Jeff Minick

9. 3. 2024

Tato tradice výměny knih jako štědrovečerních dárků vznikla na Islandu, ale inspirací může být i kdykoli během roku.

Jolabokaflod.

Toto slovní spojení se do češtiny překládá jako „Vánoční záplava knih“ a odkazuje na Štědrý večer na Islandu, kdy si mnoho rodin a přátel vyměňuje knihy jako dárky, sedí u vyhřátého krbu, pijí horké kakao a čtou si.

Tento zvyk vznikl po druhé světové válce, kdy byl papír jednou z mála komodit, které byly ještě k dispozici v hojném množství. I poté, co tento nedostatek zmizel, však Jolabokaflod zůstal. Vydavatelský průmysl je na tomto svátku závislý díky silným příjmům, ale co je nejlepší, udržel Island jako národ čtenářů.

Vánoce 2023 už máme daleko za sebou a do dalších radostných svátků zbývá ještě mnoho měsíců, ale napadla mě taková myšlenka: proč nepřevzít myšlenku Jolabokaflod, vypustit „Jola“ – což odkazuje na Yule nebo Vánoce – a neudělat si vlastní „knižní záplavu“ i tady v České republice, kdy a jak si budeme přát?

S upřímnou omluvou všem islandským čtenářům, pokud jsem zkomolil váš jazyk, jsem vybubnoval několik způsobů, jak vnést bokaflod do našich domovů a našich životů a jak se po celý rok bavit tištěným slovem.

Čtení společné i o samotě

Spisovatelka Pamela Burgerová uvádí, že celosvětová stránka na hodnocení knih GoodReads.com má více než 40 milionů členů, přičemž přibližně pět milionů obyvatel Spojených států je také členy osobních knižních klubů (v České republice je populární databazeknih.cz, kterou využívá více než 400 tisíc členů, pozn. red.). Tyto osobní knižní kluby v USA, které obvykle čítají méně než 10 členů, se obvykle scházejí jednou měsíčně v domě některého z členů, aby diskutovaly o knize, kterou všichni členové přečetli, a aby se občerstvili a popovídali si. Tato setkání jsou zábavná, levná a představují skvělý způsob, jak upevnit přátelství.

Ale co kdybyste místo podobného osobního čtenářského klubu založili klub bokaflod? Mohli byste si vyhradit jeden večer, opět jednou za měsíc, a sejít se u někoho doma. Avšak místo toho, abyste diskutovali o díle jednoho autora, byste si přinesli knihu dle vlastního výběru a strávili byste určitý čas – půl hodiny, 45 minut – spolu s ostatními prostě v tichosti četbou. Členové by pak mohli krátce zhodnotit čtenou knihu, a podělit se o to, proč se jim líbilo právě toto dílo nebo autor. Podávejte nějaké občerstvení – sýr a víno, nebo tradiční kakao a čokoládu z Islandu – a stejně jako účastníci jiných knižních klubů posilujte svá přátelství.

Sdílení knih tímto způsobem seznamuje ostatní s různou literaturou. Neméně důležitá je krása a prohloubení přátelství, které můžete při tomto sdíleném tichém čtení najít. Často jsem zjistil, že tváře a postoje čtenářů zabraných do knihy, jejich okouzlená samota, mohou být stejně dojemné jako nádherný západ slunce. Tuto téměř posvátnou krásu můžeme zahlédnout na některých obrazech, například na obraze „Mladá dívka čte“ od Jeana-Honoré Fragonarda nebo na obraze „Přemýšlivý čtenář“ od Franze Dvořáka.

„Obraz vydá za tisíc slov,“ říká staré přísloví. Když uvidíte své přátele, jak si v tichosti čtou, může to nečekaným způsobem prohloubit vaše uznání a porozumění jim.

Uspořádejte večírek, na kterém požádáte hosty, aby přinesli jednu ze svých nejoblíbenějších knih, a podělte se s nimi o důvody, proč jim tuto poctu udělili. Zde zdůrazněte, že výběr nemusí být omezen na žádný žánr nebo časový rámec. V důsledku toho můžete být překvapeni. Padesátiletý právník se může objevit s výtiskem „Medvídka Pú“, zatímco matka čtyř dětí vás může překvapit I. dílem Churchillova životopisu „Poslední lev“ od Williama Manchestera.

Znovu se vám tímto sdílením mohou otevřít nové dveře k lidem, o kterých jste si mysleli, že je již dobře znáte.

Bílí sloni, hudební židle a horké brambory

Pokud vás místnost plná mlčenlivých čtenářů zneklidňuje, zaměřte se na opačný případ – hlasitý večírek, na který hosté přinesou knihy zabalené v papíru a vymění si je za dárky. V závislosti na hostech můžete vyhlásit různá témata. Pokud například pořádáte setkání pro kamarádky, nechte je přinést romantický román. Když se jedná o večer pro páry, trochu se pobavte a řekněte všem, ať to trochu promíchají. Pokud je vaše těhotná sestra bibliofilka, uspořádejte pro ni večírek s dětskými knihami.

Jestli chcete akci ještě více rozesmát, můžete si zahrát spoustu dárkových her. Večer s bílým slonem, hudební židle nebo horký brambor mohou být skvělou zábavou pro dospívající nebo dospělé. Hosté si mohou přinést vlastní zabalené knihy, nebo pokud se obáváte vhodného výběru, stačí navštívit obchod se smíšeným zbožím, koupit potřebné brožované knihy podle vlastního výběru, zabalit je a zahájit hry. Za hubičku můžete na takových večírcích zajistit skvělou zábavu.

K četbě může inspirovat i večer literárních šarád, při kterém se zároveň zasmějete. Požádejte své přátele, aby přinesli názvy svých oblíbených knih napsané na složených papírcích, namíchejte je, rozdejte a zjistěte, kdo je v davu herec.

Sám doma

Mnoho rodičů a prarodičů chce ze svých dětí a vnoučat udělat čtenáře. Mnozí dospělí chtějí sami více číst. Býváme natolik pohlceni životem, že nám na knihy zbývá málo času, nebo dokonce na radost a pohodu z četby úplně zapomínáme.

Vyhradit si část jednoho večera v týdnu na domácí bokaflod lze bez ohledu na to, zda máte dům plný dětí, nebo žijete sami. Vyhraďte si tento čas ve svém nabitém rozvrhu a možná zjistíte, že vás čtení nejen více pohltí, ale že si také hluboce vážíte klidu, který jste si dopřáli. Dejte si popcorn, jablečný mošt a užijte si to.

Pokud máte děti, jsou to večery, kdy jim můžete spíše ukázat, než vyprávět, jak je čtení příjemné a prospěšné.

Bokaflod je výhra pro všechny

Možná si to neuvědomujeme, ale čtení knih nám prospívá. Catherine Winterová v článku „10 výhod čtení“ uvádí, že čtení snižuje stres, stimuluje mozek, zlepšuje paměť a je bezplatným zdrojem zábavy.

Sociální komentátoři a zdravotníci mezitím vyjadřují vážné obavy, že lidé napříč světem zažívají epidemii osamělosti. Mnoho lidí pociťuje vážný nedostatek sociálních vazeb, což může vést ke špatnému zdravotnímu stavu a dokonce k předčasné smrti.

Vzhledem k tomu, že v posledních několika letech dochází na světové scéně k nepokojům, bouřím a rozbrojům, mnozí z nás by nepochybně potřebovali ve svém životě trochu více veselí.

Když dáte dohromady bokaflod, můžete knihy, přátelství a zábavu zabalit do jednoho balíčku.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl redakčně upraven.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.