pochválila také výkony tanečníků a tanečnic, kteří jsou podle ní „technicky, pohybově, herecky výborní“.
„Skvělé to bylo, opravdu skvělé,“ dodává manžel.
„Pro mě je to velice zajímavá zkušenost a hrozně zajímavá věc, protože jsem nikdy takové představení neviděla,“ říká provozovatelka hudební akademie Viva Music paní Adéla Donátová, kterou velice zajímá čínská kultura „i z hlediska historie a hudby“.
„Protože sama jsem muzikantka a vnímám to i jiným způsobem než běžný divák,“ říká klavíristka. „Jsem hlavně moc ráda, že je tady živá hudba, že je tady orchestr… jak jsou muzikanti a taneční složka synchronní… je to pro mě báječné“.
Orchestr souboru Shen Yun kombinuje západní a východní nástroje, čímž vytváří originální zvuk, zatímco tanečníci předvádějí klasických čínský tanec, ale také etnické a lidové tance.
„Překvapila mě témata, kterých se představení týká,“ říká klavíristka. „Překvapila mě ta část, v níž ten komunistický režim perzekvuje ty vyznavače onoho náboženství,“ říká paní Donátová o vystoupení nazvaném Zločiny na konci věků, které zobrazuje pronásledování praktikujících Falun Dafa, praxe známé též jako Falun Gong, která zahrnuje meditační cvičení a morální kodex pro sebezdokonalování.
„Je to všechno pojaté hodně do hloubky. Je to pro mě velice zajímavá záležitost. Nečekala jsem něco takového,“ říká provozovatelka hudební akademie.
„Já obdivuji ty tanečníky. Zaprvé tu synchronicitu, je úžasná. Myslím si, že mají hodně dobře natrénováno. Ten taneční soubor je opravdu vynikající,“ říká její manžel Ladislav Kremlík, bývalý baletní tanečník.
Na otázku, jak se mu líbilo vystoupení Tanec pro nebesa, který vzdává hold svobodnému duchu mongolských jezdců, říká: „Já myslím, že ty etnické tance, a vůbec tato kultura, hluboce souvisí s čínskou historií a s jejich náboženstvím. Je úžasné to vůbec vidět a trošku do toho proniknout prostřednictvím těch komentářů, moderátorů a prostřednictvím písní a vůbec i té grafiky, která běží za tanečníky.“
„Rozhodně je to pro mě… nazval bych to exotikou a nádherným zážitkem, vidět tu kulturu jako takovou. A takhle popsanou,“ dodává pan Kremlík.
Tradiční čínská kultura s sebou nese hluboké duchovní bohatství, z něhož soubor Shen Yun čerpá inspiraci pro tvorbu svých vystoupení. „Já tuto část historie Číny vlastně moc neznám. Takže je to pro mě takové první setkání nebo bližší, a tohoto typu,“ říká bývalý baletní tanečník.
„My tady samozřejmě známe křesťanství, teď tady poznáváme jiné náboženství a tohle je něco, co se moc tady nezná, moc se neprezentuje, a i ta forma, kterou to tady probíhá… tak je velice zajímavá,“ říká pan Kremlík.
„Postavy, které tam vystupují, na to nejsme tady vůbec zvyklí. Vůbec neznám tyto postavy, to, jakým způsobem to vlastně začalo samo o sobě, jak lidstvo sestoupilo na zem, jakým způsobem je to popisováno,“ dodává. „Čína je jedna z nejstarších kultur, takže myslím si, že je to krásně provedené představení a provázané ať už s tou historií, tak i s tím náboženstvím.“
„Umělcům bych chtěl vzkázat, že jsou perfektní, moc se mi to líbí. Jako pro bývalého baleťáka je to pro mě opravdu nádherný zážitek,“ říká pan Kremlík.
The Epoch Times je hrdým sponzorem uměleckého souboru Shen Yun Performing Arts.